‘Dünya’ taşınıyor!

Gezegendeki ısınmaya çözüm arayan bilim insanları çareyi dünyanın yörüngesini değiştirmekte buldu.

Bilim insanları dünyadaki ısınmayı engellmek için alışıla gelmişin dışında bir yol buldu.  Dünya’ya çarpacak bir kaç kuyruklu yıldız, sorunun çözümü olacak!

Ürkütücü fikrin saihibi NASA’nın beyin takımının önde gelen mühendis ve astronomları… Bu yöntemle Dünya’nın ömrüne 6 milyar yıl daha eklenmesi düşünülüyor.

California’daki NASA Araştırma Merkezi ‘Ames’ yetkilisi Dr.Greg Laughlin, bu fikrin kulağa geldiği kadar tehlikeli olmadığını söyledi. Olası bir astroid ya da kuyruklu yıldızın Dünya’ya çarpmasını engellemek için kulanılacak yöntemlerin aynısı Dünya’nın yörüngesini değiştirilmesi için de kullanılabilir. Sadece mükemmel zamanlama ve manevraya gerekiyor.

Dünya’yı fazla ısınmaktan kurtarmakta kararlı olan bilimadamları bu fikri basitçe, “bir kuyruklu yıldız ya da asteroide roket bağlayıp doğru zamanda ateşlemek” olarak tanımlıyor.

Dr.Laughlin ile meslektaşları Don Korycansky ve Fred Adams’ın önerdiği plana göre, öncelikle bir kuyruklu yıldız, roketlerin yardımuıyla Dünya’ya yönlendirelecek. Kuyruklu yıldızın Dünya’ya çok yakın bir yörüngeden geçirilmesi mümkün olursa, bu gezegenimizi taşıma planlarının da gerçek olacabileceğini anlamına geliyor. Laughlin, kuyruklu yıldızlar sayesinde Dünya’nın yörünge hızının arttırılıp, şimdiki konumuna göre Güneş’ten daha uzak ve daha uygun bir yörüngeye çekilmesinin çok da uzak bir ihtimal olmadığını söyledi.

EN UFAK HATA SONUMUZ OLUR
Bu kadar kolay gibi gözükse de fikir bir çok bilim adamını düşündürüyor.Yüz kilometrekare yarıçaplı bir cismin Dünya’ya çok yaklaşmasından ötürü gezgegenimizde meydana gelecek değişiklikeri tahmin edilememesi en büyük sorunu oluşturuyor.

Yapılacak en küçük hatanın dünyanın yok olmasına neden olacağını bilen bilimadamları hesaplarını çok dikkatli yapmak zorundalar.

Akla gelen diğer sorun ise, Ay’ın etkisinden çıkan Dünya’nın olumsuz yönde etkilenebileceği ve ikilim dengesinin tamamen değişmesi olarak görülüyor.

EVRENDEN CEVAP GELEBİLİR
Bilim insanları bütün bu eleştirileri kabul etmekle beraber gezegenin yer değiştirmesi durumunda Güneş Sistemi’ni izleyen akllı yaşam formları varsa bu değişikliği mutlaka farkedip bizlerle iletişime geçeceğini düşünüyor.

Kaynak: ntvmsnbc

“‘Dünya’ taşınıyor!” üzerine 50 yorum

 1. anlaşıldı arkadaşlar bilim adamları kıyameti erkenden koparacaklar ama rica etsekte biz öldükten sonra yapsalar planlarını

 2. arkadaşlar bence bu mümkün olmayan bişey ki bu insanlar daha kendi sorunlarına çözüm bulamıyorlar.Dünyanın yörüngesinin biraz değiştiğinde,neler olabileceğini herkes azçok bilir.Bu işin akli bir yanı yoktur.

 3. Bu hayatsal bakımdan mümkün değil.Bir kere 100 km çapında bir cisim Dünya’ya çarparsa atmosfer yırtılır,çekirdeğe kadar şok etkisi gider ve bunun sonucu depremler meydana gelir.Dünya’ya çarpması sonucu Dünya’ya güneşten gelen zararlı ışınlar girer ve canlı hayatı yok olur.Ben fizikçi ve astronomların böyle birşeye izin vereceğinin düşünmüyorum.Çünkü ben amatör gökbilimciyim.Bana da mantıksal gelmiyor.

 4. BENCE BU TAM ANLAMİYLA FELAKET OLUR.EGER Kİ DUNYANİN YORUN GESİNDE Bİ DEGİŞİKLİK YAPİLİRSA DUNYADA Kİ HİÇ BİR ŞEY AYNİSİ GİBİ OLMAYACAK.DOGANİN DENGESİ BOZULACAK BELKİDE DEGİŞİKLİGE AYAK UYDURAMAYAN CANLİLAR YOK OLACAK BU BENCE DUNYANİN SONU OLUR.BOYLE Bİ DEGİŞİKLİK SONUMUZ OLA BİLİR.BU FİKİR ÇOK MANTIKSIZ BU FİKRİ ORTAYA KİM ATMİŞSA BENCE Bİ KAÇ TAHTASİ EKSİKTİR…….SİZCE 🙂 🙂

 5. dünyanin yörüngesiyle oynamak ne kadar mantikli olr sizce?
  dikkat edin Allah u teala nin yarattigi hep kusursuz. insan oglunu yaptiklariysa hep dünyaya zarar veriyor.ha teknoloji hayati biray daha hizlandirip kolaylastiriyor ama. mutlaka faturasi gelecege yansiyor. bu küresel isinmada biz insanlarin teknoloji ile mahvettigimiz deldigimiz ozon tabakasi degilmi? hadi onu bos verinde.

  bu kuyruklu yildiza suna buna roket baglamak iside nasil oluyor anlamadim.

  o koskoca kütle, yildiz nasil yönünü degistiriyor aklim almiyor.

  selametle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir