DRAKE DENKLEMİ

1961 Yılında Franke Drake tarafından geliştirilen Drake Denklemi, galaksimizde ne kadar zeki ve iletişim kurabilen uygarlık olabileceğinin belirlenmesiyle ilgili faktörleri içerir.

Denklem: N= N*. fp. ne. fl. fi. fc. fL

” N ” Samanyolu Galaksisindeki zeki ve iletişim kurabilen uygarlıkların sayısıdır.
” N* ” Samanyolu Galaksisindeki yıldız sayısını temsil eder.

Soru : Samanyolu Galaksisi’nde kaç tane yıldız var?
Cevap : Genel tahmin yaklaşık 200 milyar olduğu yönünde.
“fp” etrafında gezegen olan yıldız oranıdır.

Soru : Yıldızların yüzde kaçı gezegen sistemine sahiptir?
Cevap : Gelişen teknoloji ile halen her ay yeni gezegenler keşfediliyor. Birkaç yıl içinde makul bir tahmini rakam bulunabilir. Ancak şimdilik %20’si diyebiliriz.
“ne” yıldız başına düşen yaşam içeren gezegen sayısıdır.

Soru : Gezegen sistemi içeren yıldızlardaki gezegenlerin kaç tanesinde hayat vardır?
Cevap : Bunu kendi Güneş Sistemimizi baz alarak cevaplarsa 3 gezegenin yaşam için gerekli koşulları sağlayabileceğini söyleyebiliriz; Dünya, Mars ve Venüs. Ve ayrıca Jüpiter’in aylarının bir ya da birkaçının da hayat için gerekli koşulları sağlayama olasılığı vardır. Yani Bizim Güneş Sistemimiz için 3 ya da 5 diyebiliriz. Biz 3 diyelim.
“fl” ne’deki gezegenler içinde evrimleşmiş yaşama sahip olan gezegen oranıdır.

Soru : Üzerinde yaşam bulunan gezegenlerin yüzde kaçında evrim geçirmiş yaşamın gelişmesi mümkündür?
Cevap : Bugün yapılan tahminler %100 ile %0 arasında değişir. Biz %50 diyelim.
“fi” fl’deki gezegenler içinde zeki hayat olan yerlerin oranıdır.

Soru : Hayatın ortaya çıktığı gezegenlerin kaçında zeki yaşam gelişmiştir?
Cevap : Bugünkü tahminler %100 ile %0 arasında değişir. Biz %20 diyelim.
‘fc’ fi’nin iletişim kurabilen kısmıdır Soru : Zeki ırkların yüzde kaçında iletişim yöntemleri kullanılmaktadır? Cevap : Kim bilebilir? %10 ya da %20 diyelim. “fL” gezegen üzerinde iletişim kurabilen medeniyetlerin yaşadığı zaman süresidir.

Soru : İletişimde bulunan uygar medeniyetlerin bulunduğu yerlerdeki hayatın ömrü gezegen ömrünün ne kadarını kapsar?
Cevap : Bu diğer sorular içindeki en zor olanıdır. Örnek olarak kendi dünyamızı ele alırsak, Güneş ve Dünyanın ortalama ömrü 10 milyar yıldır. Bizler 100 yıldan az bir zamandır radyo dalgalarıyla iletişim kurabiliyoruz.

Medeniyetimizin ömrü ne kadar sürecektir? Bir kaç yıl içerisinde kendimizi yok mu edeceğiz, yoksa problemlerimizin üstesinden gelip medeniyetimizin binlerce yıl boyunca hayatta kalmasını mı sağlayacağız? Eğer yarın yok olsaydık bu sorunun cevabı 1/100,000,000 (yüz milyonda bir) olurdu. Şayet bir 10 bin yıl daha hayatta kalacak olursak cevap 1/1,000,000 (milyonda bir) olacaktır.

Biz 1/1,000,000 diyelim. İşte tüm bu değişkenler çarpıldığında galaksideki iletişim kurabilen uygarlıkların sayısı yani N ortaya çıkar :

N = 2400 Uygarlık

“DRAKE DENKLEMİ” üzerine 101 yorum

  1. bence yıldız sayısı bizim tahminimiz den daha fazla fakat rakamlar iyimser seçilmişler bu yüzden rakamlar emen hemen aynı sonuca çıkacaktır medeniyet nadir olabilir ama bu yok oldugu anlamına gelmez galakside var olan medeniyet sayısı 2400 bu çoğu insana göre saçma olabilir fakat medeniyet ne kadar nadir olursa olsun galaksi çok büyük bir yer keşfetmek için çok uzun yıllar uğraşacagımız kadar hele bir de uzay… fazla söze gerek yok

  2. sonuçta franke drake 1 milyon uygarlık bulmuş ama bu günümüzde 2400 e indirgenmiş 1 den fazla ama 2400 den az en azından bir tanesini biliyoruz.

  3. ßakın mayalılar 2012 de dünyanın sonu gelicek ddemişer yani maya takvimnde öyle yaazıyormuş ama böyle bir şeyi Allahtan başka kimse bilemez eğer 21 arallık 2012 de bakın sabah güneş batıdan doğğarsa akşam ezanına kadar son duvanızı edin ama eğer öyle bir şey olmazza ya her zamanki gibi bir gün geçiririz yada kirzler başlar nükleer savaş falan amaan 21 aralığa kadar kim öle kim kala 😀

  4. Bildiğim kadarı ile bu denklemde kullanılan tüm parametreler de ihtimal üzerine bir değer taşıyor. Sonuçta bırakın uzayı, hatta Samanyolu galaksisini, sadece bize en yakın 10 yıldız hakkında bile bu parametreleri kesin kılacak bir araştırma yapmamız imkansızdır. Dolayısıyla bu denklemde alınması gereken parametreler de, denklemin sonucu gibi ihtimaldir. evet 2400 farklı uygarlık size çok yüksek bir rakam olarak görülebilir. Ama bu denklemi daha dikkatli incelerseniz aslında bu sayının az bile olduğunu görebilirsiniz.

  5. bence mayalılar vb uygarlıklar uzaylılarla iletişime geçti ve uzaylılarda onları yok etii . onların yok olma sebebi bilinmiyor bence boledir

  6. Aslında bu zekice bir teori bu teori bir cok soru işaretini açıklığa kavuşması bu denklemin kesinlikle doğru oldugunu gosterir.

  7. Ya herşeh matematik bir gülün yaprakların açılma oran bile matematikte var herşey matematik yer gök uzay !!! ama birşey var matematik hocalarına hariç öğrencilere çok sıkıcı geliyor her ğrenciye deyil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir