DRAKE DENKLEMİ

1961 Yılında Franke Drake tarafından geliştirilen Drake Denklemi, galaksimizde ne kadar zeki ve iletişim kurabilen uygarlık olabileceğinin belirlenmesiyle ilgili faktörleri içerir.

Denklem: N= N*. fp. ne. fl. fi. fc. fL

” N ” Samanyolu Galaksisindeki zeki ve iletişim kurabilen uygarlıkların sayısıdır.
” N* ” Samanyolu Galaksisindeki yıldız sayısını temsil eder.

Soru : Samanyolu Galaksisi’nde kaç tane yıldız var?
Cevap : Genel tahmin yaklaşık 200 milyar olduğu yönünde.
“fp” etrafında gezegen olan yıldız oranıdır.

Soru : Yıldızların yüzde kaçı gezegen sistemine sahiptir?
Cevap : Gelişen teknoloji ile halen her ay yeni gezegenler keşfediliyor. Birkaç yıl içinde makul bir tahmini rakam bulunabilir. Ancak şimdilik %20’si diyebiliriz.
“ne” yıldız başına düşen yaşam içeren gezegen sayısıdır.

Soru : Gezegen sistemi içeren yıldızlardaki gezegenlerin kaç tanesinde hayat vardır?
Cevap : Bunu kendi Güneş Sistemimizi baz alarak cevaplarsa 3 gezegenin yaşam için gerekli koşulları sağlayabileceğini söyleyebiliriz; Dünya, Mars ve Venüs. Ve ayrıca Jüpiter’in aylarının bir ya da birkaçının da hayat için gerekli koşulları sağlayama olasılığı vardır. Yani Bizim Güneş Sistemimiz için 3 ya da 5 diyebiliriz. Biz 3 diyelim.
“fl” ne’deki gezegenler içinde evrimleşmiş yaşama sahip olan gezegen oranıdır.

Soru : Üzerinde yaşam bulunan gezegenlerin yüzde kaçında evrim geçirmiş yaşamın gelişmesi mümkündür?
Cevap : Bugün yapılan tahminler %100 ile %0 arasında değişir. Biz %50 diyelim.
“fi” fl’deki gezegenler içinde zeki hayat olan yerlerin oranıdır.

Soru : Hayatın ortaya çıktığı gezegenlerin kaçında zeki yaşam gelişmiştir?
Cevap : Bugünkü tahminler %100 ile %0 arasında değişir. Biz %20 diyelim.
‘fc’ fi’nin iletişim kurabilen kısmıdır Soru : Zeki ırkların yüzde kaçında iletişim yöntemleri kullanılmaktadır? Cevap : Kim bilebilir? %10 ya da %20 diyelim. “fL” gezegen üzerinde iletişim kurabilen medeniyetlerin yaşadığı zaman süresidir.

Soru : İletişimde bulunan uygar medeniyetlerin bulunduğu yerlerdeki hayatın ömrü gezegen ömrünün ne kadarını kapsar?
Cevap : Bu diğer sorular içindeki en zor olanıdır. Örnek olarak kendi dünyamızı ele alırsak, Güneş ve Dünyanın ortalama ömrü 10 milyar yıldır. Bizler 100 yıldan az bir zamandır radyo dalgalarıyla iletişim kurabiliyoruz.

Medeniyetimizin ömrü ne kadar sürecektir? Bir kaç yıl içerisinde kendimizi yok mu edeceğiz, yoksa problemlerimizin üstesinden gelip medeniyetimizin binlerce yıl boyunca hayatta kalmasını mı sağlayacağız? Eğer yarın yok olsaydık bu sorunun cevabı 1/100,000,000 (yüz milyonda bir) olurdu. Şayet bir 10 bin yıl daha hayatta kalacak olursak cevap 1/1,000,000 (milyonda bir) olacaktır.

Biz 1/1,000,000 diyelim. İşte tüm bu değişkenler çarpıldığında galaksideki iletişim kurabilen uygarlıkların sayısı yani N ortaya çıkar :

N = 2400 Uygarlık

“DRAKE DENKLEMİ” üzerine 101 yorum

 1. nasa güneş sistemimizde dünyadan başka bi yerde hayatın olmadığını tescilledi.ama
  formülde güneş sistemimizde yaklaşık 3 yerde hayatın olduğunu öngörmüş.konuya
  yeteri kadar iyi yaklaşmıyoruz bence.genelde bakıyorum da insanlar uzayda bizden başka
  bir yerde hayat var mı? diye merak ettiğinde bizim gibi kanlı canlı varlıkların olabileceğini düşünüyorlar.oysa kutsal kitabımız Kuran’da cinlerden meleklerden bahseder.onlar vardır ama şimdiki teknolojik imkanlarla biz onları göremiyoruz.Ancak ne hikmetse onlar bizi çok iyi görüyor.
  Şahsen uzayda yalnız olmadığımıza inanıyorum.ama Allah’ın yarattığı diğer varlıklarla bizim aramızda birbirimizi göremeyeceğimiz şekilde bir perde var.düşününüz ki bizde ruh var ama ne varki göremiyoruz.mesele herhalde ışığın dalga boyu boyutunu bile aşıyor.aksi halde kızılötesi mor ötesi vs… cihazlarla göremediğimiz varlıkları görebilirdik.
  Olaya evrimci bir gözle bakmak çok yanlış olur.çünkü teori kendisine sıkı sıkıya bağlı olan new scientist dergisi tarafından bile artık tutulmuyor.basit bir protein molekülünün bile kesinlikle rastlantısal olarak biraraya gelemeyeceği anlaşılmıştır.bence drake denleminin altındada bu teoriyi destekleme amacı var.uzayda bize benzer varlıkların olabileceğini iddia ederek aslında evrim teorisine tam desteğini açıklamaktadır.bize benzer varlıkları olabileceği en muhtemel yer mars gezegeni olmakla beraber marsta gündüz yüzey sıcaklığı 430C gece ise -180 C olduğundan bırakın canlıyı tabiatta bilinen en dayanıklı virüs,bakteri bile anında atomlara kadar paçalanır.
  Sonuçolarak kutsal kitabımızın dışına çıktığımız zaman sonu acı bir maceradan öteye gidemeyeceğimiz bir gerçektir.Ne yani uzay çalışmaları son mu bulsun? demek bilime yapılacak en büyük küstahlıktır.insanoğlu uzayın derinliklerine indikçe yaratıcının sonsuz kudretini daha iyi anlayacak ve yapılan çalışmalarla dünya için daha iyi bir gelecek sunacaktır.saygılar.

 2. TEORI HAKLI AMA UZAY ICIN MILYONLARIN ANLAMI YOK..DUSUNMEDIGIMIZ BISI VAR YA MATEMATIKDEN DAHA USTUN BISI VARDA BIZIM HABERIMIZ YOKSA..PIRAMIT GERCEGINI UNUTMAYALIM ORADA RAKAMLAR HESAPLAR TAM OTURUYOR AMA OZAMANLAR KACKISI SIZECE MATEMATIK DEGIL ABAKUSLE SAYMAYI BILIYOR?? BUNU DUSUNUN BIRAZ….

 3. harıkı gercekten co guzel bır yaklasım…ınsan oglununda zekasını kucumsememek gerekıyor demekkı…
  bızden baska bır cok uygarlık oldugu bır gercek zaten acaba dunyayı zıyaret eden uzaylılar hepsı aynı uygarlıktan mı yoksa farklı farklı mı ? ne dersınız?

 4. Bence mantıklı bir yaklaşım. Ortalamalar alınarak ve bizim varlığını bildiğimiz galaksileri düşünürsek de doğru ve ortalama bir hesap. 24 000 le kıyaslarsak, bizim keşfedemediğimiz yaklaşık 10 güneş sistemi daha var diyebiliriz…

 5. drake denklemi bence yanlış 2400 degil de 24,000 olmalı ama sonuca yaklaşmış tek kişi bence formül doğru olabilir ama sonuç yanlış

 6. kutsal kitabımız dada yazdığına göre 24,000 alem yani bence 24,000 tane gezegende bizler gibi kendi ırkı olan 24,000 gezegen var

 7. bence cok yanlıs dusunuyorsun.Bu sonucta ınsanın merakı bole teorıler ortaya koyuyor ılerkı nesıller arastırıp teorıylle alakası olmayıpta cok ısımıze yarayan bılgıler edınıyor bu devamını getırıyor tabıkıde.yanı bu ınsanların merakı olmasa bırsey ıcın bır arastırma yaparken pekcoksey bulmasa bız belkıde uzayın farkında bıle olmazdık hatta onu bırak bu bınalar bu kuleler hıc olmazdı.sımdı bu denklemı bırısı koymus bır tahmın vermıs ama kanıtı yok ınsanlar kanıtmalak ıcın pesıne dusecek ve daha bırcok sey ogrenıcek cok uzaklara gıdıcek yenı medenıyetler ogrenıcek(abarttım ama olabılır).

 8. Fırat,
  Uzaydaki uygarlık sayısını hesaplamanın bilinen bir yolu yok. Bu da bir teori sonuçta ve her teoride olduğu gibi bunda da hayalgücüne geniş yer verilmiş.

  Böyle bir konu için sağlam bir teori üretmek nerdeyse imkansızdır. Elimizdeki veriler ve teknolojiyle şimdilik bu şekilde teoriler üretiliyor. Zaman ilerledikçe, veriler çoğaldıkça daha akla yatkın teoriler gelecektir.

 9. Fazlasıyla farazi bir teori.Ben daha çok ayakları yere basan daha fazla bilimsel temellere oturan ve somutlanabilen teorilerle ilgilenmek isterim.Bu teori belki siteye renk katsın diye seçilmiştir.Olsa olsa uçuk pembe…

 10. güzel fakat bazı izlediğim yerlerde başka sistemler söz ediyor onlarla ilgili yazı koyar mısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir