Evrenin 13.7 milyar yıl önceki görüntüsü

Uzayda sürdürdüğü görevinde 22 yılı geride bırakan Hubble Uzay Teleskopu, bilim dünyası için yaptığı sayısız keşfin ardından, bu sefer evrenin bugüne dek elde edilen en ‘derin fotoğrafını’ çekti.

Hubble Teleskopu’nun evrenin en uzak noktalarına ait binlerce fotoğrafı bir araya getirilerek, milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki galaksiler ilk kez en detaylı ve geniş ölçekli bir şekilde görüntülendi.

“eXtreme Deep Field” (XDF) adı verilen fotoğraf, Hubble’ın son 10 yılda çektiği fotoğrafların bir araya getirilmesinden oluşuyor. Bugüne dek görüntülenen en uzak galaksilerin ‘ortaya çıkarılabilmesi’ için, Hubble’ın yaptığı sayısız gözlemde biriken ışıktan yararlanıldı. Milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki galaksilerin birçoğu insan gözünün algılayabileceği ışığın 10 milyarda biri seviyesindeki ışıkta kaldığı için, aynı bölgeler üzerinde yapılan sayısız gözlemin biriktirdiği ışıkla aydınlatılmaları gerekti.

Hubble’ın XDF benzeri ilk çalışması, 2003-2004 yılları arasında çektiği fotoğraflardan oluşturulan “Hubble Ultra Deep Field” olmuştu. Bu fotoğrafta Hubble, uzak galaksilerin aydınlanabilmesi için uzun saatler boyunca aynı bölgeler üzerinde gözlem yaparak ışığın toplanmasını sağlamıştı.

Hubble Ultra Deep Field, 13.2 milyar yıl öteye gitmeyi başarmıştı. XDF’nin ise bu rekoru kırarak, evrenin 13.7 milyar yıl önceki haline ulaştığı düşünülüyor.

California Üniversitesi’nden gök bilimci Garth Illingworth, “XDF, evrenin bugüne dek elde edilen en derin fotoğrafı. En uzak ve en silik galaksileri bizlere görünür kıldı… XDF sayesinde zamanda her zamankinden daha geriye gitmeyi başardık” dedi.

5.500 GALAKSİ ORTAYA ÇIKTI
XDF, Samanyolu gibi spiral galaksilerin dışında, galaksilerin çarpışmasından oluşan kırmızı renkli lekelere benzeyen galaksileri de ortaya çıkardı. Aynı zamanda, milyarlarca yıl sonunda dev galaksiler halini alabilen, son derece küçük ve silik galaksiler de gözlemlendi.

XDF, Fornax takım yıldızının güneyinde kalan küçük bir alanın portresini sunuyor. Dolunay’ın kapladığı kadar gökte ufak bir alanı temsil eden bu bölgede, Hubble Teleskopu tam 5.500 galaksi keşfetmeyi başardı. Bu galaksilerin birçoğu, evrenin oluşmasını sağladığına inanılan Büyük Patlama’dan hemen sonra ortaya çıktı.

Dünya’dan en uzak mesafede bulunan galaksiler gezegenimizden 13.2 milyar ışık yılı mesafede bulunuyor. Bu da, söz konusu galaksilerden yayılan ışığın Hubble’ın kamerasına ulaşması için 13.2 milyar yıl geçtiği anlamına geliyor. NASA, yaptığı açıklamada, “Geçmişteki kozmik olaylara ait ışık Dünya’ya henüz ulaşıyor. Kısaca, XDF’nin bir zaman tüneli olduğunu söyleyebiliriz… XDF’de yer alan en genç galaksi, Büyük Patlama’dan sadece 450 milyon yıl sonra oluştu” ifadesi kullanıldı.

Hubble, “Advanced Camera for Surveys” ve “Wide Field Camera 3” kameralarını kullanarak, 2 milyar saniyeyi aşkın poz süresi boyunca aynı bölgelerin 2 bin fotoğrafını çekti. Böylece, aynı karede ışığın yoğunlaşması ve silik galaksilerin ortaya çıkması sağlandı.

NASA’nın Nisan 1990’da uzaya gönderdiği Hubble, o tarihten bu yana astronotlar tarafından beş kez bakım-onarımdan geçti. NASA ve Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ortak çalışmasıyla görevine devam eden Hubble’ın merceklerinin hala çok güçlü olduğu ve 2018’e kadar görev yapabileceği ifade edildi.

“Evrenin 13.7 milyar yıl önceki görüntüsü” üzerine 6 yorum

 1. sürekli gözlemlemeyi başarırsak evrenin yada galaksimizin oluşumunu ve bütün gelişimini gözlemleyebiliriz. Şu anda 13.2 milyar yıl öncesini görüyoruz 1 milyar yıl sonra şimdiden 12.2 milyar yıl öncesini göreceğiz(o zamandan yine 13.2 milyar öncesi olacak ve tabiki biz göremeyeceğiz torunumuzun torununun… görecek(tabi insanlık devam ederse)). Tabi bu arada insanlık teknolojiyi geliştirip daha yakından çekimler yapabilecektir bu da 13.2 milyar yıl öncesini değil çok daha yakın zamanları görmelerini mümkün kılacaktır. Hem daha uzaktan hem daha yakından yani hem daha önceki tarihleri hem de daha sonraki tarihleri aynı anda görmeleri de insanların işine gelecektir.

 2. İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ EVREN (UZAY) BİZ İNSANOĞLU İÇİN SONSUZDUR. EVRENİMİZDE SEYAHATE ÇIKMIŞ OLSAYDIK BİNLERCE KUYRUKLUYILDIZ YÜZBİNLERCE KARADELİKLE MİLYONLARCA GALAKSİ VE MİLYARLARCA GEZEGENLER ARASINDA SONU OLMAYAN BİR YOLCULUĞA ÇIKMIŞ OLURDUK.

 3. Daniel bey gerçekten harika bir dünya görüşü eklemişsiniz yazınızın sonuna .
  İnsanoğlu merak ettiği için bunca keşifler yapıldı ve bunca mesafe katedildi.
  Tabi şuan yolun o kadar başındayız ki , Ama birgün sonsuzluğun gerçekten sonsuz oldugunu anlayabileceğimiz icatlar evrende var olan boyut kapılarının nasıl kullanılacağı , kara deliklerin bunca büyüklüklerdeki kütleleri nereye sakladıgı ve sonsuz evrende sonsuz miktardaki yaşam formlarının hangi galaksilerde nasıl kültürler kurduklarını görebilecek nesiller olacaktır diye düşünüyorum.
  Sevgiyle sonsuz kalın .

 4. Sayin arkadaslarim,
  Bir insan olarak tabiiki kafamiza takilan uzay hakkinda veya nerede oldugumuzu merak etmemiz gayet normal.Bazen her birimiz düsünebiliriz,bizler nerdeyiz?Dünyamiz uzayin hangi yönünde veya bir gün eger güçlü teknoloji arac ile tükenmez bitmeyen yakit maddesi ile bir uzay gemisini yapmis olsak ve bununla sonsuza dek ilerlesek karsimiza ne cikacak,eger bir duvar bile ciksa duvarin arkasinda ne oldugunu düsünmek gibi.
  Bilim adamlari her dilden sürekli bir bilgiler yayiyorlar,iste söyledir veya böyledir.1964 senesinde biri amerikali,Kanadali ve japonyali bilim adamlari bu tür sorularin cevabi icin sekiz ay cok düsündüler ve sonunun ne oldugunu bilmek istersiniz,,? Kanadali bilim adami malesef psikolojik hastaneye kaldirildi ve hic bir zaman düzelemedi.
  Iste,burada demek istedigim ise,biz insanlar bu tür sorularin hic bir zaman cevabini bulamayacagiz,cünki yaratilisimiz kisitli oldugu icin.Kimimiz zannediyorki,eger bir elli sene sonra gelismis dünya teknolojisi tarafindan belki bulunabilirmi? hayir,kesinlikle.Sadece sizlere hepimizin merakini giderecek bir nasihat vermek isterim,,bu güzel dünyamizda yasadigimiz sürece her anini degerlendirip,ömrümüzün sonuna kadar zevk,nese ve sevgi dolusu yasayarak gecirebilmemiz cok daha önemli.
  Saygi ve sevgiler.
  Daniel Goldenberg

 5. GÖKBİLİMCİLER EVRENİMİZİN GÖZLENEBİLEN EN UÇ NOKTASINI 30.000.000 IŞIKYILI DAHA GELİŞTİREREK 13.730.000.000 IŞIKYILINA ÇIKARMIŞTIR. BU GÖZLENEBİLEN MESAFEYİ YENİ TEKNOLOJİK İMKANLARLA GELİŞTİRİLECEK OLAN YENİ VERSİYON UZAY TELESKOPLARIYLA EVRENİMİZİN GÖZLENEBİLİR MESAFESİNİ KADEME KADEME 20.000.000.000 IŞIKYILINA KADAR ÇIKARABİLİR.

 6. EN GELİŞMİŞ UZAY TELESKOPUYLA EVRENİMİZİN GÖZLENEBİLEN EN UÇ NOKTASI 13.700.00.000 IŞIKYILI=129.701.736.000.000.000.000.000 KİLOMETREDİR. SAATTE 1.000.000 KM. GİDEN UZAY ARACI İLE SEYAHATE ÇIKMIŞ OLSAK EVRENİMİZİN EN UÇTA GÖRÜNEN GALAKSİLERİNE 14.796.000.000.000 YILDA YOLCULUĞUMUZU TAMAMLAMIŞ OLURDUK.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir