63 ışık yılı uzakta CO2 keşfedildi

Amerikan Havacılık ve Uzay Kurumu (NASA), yörüngedeki uzay teleskobu Hubble’ın uzak bir gezegende karbondioksit ve karbonmonoksit tespit ettiğini ve bunun dünyadışı yaşamın keşfi için ilk adım olabileceğini bildirdi.

NASA’dan yapılan yazılı açıklamada, Hubble’ın Dünya’dan 63 ışık yılı uzakta ve Jüpiter büyüklüğündeki dev gezegende CO2 bulduğu belirtilerek, “Dünya’ya benzer bir gezegende yaşam olduğunu gösterebilecek organik bileşenlerin bulunmasının, bir gün gezegenimizin dışında da yaşamın bulunduğunun ilk kanıtı olabilir” denildi.

Hubble Uzay Teleskobu Bilim Enstitüsü’nden Ray Villard, yaşamın oluşmasına izin vermeyecek şekilde çok ısıya sahip sıvı ve gaz halindeki “HD 189733b” adını verdikleri bu gezegende yaşam izi tespit edemediklerini belirtirken, “Ama bu gezegen, yaşamın varlığının biyolojik izini oluşturabilecek bir kimyasal oluşuma sahip” diye konuştu.

Bilim adamlarının, bu gezegende su buharı ile organik metan molekülleri bulduklarını kaydeden Ray Villard, en heyecanlı kısmın karbondioksit keşfi olduğunu, çünkü bunun uygun koşullarda Dünya’da olduğu gibi bir biyolojik faaliyete bağlı olabileceğini söyledi.

Bu uzak gezegende CO2 ve karbonmonoksit keşfi, NASA’nın Kaliforniya’daki Jet Motorları Laboratuvarı’ndan, gezegenden yayılan kızılötesi ışınları Hubble ile izleyen Mark Swain adlı bilim adamı tarafından yapıldı.

1990’da yörüngeye 575 km irtifada yerleştirilen Hubble, evrenin evrimi ve çok sayıda özelliğinin anlaşılması açısından astronomide devrim yarattı.

Kaynak: ntvmsnbc

“63 ışık yılı uzakta CO2 keşfedildi” üzerine 8 yorum

 1. uzaya yolculuk yapabilirsek ne güzel olurdu….
  gerçekten dünya gibi bir gezegen bulunsa,ulaşım olsaydı…

 2. evet gömüştüm o haberi ve 63 ışık yılı uzaktamı bence kim naparsa yapsın oraya hiç bir şekilde gidemez ve C02 ney arkadaşlar 😕

 3. beyleer bi gezegen bulunmuş ve su varmış kendi yıldızına eşit mesafede bi adım gelse su donar bi adım gitse su buharlaşır

 4. ışıkyılını bilmeyenler için söylüyorum;
  ışıkyılı: ışığın 1 yıl içinde aldıgı mesafe. örnekle açayım konuyu elinize bir lazer alın onu 1 yıl boyunca dümesine basılı tutun ışığın aldıgı mesafeye deniyor..

  taekwondocuhayrullah@hotmail.com

 5. HEM DELİRMİŞİN HEMDE HAKLISIN DAHA TÜRKİYE’NİN BİR ROKET YADA UZAYA BİR ARAŞTIRMA İÇİN FÜZE GÖNDERDİĞİ SANMIYORUM !BAŞKA GEZEGENLER VAR BELKİ KIYAMET KOPAR GÖREMEYE BİLİRİZ SADECE CENNET’DE İSTERİZ BAŞKA CANLI VARMI DİYE SORARIZ 🙂 bide cennete girmede var?

 6. bence olurdA KIYAMET KOPMAZSA TABİ İNSANLAR İLERDE DÜNYAYI MEMLEKETİ GİBİ GÖRECEK SÖZGELİMİ AMERİKA ARTIK DÜNYADAKİ ÇIKARLARI BİTİP BAŞKA GEZEGENLER CAZİP GELİNCE ORADA KENDİ DÜNYASINI KURACAK NASIL BEN ISPARTADA DOĞDUM İZMİRDE YAŞIYORUM ARADA BİR ORAYA GİDİYORUM BÖLE BİŞİ BİRAZ UÇUK Bİ DÜŞÜNCE OLABİLİR AMA UZAYDA BİZE UYGUN GEZEGENLERİN OLDUĞU BELLİ VE RUSYA VE AMERİKADAN BAŞKA DA CİDDİ YATIRIM YOK ONLAR KEŞFEDER Bİ YER GİBİ GELİYOR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir