Başka Galaksilerdeki Gezegenler

Geliştirilen yeni metodla, galaksimizin dışındaki milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki gezegenler bugünün teknolojisi kulanılarak keşfedilebilecek.
Bugüne kadar güneş sistemi dışında farklı büyüklüklerde ve şekillerde pek çok gezegen keşfedildi. Ancak, exoplanet adı verilen bu gezegenlerin hepsi, galaksimiz Samanyolu içerisinde yer alıyorlar.

Bilimadamları geliştirilen yeni bir metodla, milyonlarca ışık yılı ötede yer alan gezgenlerin de keşfedilebileceğini açıkladılar. ‘Monthly Notices of the Royal Astronomical Society’ adlı bilim dergisinde açıklanan metod, İtalya, İsviçre, İspanya ve Rusya’dan farklı bilimadamlarının bir ortak çalışmasıyla geliştirildi.

Metodun temeli, çekim ve ışığın kırılması temeline dayanıyor. Buna göre; bir gözlemci ile gezegen ya da yıldızın arasında kalan büyük objeler, çekim güçlerine bağlı olarak geçen ışığı büküyor. Bu da bazı sapmalara ya da çoklu görüntülerin oluşmasına neden oluyor. Bu durumlarda arada kalan nesne, arkadaki nesnenin ışığına odaklandığı için, gelen ışıkta fark edilebilir artışlar oluşuyor.

Özellikle gezegen büyüklüğündeki nesneler yıldızlara oranla daha küçük ve hareketli oldukları için, ‘Mikro mercek’ adı verilen bu durumlar dakikalar ya da saatler içinde gerçekleşiyor. Bu durumun iki küçük boyuttaki nesne arasında gerçekleşmesi ise, kabul edilebilir ölçüde ‘nadir’ olarak görülüyor. Bu nedenle Andromeda gibi uzak galaksilerdeki gezegen büyüklüğündeki nesnelerin gözlemlenmesi çok zor ve ender bir durum olarak kabul ediliyor.

Bilimadamları, başka bir gezegen ya da yıldızın araya girmesi sonucu, gelen ışıktaki artışı temel alarak ‘ışık eğimi’ adını verdikleri yeni bir modelleme geliştirdiler. 2004 yılında tamamlanan başka bir araştırmanın sonuçları, geliştirilmiş yeni metodla tekrar ele alındı.

JÜPİTER’DEN 6 KAT BÜYÜK

Bilimadamları, gelen ışıktaki artışı göz önünde bulundurarak, Andromeda Galaksisi içinde, Jüpiter’in 6-7 katı büyüklüğündeki bir gezegenin ya da kahverengi cüce adı verilen küçük bir yıldızın varlığını saptadılar.

Araştırmada ‘mikro mercek’ olayı sadece bir kez yaşandığı için, net bir sonuca ulaşılamadı. Ancak bulgular, milyonlarca ışık yılı uzaklıktaki farklı galaksilerde yer alan gezegenlerin geliştirilen yeni metod ve daha gelişmiş ekipmanlarla tespit edilebileceğini gösterdi.

Kendi galaksimizde şimdiye dek, 350 civarında gezegen keşfedildiğini söyleyen, ekip üyelerinden Dr. De Paolis, asıl zorluğun ‘mikro mercek’ olayının nerede gerçekleştiğinin bilinememesi olduğunu söyledi.

Kaynak: ntvmsnbc

“Başka Galaksilerdeki Gezegenler” üzerine 6 yorum

 1. Geri bildirim: Anonim
 2. UZAY TEKNOLOJİSİ KONUSUNDA MESAFE ALMIŞ ÜLKELER ÖNÜMÜZDE BULUNAN 2022 VE 2222 YILLARI ARASINDA HABERDEDE OKUMUŞ OLDUĞUMUZ GİBİ İLK DIŞ GALAKSİLERE YOL ALAN VOYAGER1 VE VOYAGER2DEN DAHA ÇOK GELİŞMİŞ YİRMİYE YAKIN AKILLI İNSANSIZ KEŞİF ARAÇLARINI YÜZBİNLERCE IŞIKYILI UZAKLIKTAKİ GALAKSİLERİ KEŞFETMEK AMACIYLA GÖNDERİR. BU YENİ NESİL İNSANSIZ KEŞİF ARAÇLARININ İÇİNE DÜNYAMIZ VE İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ GÜNEŞ SİSTEMİ HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİLER YÜKLENEBİLİR ÖRNEK OLARAK YÜZBİNLERCE İNSANIN SES KAYDI FOTOĞRAFLAR DÜNYAMIZDAN VE İÇİMİZDE BULUNDUĞUMUZ GÜNEŞ SİSTEMİMİZDEN SES KAYITLARI VE FOTOĞRAFLAR ÇOK RAHATLIKLA BU YENİ NESİL KEŞİF ARAÇLARINA YÜKLENEREK BELKİ BEDENEN OLARAK DEĞİL FAKAT GÜNEŞ SİSTEMİMİZ İÇİNDE YER ALAN BİR ÇOK SESLER FOTOĞRAFLAR VE BELGESELLERİMİZ UZAYIN DERİNLİKLERİNE DOĞRU YÜZBİNLERCE YIL SÜRECEK OLAN YOLCULUĞUNA ÇIKACAKTIR. KİMBİLİR BU YÜZBİNLERCE YILLIK YOLCULUK SIRASINDA UZAYIN DERİNLİKLERİNDE BULUNAN GALAKSİLERDE BİR KAÇ TANE AKILLI İNSANSIZ KEŞİF ARAÇLARI AKILLI YAŞAM FOMLARINA RASTLAYABİLİR. BU YENİ NESİL KEŞİF ARAÇLARI YÜZBİNLERCE IŞIKYILI UZAKLIKTAN DÜNYAMIZA GEÇDE OLSA DAHA İYİ VERİ AKTARABİLİR BİR ÖZELLİĞE SAHİP OLUR. GÜNÜMÜZ TEKNOLOJİSİNE ONBİN YIL ÖNCESİNDEN SAHİP OLSAYDIK. BUGÜNÜN MARS GEZEGENİNİN TOPOĞRAFİSİNİ ÇIKARMIŞ OLDUĞUMUZ GİBİ BİZE EN YAKIN İKİLİ YILDIZ SİSTEMİ OLAN ALPHA CENTAURİDE BİR GEZEGENİN TOPOĞRAFİSİNİ ÇIKARMIŞ OLURDUK.

 3. elif ilgilenmen çok hoş ancak bilgilerin çok yanlış bütün gezegenler big-bang(BÜYÜK PATLAMA) ile oluştu hem jüpiter gök taşı olsa
  1-yuvarlak olmazdı
  2-büyük olmazdı
  3-bi yörünge takip etmezdi
  ama şu doğru ki bi teoride gezegenlerin gök taşlarının çarpışmasıyla oluştuğu ama bilinki bu daha uzak bi terim yazana ve emek verenlere teşekkürler

 4. dünyada yaşıyoruz ve dünya başka gezegenlerin de bulunduğu güneş sistemi içinde güneş sistemi gibi bir sürü sistem ve bunların içinde de gezegenler var ve bunların hepsi bir topluluğu oluşturuyor ya sonra?
  Bir de herşeyin bir yorungesi var ve dönüyolar her şey dönüyo acaba neden bu keşfedildimi bilmiyorum ama keşfedildiyse öğrenmek isterim…hem kendi etrafında hem de birşeyin etrafında dönüyor …

 5. milyonlarca ışık yılı mı? bir ışık yılı 9 trilyon 460 milyar 800 milyon km demek milyonlarcasını düşünemiyorum. ışık hızına sahip olsan bile cilalı taş devrinde yaşayan insanlar o zaman yola çıksa halen varamamış olurdu. enerji yetmez abi. çok garip orada canlılar olsa bile ancak teleskopla birbirimize bakar el sallarız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir