Asteroidler

Asteroidlerin (küçük gezegenler veya planetoidler olarakta anılır) çoğu, Mars ve Jüpiterin yörüngeleri arasında bulunan asteroid kuşağında yer alırlar. Bu kuşak her biri 100km den daha geniş çaplara sahip, 200 den fazla asteroid barındırır. Bilimadamlarına göre 750.000 den fazla astreoid bu kuşakta yer almaktadır.

Uzayda ise milyonlarca küçük astereoid vardır ve tipik bir asteroidin yüzey sıcaklığı -100 C dir. Astronomlar, asteroidlerin nasıl oluştuğu konusunda henüz emin değillerdir ama bir teoriye göre; bilinen çoğu asteroid, daha büyük cisimlerin bozulmuş kalıntılarıdır. Bu cisimler zamanla gezegen haline gelmiş olanlardan geriye kalanlardır.

ASTEROİDLERİN BÜYÜKLÜKLERİ

Asteroidler oldukça iridirler. Bilinen en büyük astereoid Ceres, 1801 yılında keşfedilmiştir ve 933km çapındadır. Ceres’in tüm asteroidlerin toplam çekim gücününün yaklaşık 1/3 lük oranında bir çekim gücüne sahip olduğu düşünülüyor. Bilinen en küçük asteroidin boyutu, 1991 de keşfedilen ve 1991BA adı verilen asteroidtir ve sadece 6 metredir.

ASTEROİDLERİN BİLEŞİMLERİ

Astronomlar asteroidleri bileşimlerine göre iki büyük grupta sınıflandırırlar. Birinci grup, asteroid kuşağının dış kısmında yer alır ve karbonca zengindirler. Bu grubun bileşenleri solar sistemin oluşmasından bu yana çok fazla değişmemiştir. İkinci grup, asteroid kuşağının iç kısmında yer alır ve minarellerce zengindirler. Bu grubun asteroidleri erimiş materyallerle şekillenmiştirler.

ASTEROİDLERİN YÖRÜNGELERİ

Asteroid kuşağında, çoğu asteroid eliptik (oval şekilde) bir yörünge izler. Bu yörüngeye Hirayama yörüngesi denir. Bu kuşağı ilk keşfeden Japon astronom Kiyotsugu Hirayama’dan ismini almıştır. Birçok asteroid bu kuşağında dışında kalan bir yörüngeyi takip ederler. Örnek olarak; Trojanlar denilen bir asteroid grubu, Jüpiterle aynı yörüngeyi takip eder. Üç asteroid grubu -Atenler, Amorlar ve Apollolar- iç solar sistemin içindeki yörüngeye sahiptirler ve Dünya-yakınındaki asteroidler olarak bilinir. Bazı Dünya-yakınındaki asteroidler Mars’ın yörüngesini takip ederken, diğerleri Dünya’nın yörüngesini takip ederler.

ASTEROİD ÇARPIŞMALARI

Pek çok bilimadamına göre, bir Dünya-yakınındaki asteroid 65 milyon yıl önce dünyaya çarpmıştır. Bu çarpışma başta dinazorların yok olması olmak üzere büyük çevresel değişimleri tetiklemiştir ve Meksika’nın Yucatan bölgesinde Chicxulub Havzası adı verilen büyük bir dairesel çukur yaratmıştır. Bu havzanın çapı yaklaşık 300km dir. 1908 yılında, Sibirya’nın Tunguska Nehri bölgesinin yaklaşık 10 km üstünde bir cisim keşfedilmiştir. Bu cismin bir kuyruklu yıldız nüvesine veya küçük bir asteroide ait olduğu sanılmaktadır ve yaklaşık 80km lik bir alanı yakmıştır.

Kaynak: NASA
Çeviri: Uzay Sitesi

“Asteroidler” üzerine 44 yorum

  1. asteroidler gezegenimiz için çok büyük tehditler içermektedir, gezegenimizin bu yıkıcı tehlikelerden korunması için,elbetteki bu konu üzerinde çalışma yapan bir çok bilim adamı vardır,ben bir şemsiye yapardım bu öyle bir şemsiyeki asteroid dünyaya belli mesafedeyken yaptığım şemsiyeyle yörüngesini değiştirerek kurtarmak isterdim.
    MADEİN TÜRKİYE
    İLKER BALABEY

  2. bir asteroidin en kötü olanı dünyaya çarpma olasılığı yüksek olanıdır. bu durumda alınacak en iyi önlem yörüngenin değiştirilmesidir.bu mümkün degil ise uzayda bir şekilde küçük parçalara ayrılmasıdır. tehdit altında bulunan bir uzay aracı ise, zamanında yön degiştirerek asteroidin yolundan çekilmesidir.tüm yeterli büğüklükte asteroidlerin en iyi yönü ise uzay boşluğunda bedava gezi aracı olarak kullanılmaları.dünyaya yakın mesafeden geçecek olan bir asteroidi yüzeyine araç gönderek kullanabiliriz.

  3. bir göktaşı(asteroid) dünyanın 1/3 büyüklüğünde olursa tahminen dünyaya vurduktan sonra merkez hasar alacak ve lavlar patlayacak düşünsenize dünyanın %33ünden lav çıkacak her yer tuzbuz

  4. bır kere asteroıdde atmosfer yok bıde bu 6mlık asteroıd asteroıdmı yoksa tasmı karıstırmıslar heralde her gorduklerıne asteroıd dıyolar.

  5. asla olmazdı çünkü kütlesel çekimi çok az olduğu için ve belli bir yörngesi olmadığı için diğer astreoidler gibi bir gezegenin zeminine çarpıp yok oludu.

  6. vay be bu astroitlarde yeterlı ısı ve su olsaydı belki yaşam olurdu haydi dunyadan bir astroide tabi bunlar olmadığı için astroitte yaşam olamaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir