En küçük dış gezegen keşfedildi

Bilim adamları güneş sistemimizin dışında bulunan CoRoT-Exo-7 adı verilen bir yıldızın etrafında dolaşan yeni bir gezegen keşfetti. Şimdiye kadar güneş sistemi dışında keşfedilmiş en küçük gezegene COROT-Exo-7b adı verildi.

Paris’te gerçekleştirilen CoRoT Sempozyumu’nda tanıtılan gezegen, Avusturya, Belçika, Almanya, İspanya ve Brezilya’nın tarafından yürütülen COROT 2009 görevi sırasında keşfedildi. Avrupa Uzay Ajansı (ESA) tarafından yapılan açıklamada Dünya’dan 1.7 kat daha büyük olduğu belirtilen dış gezegen (exoplanet), şimdiye kadar keşfedilmiş en küçük dış gezegen olarak kayıtlara geçirildi.

Gezegen, COROT-Exo-7 adı verilen yıldızın etrafındaki dönüşünü oldukça yakın bir yörüngede 20 saatte tamamlıyor. Güneş’ten oldukça küçük olduğu belirtilen Corot-Exo-7 yıldızı, Dünya’dan 457 ışık yılı uzaklıkta bulunan Tekboynuz Takımyıldızı içinde bulunuyor.

Henüz özkütlesi bilinmeyen dış gezegenin yüzey sıcaklığı 1000-1500 santigrat derece arasında. Bu yüksek sıcaklık nedeniyle gezegenin yüzeyinin lav veya su buharıyla kaplı olabileceği belirtiliyor.

Kaynak: ntvmsnbc

“En küçük dış gezegen keşfedildi” üzerine 4 yorum

  1. bu sitede çok acayip şeyler var gizemli şeyleri araştırmayı severim hem ödevimde verdı bu sitede bilinmeyen henüz gezegenler var çok güzel birsite merak uyandırıcı

  2. Uzaya çok ilgim var.Daha çok bilgi edinmek için siteleri dolaşırken bu garip haberi gördüm ve girdim.Üye gözüyle baktığım zaman sitedeki UZAY BİLGİ kokusunu aldım.Birazdan üye olacağım.Gerçekten haber de sitede harika sizi siteme link vereceğim.Teşekkürler
    Ceren Çırpanlı
    Şehit B.G.:.İ.Ö.O. 5/A yas 11

  3. doğru olabilir.Çünkü dünyadan büyük ve küçük milyolarca yıldız var.sıcaklığa gelince ise lav’ın bulunacağını bende düşünüyorum çünkü o sıcaklıkda başka bir madde olabileceğini sanmıyorum ama evren bu ne çıkacağı belli olmuyor.Hala Dünya’da bile daha bilinmeyen kaynklar vardır bence?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir