Ay’a robot üssü kurulacak

Japon Uzay Keşif Ajansı (JAXA), keşifte bulunmak üzere iki ayaklı bir robotu 2020 yılında Ay’a göndermeyi planlıyor.

JAXA, Ay üzerinde kuracağı üste kullanılmak üzere geliştireceği robotlarla, astronotların harcayacakları vakti daha verimli kullanmalarını sağlamayı hedefliyor.

Hükümetin çalışma grubundan yapılan açıklamada, bir istasyon kurmak için önce yüzeyde ve çevrede incelemelerde bulunacak iki ayaklı bir robotun 2020’ye doğru Ay’a gönderilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Ülkenin bundan sonraki hedefi 2030 yılında Ay’a astronot gönderip robot ve insanın ortak şekilde çalışabileceği bir uzay üssü kurmak.

Yayınlanan rapora göre, astronot ve robot ortak çalışma ile ay üzerinde sondaj işlemleri gerçekleştirip, Ay’da bulunan kaynakların bir uzay istasyonu bünyesinde nasıl kullanılabileceği konusunda araştırmalar yapacak.

Japon Uzay Keşif Ajansı’nın (Japan Aerospace Exploration Agency – JAXA) ilk olarak 2005’te dile getirdiği JAXA Vison 2025 projesi kapsamında planlanan uzay ziyareti, ülkenin gelişmiş robotik teknolojilerini kullanarak, enerji ihtiyacını Güneş’ten sağlayan robotlar ile Ay yüzeyi üstünde teleskop inşa etme, mineral arama ve çıkarma gibi iş yükünü astronotlar üzerinden almayı hedefliyor.  Bu sayede Japon astronotlar, uzayda geçirdikleri vakti ekipman kurmak yerine bilimsel araştırmalar için kullanabilecek.

Kaynak: ntvmsnbc

“Ay’a robot üssü kurulacak” üzerine 6 yorum

  1. bn uzayla fazla alakam yok ama uzayıda merak ediyorum…. hem uzaylı görsem belki heycanlanırım belki korkup kaçardım bu bir kesin çünkü suratları çok karışık onları çözedmiyorum acaba onlarda bizim gibi insan görünce ne yaparlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir