300 kişi özel uzay uçuşuna hazırlanıyor

Virgin Galactic gibi şirketler, uzay boşluğunun nasıl bir yer olduğunu ve yer çekimsiz ortamın neye benzediğini görmek isteyen turistlere bunu bir kaç yıl içerisinde tattırmaya hazırlanıyorlar. Yaklaşık, 300 kişinin 200 bin dolar tutan 2.5 saatlik uzay uçuşu için rezervasyon yaptırdığı belirtiliyor.

Geçtiğimiz yıl, Rus Soyuz uzay aracıyla uzaya çıkan ve orada 12 gün geçiren İngiliz oyun tasarımcısı ve programcısı Richard Garriott, iki haftadan kısa süren seyahati için 35 milyon dolar gibi oldukça astronomik bir bedel ödemişti. Kendisini bu seyahate iten nedenler arasında, babasının da bir astronot olmasının sanırız hatırı sayılır bir payı vardı. Ancak, gidilen noktada bu tür uzay uçuşlarının ‘vukuat_ı adiye’den sayılması işten bile olmayacak gibi görünüyor. Zira, sayıları şu an için bir kaçı bulan özel şirketler, insanlı uzay uçuşları için ön rezervasyon kabul ediyorlar.

Virgin Galactic gibi şirketler, uzay boşluğunun nasıl bir yer olduğunu ve yer çekimsiz ortamın neye benzediğini görmek isteyen turistlere bunu bir kaç yıl içerisinde tattırmaya hazırlanıyorlar. Yaklaşık, 300 kişinin 200 bin dolar tutan 2.5 saatlik uzay uçuşu için rezervasyon yaptırdığı belirtiliyor. Şirketin, ticari uçuşlarından sorumlu yöneticisi Stephen Attenborough, 80 bine yakın kişinin virgingalactic.com üzerinden konuya duydukları ilgiyi dile getirdiklerini söyledi. Virgin, minimum 20 bin dolar kapora talep ediyor.

Nevada’lı bir başka şirket ise müşterilerine, uzayda çeşitli araştırmalar yapabilecekleri bir istasyon kurma planları üzerinde çalışıyor. Ticari amaçlı uzay istasyonları üzerinde çalışan Bigelow Aerospace şirketinden Mike Gold ise, gerçekleştirdikleri çalışmalar nedeniyle kendilerini ay yüzeyine insanlı iniş yapılan ilk uzay programı Apollo’nun mirasçıları olarak gördüklerini ifade ediyor.

Uzaya seyahat konusunda en ciddi çalışmaları gerçekleştiren Virgin Galactic’in, uzay aracının toplam 6 yolcu taşıyabileceği ve New Mexico eyaletinde konuşlandırılacağı belirtiliyor. Yeniden kullanılabilecek aracın, uçak gibi piste ineceğini anlatan yetkililer, fırlatma işleminin ise taşıyıcı bir uçağın üzerinden geçekleştirileceğini ifade ediyorlar. Yıl sonuna kadar ilk test uçuşunu gerçekleştirmesi beklenen uzay aracının, en geç 1.5 yıl içerisinde yolculu uçuşlarına başlayabileceği belirtiliyor.

Küresel kriz nedeniyle, bu tür astronomik girişimlerin para etmeyeceğini düşünenlere sektör çalışanları, müşterilerinin genellikle zengin şirket sahipleri olduğu ve uzun vadede, uzaya seyahat etmek isteyenlerin sayılarının artacağı cevabını veriyorlar ve ekliyorlar; “diğer tüm sektörlerde insanlar işten çıkartılırken uzay endüstrisinde alımlar tam gaz sürüyor.

kaynak: turk.internet.com

“300 kişi özel uzay uçuşuna hazırlanıyor” için bir yorum

  1. insanlar açlıktan susuzluktan ölüyorlar,bunların yaptığına bakın.tabi hem yardım edip hemde hayatını yaşıyosan o başka.ama o yolculuğa verilecek parayla kaç ailenin karnı doyar acaba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir