1970’lerin uzay kolonileri

NASA Ames ressamlarının yıllar önce düşlediği uzay kolonisi konseptleri, bugün bakmaya doyum olmayan birer bilimkurgu şaheseri gibi.

İnsanoğlu yaşamı uzaya taşıma becerisine çoktan ulaştı. Bugün güneş sistemimiz plazma, gaz, kaya, toz ve radyasyonla dolu, ancak bu keşmekeş içinde bile yaşamı sürdürebilecek teknolojiler her gün daha da gelişiyor.

Princeton Üniversitesi fizikçilerinden Gerard O’Neill, NASA Ames Araştırma Merkezi ve Stanford Üniversitesi’nin de desteğiyle daha 1970’lerde ‘uzay kolonisi’ önerileri tasarlamıştı. Belirli bir güneşin yörüngesinde dolaşacak olan bu dev ‘uzay kentleri’, yarın öbürgün dünyayı yaşanmaz hale getirebilecek insanoğlunun devamı için son çare olarak düşünülüyordu. O vakitler hayali kurulan bu uzay kolonileri, yaşam koşullarının çok kaliteli olduğu, temiz havalı, zengin ve ‘yeşil’ yerlerdi; Boyutları da yaklaşık Bakırköy ilçesi kadardı.

Aradan geçen 30 yıldan fazla sürede, gerek uzay gerekse bilişim teknolojileri inanılmaz gelişmeler gösterdi ve Dünya’nın yörüngesinde onlarca uzay kolonisi kuracak yetiye teorik olarak ulaştı. Uzayda ilk gerçek ‘insan kolonisi’ işlemeye başladığı gün, belki de yarım milyar yıl önce okyanusta süregiden yaşamın ilk kez karaya çıkması gibi büyük bir evrimsel fenomen gerçekleşmiş olacak.

UZAY KOLONİSİ RESİMLERİ

kaynak: ntvmsnbc

“1970’lerin uzay kolonileri” üzerine 28 yorum

  1. gerçekten mükemmel fikirler. bende bunlara benzer koloniler çiziyorum ve çok zevkli gerçekten. herkes kendine özgü bir koloni çizmeli yetenek varsa mükemmel şeyler çıkıyor ortaya. insan kendini bir anda orada hayal ediyor…

  2. Arkadaşlar lütfen mantıklı düşünelim koloni kurmak veya yapmak hele hele yukarıdaki kalıpsal resimlerle bu teknolojiyi hayata geçirmek imkansızdan öte bence ….Bunu yapacağımıza dünyamızı koruyup nüfusumuzu azaltarak medeniyetimizi koruyabiliriz…Ayrıca evren dünyamız gibi hayat dolu gezegenlerle dolu ,hayat bize özel bir tekillik değil evrene özel bir çoğulluktur bu bağlamda klonileşmeyi değil bu gezegenlere ulaşmanın yolunu bulup düşünme ve icat etme gücümüzü buna harcamalıyız…Kaldıki kloni kurmak öyle resimlerde olduğu kadar basit değil…basit bir mantıkla bir tavşan alın ve evinizin bir odasına yerleştirin 2 gün sonra kokudan duramazsınız o evde ….imkansız diye bir şey yoktur bende katılıyorum ama kabul edelimki fosil yakıt enerjisinden kurtulup fosil yakıt enerjisini kat ve kat aşacak temiz enerji kaynakları bulamadıkça ne dünyamızı kurtarabileceğiz nede kolonileri kuracak teknoloji ve iş gücünü elde edebileceğiz …..

  3. bence cok guzel bir fikir dünya yok oldugunda insanlar yasamlarını burada sürdürebilirler imkansız diye birsey yoktur ayrıca:)

  4. böyle bir şey tabiki mümkün olacak. fikirler muhteşem. o şey dönerken yerçekimi etkisi oluşturuyor.bu fikire inanan ülkeler ordaki çalışmalara çoktan başlamışlar bile.dünya bir şekilde yok olacak.gidişat bunu gösteriyor.insanlar bu yüzden geleceği orda kuruyorlar.söyledikleri herşey gerçek olacak.yüzyıllar önceden bugüne bakılsaydı sizce bugün yaşananlar o gün için mümkün sayılırmıydı.tabiki hayır, eğer bugünkü yaşananların bir kısmını anlatsaydınız size deli derlerdi.kimse inanmazdı.bu yüzden bu fikirler imkansız görülmemeli.

  5. gerçekten çok güzel tasarlamışlar,birazcık abartılmış olsada.niçin olmasın diyorum.eğer uzayda yaşamaya müsait iseler niçin başka yaşam olan gezegenlere ulşılamasın.illaki hemen gitmek şart değil bizim torunlarımız ulaşabilir,değilmi.

    yalçın.

  6. bunu nasıl yaparlar anlamıom 1970 lerde bıde alah bılır ne kadar uzun surer bunlar bızım cagımız bıle uzun surede yaparken artık :DD

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir