Bu gezegen boy uzatıyor

Mars gibi yerçekiminin büyük farklılık gösterdiği bir gezegende doğsaydık bir daha Dünya’da yaşayamazdık.

Uzun boylular için halk arasında “sulak yerde büyümüş” denir. Oysa Mars’ta Dünya’ya kıyasla çok daha az su var. Üstelik bu da bir hidrosfer yaratacak kadar çok olmayıp, sadece kutup bölgelerinde ve donmuş toprakta buz halinde bulunuyor. Buna rağmen eğer Mars’ta doğum mümkün olsaydı, orada büyüyen çocuklar bize göre çok daha uzun boylu olurlardı.

İşin sırrı elbette yer çekimindeki farklılık. Dünya’da sürekli olarak 1G kuvvetinde yer çekiminin etkisi altındayız. NASA’ya göre çoğu astronotun boyu uzay uçuşları sırasında 4-5 cm kadar uzuyor. Bunun nedeni azalan yer çekimiyle beraber omurilik sıvısının genleşmesi. Dünya’ya döndüklerinde 10 gün içinde tekrar eski boylarına dönüyorlar.

Bu yüzden araştırmacılar uzun uzay uçuşlarını daha kolaylaştırmak için yapay yer çekimi üzerinde çalışıyor. O gün gelene kadar da NASA astronot giysilerini biraz daha büyük ve geniş olarak tasarlamaya devam edecek.

UYURKEN DE UZAR
İnsanın boyu uyurken de uzar. Yatakta uzanırken yer çekiminin baskısıyla omurgamız esner. Bundan dolayı sabahları yaklaşık 1 cm daha uzun boyla kalkarız yataktan.

Mars’ta yerleşimin ateşli savunucularından Robert Zubrin’in teorisine göre, daha düşük yer çekimine sahip olan Mars gibi gezegenlerde doğacak çocuklar Dünya’dakilere göre daha uzun boylu olur. Dünya’daki anne-babalardan gelen genetik özellikleri aynı kalsa da, Dünya’nın üçte biri yer çekimine sahip olan Mars’ta doğan çocukların omurgaları Dünya’dakine kıyasla çok daha fazla esneyerek uzayabilir. Üstelik bu ortamda doğan çocuklar uzay uçuşlarında astronotların yaşadığı kas kütlesi ve kemik sorunlarını yaşamazlar.

Mars’ta doğanlar, en büyük sorunu Dünya’ya döndükleri zaman yaşarlar büyük ihtimalle. Üç kat daha güçlü yer çekiminin olması, ciddi kemik rahatsızlıkları yaratacaktır. NASA’dan Al Globus durumu şöyle açıklıyor: “Mars’ta 80 kg ağırlığında olan biri Dünya’ya döndüğünde 240 kg geleceği için yataktan çıkmakta bile büyük sorun yaşayabilir. Bu yüzden Ay’da veya Mars’ta büyüyen çocukların üniversite eğitimi için Dünya’ya dönmeleri ne yazık ki söz konusu değil.”

Kaynak: ntvmsnbc

“Bu gezegen boy uzatıyor” üzerine 15 yorum

 1. merhaba acaba bu araştırmaları kendiniz mi yapıyorsunuz yani hesaplıyor musunuz? yoksa
  bazı bilim adamlarının söylediklerinden ve kaynaklardan mı yola çıkıyorsunuz?
  yani çok net sonuçlar vermişsiniz.:D Allah dışıdna kimsenin net bir söyleyemez benim fikrime göre.
  Ama siz tarih bile vermişsiniz. : ))
  araştırmalarınızın detaylarını buraya yazarsanız eğer bizi aydınlatabileceğinizi umuyorum.

 2. Sn Astrologenesapodwarning;
  Öncelikle Eris bir gezegen değildir ve dünyamızda büyük tahribat bırakacak kadar manyetik alanımızı etkileyemez. Büyük değildir. Eris gezegenimize çok ama çok uzaktadır. Yörüngesinin bizimle alakası yoktur. Zaten Güneş Sistemi’nin bir cismi sayılıp sayılmayacağı konusunda tartışmalar sürmektedir.
  Marduk deseniz anlarım ama Eris bayağı bi alakasız geldi.
  Lütfen beni yanlış anlamayınız. İyi Günler.

 3. arkadaşlar yaptığım araştırmalara göre 2016 yılında dünya donacak eris gezegeni ise 2012 21arlaık tarihi itibariyle dünyadan yakın geçiş yapacaktır buda manyetik alanla yanardağ kraterleri doğuracak deprem tsunami sel felaketi olacak insanların %90ları ölecek %10 u ise açlıktan ölecektir. 2014 12eylül de ise dünyadan uzaklaşıp kendi yörüngesinde dolaşacaktır mayalarda zamanında eris gezegeni gelmiştir. bunu mayalar kil tablet üzerinde çizmişler kanatlı gezegen niburi yarın 19mart cumartesi günü ay yakınımızdan geçecektir bu da az manyetik alan yaratacaktır bazı deprem fayları kırılmak üzere ise bu ayın manyetik alanında depremlere yol açacaktır. BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER:ENES AKBULUT

 4. Geçen gün gazetede okumuştum.Virgin galactic space center,uzaya seferler düzenlemeye başlayacakmış sanırım birkaç ay içinde başlayacakmış.Spaceshiptwo adlı roket sizi 5 dakikalığına uzayın derinliklerine götürecek.Ama fiyatı bana biraz pahalı geldi. 🙂
  200 bin dolar 🙂 yaklaşık 300 milyar sanırım…Ve şuan yüzbinlerce bilet satılmış bile.

 5. biz türkler uzaya acaba nezaman çıkarız.tabi biz uzaya gidene kadar öbür devletler oraya kasaba kurar lar.

 6. aslında sadece marsta değil birçok gezegenin yerçekimi kuvveti oranı farklı dünyanın bize uyguladığı yerçekimi 1G bu durumda mars ın yarım G olması lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir