Dünya’yı gök taşından kurtarma yolu araştırılıyor

Tel Aviv Üniversitesi Wise Gözlemevi Direktörü Noah Brosch ve ekibi, Dünya’ya bir gök taşı çarpması olasılığının çok gerçek olduğunu, ancak 1998’de gösterime giren Armageddon filmindeki gibi gök taşını patlatmanın epey zor olduğunu belirtiyorlar.

İsrailli astrofizikçiler, sonu felaketle bitecek bir çarpışmadan kaçınmanın en iyi yönteminin Dünya’ya yönelen gök taşının yönünü değiştirmek olduğunu, ancak bilim adamlarının gök taşını patlatabilmenin sonuçlarını da önceden tahmin etmelerinin gerekli olduğuna işaret ediyorlar.

Çarpışmadan kurtulmak için gök taşını patlatmanın her biri 100 metre çapında çok sayıda küçük gök taşı ortaya çıkarabileceğini ve bunun da büyük bir tehlike oluşturabileceğini belirten araştırmacılar, 100 metre çapında bir gök taşının, Arizona’da 50 bin yıl önce meşhur Barringer kraterini yaratan gök taşının iki kat büyüklüğünde olduğunu kaydediyorlar.

İsrailli bilim adamları, gök taşının sert kaya parçaları mı, yoksa gevşek dokulu bir yapıda mı olduğunu, hangi gücün bunları bir arada tuttuğunu ve eğer bombalanırsa nasıl parçalanacağını bilmenin gerekli olduğunun altını çiziyorlar.

İsrailli astrofizikçiler bu alandaki araştırmalarının sonuçlarını, kısa süre önce ABD’nin Johns Hopkins Üniversitesi’nin sponsor olduğu Göktaşları, Kuyrukluyıldızlar ve Meteorlar toplantısında sundular.

Kaynak: NTVMSNBC

“Dünya’yı gök taşından kurtarma yolu araştırılıyor” üzerine 8 yorum

  1. evet 2043 yılında gastelerinde yayınlamış olduğu ancak insanların paniğe kapılmaması içinde basının örtbas yapması bir gerçek.ancak benim çözüm önerim ise her maddenin bir çekim kuvveti var bu maddeden de örnek anılsa ve 1,2,3veya 4 yada her ülkeden bir uay mekiği yardımıyla bu meteora cidi bir kanca takıp bir arabayı çeker gibi çekmek mantıklı yada manyetik birkaç parpa yerleştiripte çeke bilmek mantıklı mıknatıs gibi.allah kullarının yar ve yardımcısıdır.o yarattığı her canlıyı aynı sınıfa sokar ve yarattığına sahip çıkar.veyardımını gönderir.

  2. yaaaa ben her seye inaniyorum uzylilara bile bilim adamida olmak isterim ama zor tabiii inaniyorum hic kimse inanmiyor sacma diyor boyle bir sey olamaz giciklar

  3. karem ters söyledin herkes keriz gibi inanıyor ama çok az zeki bunun yalan olduğunu biliyor. özgür baren tezerdi arkadaşların sana saçma demekle haksızlar çünkü bu saçmadan daha saçma

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir