Dünyanın ikizi!

NASA’nın avcı teleskopunun bulduğu yeni gezegenin, dünyaya şaşırtıcı biçimde benzediği açıklandı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) güneş sisteminin dışında birçok bakımdan dünyaya şaşırtıcı biçimde benzeyen yeni bir gezegen bulduğu bildirildi.

Bilimadamları, yeni gezegenin yüzeyinde sıcaklığın yaklaşık olarak 22 santigrad derece olduğunu, yıldızının güneşe ikize kadar benzediğini, muhtemelen su ve toprağa sahip olduğunu söyledi.

Yeni gezegenin NASA’nın ‘gezegen avcısı’ teleskopu Kepler tarafından bugün yaşanabilir bölgenin ortalarında bulunduğu, bunun da yaşam koşullarının uygunluğuna işaret ettiği belirtiliyor.

Kepler’in ilk defa güneş sisteminin dışında yaşanabilir bölgede ne çok sıcak ne de çok soğuk bir gezegen bulduğu kaydedildi.

Astronomlar sözü edilen bölgede daha önce iki kez gezegen bulduklarını açıklamışlar ancak yaşam için umut vadetmeyen gezegenlerden birinin konumunun çok tartışmalı olduğu, diğerinin de sıcak sınırda olduğu belirtilmişti.

Kepler Teleskopu, adını Alman gökbilim, fizik, matematik bilgini Johannes Kepler’den (27 Aralık 1571-15 Kasım 1630) alıyor.

VOYAGER-1 SINIRDA
Bu arada NASA’nın 1977’de uzaya gönderdiği Voyager-1 (Seyyah) uydusu, 34 yıldır süren görevinde Güneş Sistemi’nin hudutlarına dayandı.

285 trilyon kilometre (30 ışık yılı) çapındaki Güneş Sistemi’ni inceleyen Voyager-1’le ilgili son veri, San Francisco’da toplanan Amerikan Jeofizik Birliğinin toplantısında sunuldu.

Voyager-2 aracı da Voyager-1’in aksi yönde Güneş Sistemi içinde yol alıyor. Sistemin dış sınırlarında Güneş, ‘minik yıldız’ gibi çok az hissediliyor.

Kuzey Yarımküre kış mevsimindeyken Yer’e 151 milyon kilometre uzaklıkta olan Güneş’in ışığı Dünya’ya 8,44 dakikada ulaşıyor.

Kaynak: nasa, ntvmsnbc

“Dünyanın ikizi!” üzerine 47 yorum

  1. o biraz zor işte dünyanın ikizi ama ne yarçakimi var nede atmosfer petrol çıkarsalar bile uzaydaki araçlar için kullanırlar çünkü petrolü uzaydan dünyaya taşımak okadar kolay değil
    ve bu arada eğer teknoloji tavan yaparsa sizlere önerim dünyanın ikizi denile gezegene bir atmosfer çemberi kurula bilir çok düşük bi ihtimallle

  2. ilginç ama önemli bir bilgi dünyanın ikizi çok süper bi bilgi . 😀

    böyle siteleri herkeze tavsiye ederim 🙂 🙂

  3. ‘düşünsenize birden bire dünyadan 10 günlük ışık günü uzaklıkta bir gezegen buluyoruz ve dünyadaki teknoloji bakımından ilerdeki devletler hemen o gezegene yerleşmek için birbirleriyle yarış yapmaya başlıyorlar. bence o gezege bulunduktan sonra ne amerika ırağğı sömürür nede dünyada savaş diye bişe kalır…’ sadece hayal kuruyorum.benim imkanım ola bu tarzda bir film çekerdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir