40 bin gezegende akıllı yaşam gelişebilir

Mars’ta yaşam avı devam ederken bilim insanları galaksinin ücra köşelerinde daha akıllı yaşam formları gelişebileceğini düşünüyor.

Araştırmacılar galaksimizde bulunan 37 bin 964 gezegenin en az bizim kadar akıllı yaşam formlarına evsahipliği yapabileceğini hesapladı.

Astrofizik uzmanı Duncan Forgan tarafından geliştirilen bir bilgisayar yazılımı bilinen 330 gezegenden topladığı veriler ışığında yaşam için elverişli olabilecek gezegenleri hesapladı.

Samanyolu galaksisinde bulunan gezegenlerin sıcaklık, su ve mineral zenginliği gibi değişkenler gözetilerek incelenmesi sonucunda üç senaryo göz edilerek hesaplamalar yapılduı. Birinci senaryoda hem yaşamın hem de evrimin zor olacağı bir algoritma yaratan yazılım, buna göre 361 gezegenin yaşama olanak tanıyabileceğini hesapladı. İkinci senaryoda yaşamın başlaması zor olsa da, evrime imkan tanıyabilecek bir algoritma kullanan yazılım bu sayıyı 31 bin 513’e çıkardı. Üçüncü senaryoya göre yaşamın gezegenler arası göktaşlarıyla taşınabileceği varsayımına dayanan bir algoritma kullanan yazılım bu sayının 38 bine yaklaştığını gösterdi.

Hesaplamanın tek hücreli yaşam formlarından daha ziyade analog organları olan ve bilinç sahibi yaşam formlarını yaratmak için gerekli olan koşulları araştırdığını belirten bilim insanları, en zor koşullarda bile 361 gezegenin zaman içinde akıllı yaşam formlarına ev sahipliği yapabileceğini, akıllı uzaylılarla insan ırkının iletişim kurmasının 300 ve 400 yıl gibi bir süre alabileceğini belitiyorlar.

Kaynak: ntvmsnbc

“40 bin gezegende akıllı yaşam gelişebilir” üzerine 23 yorum

 1. ALLAH”ımız dememiş mi KUR-AN”da ben evreni 7 kat yarattım diye…Ama herhalde bizim kötülüğümüzü istemiyordur…O yüzden belki onlar iyilerdir.Birlikte mesela:
  “-Anne ben (diyelim ki gezegenin adı xyz) xyz gezegenizdeki teyzeme gidiyorum.”
  “-Peki ama yemeğe yetiş…”

 2. Eğer uzayda bizim gibi akıllı canlılar varsa ve teknolojileri bizim teknolojilerimizden üstünse bizim dünya gezegeninde olduğumuzu bilebilirler ve eğer biliyorlarsa bizimle iletişime geçmek yerine bizi bir süre uzaktan gözleyip yaşamımız hakkında bilgi sahibi olup ondan sonra iletişime geçerler.
  Ama teknolojileri bizim teknolojimizle hemen hemen aynı seviyedeyse onlarda biizim gibi canlıları arıyorlardır evrende.

 3. Titan ben dediğine katılıyorum ancak okadar ışık yılı uzaklıga gelmek konusunda karadeiklerden yararlanılabilir diye düşünüyorum..

 4. Yaw bence uzaylılar var ama hiç bu gezegeni ziyaret etmediler.Çünkü bizden okadar ışık yılı uzaktalarki gelmeleri imkansız.Ama çok büyük bir hızla gelebilrler.Fakat Einstein teorisi olan ışık hızını asla geçemiyeceğimiz doğru ise bu imkansız.En iyisi uzaylıları untun gitsi.Uzak mesafeli ilişkiler yürümez derler:D

 5. bence aslında uzaylılar çoktan vardı. bunlara yok diyenler oluyor ama bence onlar kendi hallerinde bizim gibi başka bir gezegende yaşam sürüyorlar.

 6. işşallah uzaylılar fb çıkar düşünsenize gs fb derbisindeyiz arkadan fb fb die bağrıyorlar ama barışcıl olsunlar:)
  :):):):):):):):):):)

 7. eğer uzaylılar varsa ve bizden çok daha gelişmiş teknolojıleri varsa iyilerse problem yok ancak kötülerse veya insan eti yiyerek yaşayan vs özellikleri varsa başımız belada demektir.şansımıza bahtımıza artık, kaderde varsa üzülmek neye yarar.

 8. bu siteyi beğendim:P msn adresimi uzeylılara verin iki muhabbet yapalım kafamız güzel olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir