Belgesel | Evrenin Sırları: Orada Kimse Var mı?

Uzayda başka canlılar olduğu kesin gibi; peki niye hiç karşılaşmadık? Uzayı tarayacak güçte aygıtlar var ve bir astronom, onların bizimle iletişim kurmaya çalıştığını öne sürüyor.

Ünlü aktör Morgan Freeman’ın sunduğu, Discovery Channel yapımı belgeseli buradan izleyebilirsiniz.

Belgesel hakkındaki yorumlarınızı bekliyoruz.
İyi Seyirler.

“Belgesel | Evrenin Sırları: Orada Kimse Var mı?” üzerine 8 yorum

 1. arkadaşlar uzayda yaşayabilecek imkanlar olsa bile orada canlıların yaşadığı ne malum ya da bizim oraya alışabileceğimiz ne malum

 2. Güneş sisteminde 8 tane gezegen var. (plüton artık gezegen sayılmıyor). Samanyolu galaksisinde 250.000.000.000 tane yıldız olduğu varsayılıyor ( bir ucundan bir ucu 100.000 ışık yılı olduğuna göre daha fazla yıldız da olabilir ) bunların her birinde güneş sistemi gibi kendine bağlı gezegenler ve uydular var. Kaç gezegen oldugunu siz hesaplayın :). Ve bizim evrenimizde, yani gözlemleyebildiğimiz evrenimzde 250.000.000.000 tane galaksi olduğu varsayılıyor. Bu tabi sadece varsayım, daha da fazla olması muhtemel. O galaksilerin içinde bulundurduğu yıldız ve gezegenleri düşünün bir de. Ayrıca bunlar sadece bizim evrenizle de sınırlı değil, kainatta milyarlarca evren var. Bizim evrenimiz denizde dalgaların oluşturduğu bir köpük taneciği, diğer bütün köpük tanecikleri de birer evren. Sadece dünyada yaşamın olması biraz garip değil mi?

 3. bence uzaylılar var ama bunu keşfetmek çok ama çok zor dünya dışı varlıklar var heralde hem 2028 te marsta yaşam kolonisi yapıcaklar yani marsta yaşam olcak bunun nedeniyle uzaylıları keşfetmenin daha kolay olabilceğini düşünüyorum

 4. dünyanın dışında yaşam olduğuna inanıyorum dahası bunların akıl sahibi varlıklar olduğu kanısındayım. islami düşünürlerin kitapları incelendiğinde bu söylediklerimin daha fazlasını bulabiliriz. yaptığım incelemeler sonucunda dünya dışı canlılar sadece bizim gibi sorumlu değiller.
  yani tek bir yaratıcıya karşı sadece bizim dünyamızda ki varlıklar sorumludurlar.
  Rahman suresinde Allah(c.c) insanoğluna açıkça belirtmiştir. yeryüzünün sınırlarının ötesine nasıl geçileceği veya geçilemeyeceğini…
  ayrıca basit bir sorum var : deniliyor ki uzay sürekli genişleyen bir varlıktır. yoktan var; vardan yok olmayacağına göre. uzayın daha henüz genişleyemediği alanda şu an ne var. sayısal olarak ifade edyim: diyelim ki uzayın şu an ki alanı 1000 birim uzay genişleyip 1001 birim oluyor peki uzay henüz 1000 birim iken 1 birimlik alanda ne var veya ne yok ? merak ettiğim şey bu

 5. Uzayın herhangi bir yerinde yaşam olabilir ama biz bunu öğrenebilcek kapasitede değiliz şuan uzayın milyonda kacını biliyoruz sizce?.O gezegen de yaşm varmış bu gezegende yaşam yokmuş.Olsa nolacak?.Milyon ışık yılı ötesinde yaşam olsa ne yapabiliriz ve hala yaşadıklarını nasıl bilebilirz.Biz sonsuzlukla sınırlandık.Etrafınız sınırsız ama sizin yapabilcekleriniz sınırlı.BİR i böyle istediği için bu böyle.Yaşam amacınızı unutmayın.Allah isteseydi onlara ulaşabilrdik.Demekki ulaşmamıza gerek yok.Ulaşacamız tek yer onun huzurudur.
  Düşüncelerimi yanlış bulabirsiniz ama bence bu uzaylı konusu sadece oyalanma.Evrene bakın ve mükemmel uyumu görün.Orda yaşayanlar olsa olmasada biz onlara ulaşamayağız.Bugunde yarında daha sonrada.

 6. Arkadaşlar benim düşünceme göre belli zaman aralıklarında her gezegen üzerinde yaşam var olacaktır tabi sıcaklık çok düşük olmadıgı sürece ( -50 veya daha altı gibi ). Burada bazı kişilerin aklına şu soru takılıyor , işte 300 derecede organik bileşik bulunamaz. Zaten yaşamın organik olması zorunlu değil . DNA sı tamamen inorganik elementlerden oluşan canlılarında var oldugunu düşünüyorum ve şunu da eklemek istiyorum. Benim düşünceme göre bu bizden daha zeki dediğimiz varlıkların vücutları çok yuksek oranda inorganik bileşiklerden oldugunu düşünüyorum. Çünkü inorganik bileşikler organik bileşiklere göre daha komplex ve daha kararlı yapılarda oluyorlar. Inorganik yapının her koşul altında organik yapıdan üstün oldugunu düşünüyorum.

 7. ayhan haklı.bazı bilim insanları eskiden venüs’te de bir yaşam formu olduğunu düşüyorlar.fakat bu yaşam formu artık sona ermiş.çünkü venü’ün atmosferi hiçbir canlının yaşaması için uygun deil.merkür’de de aynı şey düşünülüyor.ve buna kanıt olarak merkür’de su bulundu.mars’ta da aynı şey var.orada da su bulundu.yani dünya’da yaşam olmadan farklı gezegenlerde yaşam vardı.

 8. evrende canli yasam formu mutlaka var fakat bizler gibi akıllı varliklar varmi bunu anlamak cok zor uzayda mesafeler okadar fazlaki iletisim saglamak bile suan icin bir hayal .

  bence bizlerde uzayliyiz bizde uzaydan dünyaya birsekilde geldik sanirim marsta da yasam vardı marsta yasayan calilar mars daki yasam olanaklarini tüketti aynı bizim suan dünyaya yaptıgimiz gibi dünyamizi yok ediyoruz sonra buardan baska bir gezegene genlerimizi ulastiracagiz .genlerimizde yasami devam etirmemiz icin tüm bilgiler var bunu ortaya cikarttikca evreni daha kolay kesfedecegiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir