Ay’daki ilk adımlar internette

1969’daki Apollo 11 seyahati ve iki astronotun aydak ilk adımları sanal ortamda dakika dakika izlenebilecek.

Aya insanoğlunun ilk adım atışının 40. yılı kutlamaları çerçevesinde, internet kullanıcıları, 20 Temmuz 1969’da Neil Armstrong ve Edwin Buzz Aldrin’in ay toprağına ayak basmalarını sağlayan Apollo 11 seyahatini sanal ortamda yaşayabilecekler.

Bugün “wechoosethemoon.org” internet sitesinde yayınlanmaya başlanan sanal seyahat, 1969’da televizyonda izlenenden çok daha fazlasını internet kullanıcılarına sunuyor. .

Projenin sorumlularından Tom McNaught, 4 günlük ay seyahatinin bu sanal canlandırmayla dakika dakika izlenebileceğini belirterek, ”Hedefimiz, bu mirası genç nesillerle paylaşmak ve 1969’daki keşfin önemini gençlerin anlayabilmesi için interaktif bir arayüz oluşturmak” dedi..

Ay seyahati sırasında Houston’daki kontrol merkezi ile astronotlar arasındaki efsanevi konuşmalar da bu internet sitesinin yanı sıra popüler mikro-blog sitesi Tweeter’dan yayınlanıyor.

“wechoosethemoon.org” sitesinde NASA’nın kayıtları, görüntüler, fotoğraflar ve sesler gerçekçi bir canlandırma yaratabilmek için kullanılıyor. Ayrıca internet kullanıcıları, elektronik postayla uzay modülünün ay yüzeyine iniş anında uyarılacak.

Site bir yıl süreyle açık kalacak.

Kaynak: ntvmsnbc

“Ay’daki ilk adımlar internette” üzerine 18 yorum

  1. Bayrağın hareketi zayıf yerçekiminden kaynaklanıyor. Astronotlar bayrağı Ay yüzeyine çakarken derine inmesi için bayrak direğini eğimli olarak Ay toprağına soktu. Bu eğim yüzünden yeniden denge konumuna gelmek için hareket etmeye başlayan bayrak yerçekimi kuvveti zayıf olduğu için dünyadakine göre çok daha uzun süre dalgalandı ve bu da çekilen o ünlü fotoğrafa yansıdı.

  2. Arkadaşalar ayda bayrak fln dalgalanmı ayada bayrak takılmamıştır.Hepsi yalan amerikanın kendisini üstün göstermek amacıyla yaptığıbi gösteriş gii bişey.

  3. bence aya çıkış hikaye. yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi aya dikilen bayrak dalgalanıyor ama ayda hava yok bence bu fotoğraf özel südyolarda çekilmiş olabilir nasa tüm dünyayı kandırıyor.

  4. bence bayrak dalgalanmiyor amerika her firsatta kendi toplumunun kulturunu empoze etmeye calistigi icin sadece kullanilmis bir figur Amerika Bunu Hep Yapiyor:)

  5. ben birşey sormak istiyorum tamam uzaya ayak basıldı ve bayrak dikildi peki bu bayrak nasıl dalgalanıyo ??

  6. uzayla ilgilenen tüm arkadaşlarımı tebrik ediyorum şimdilik hiçbir aletim yok ne yapabilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir