Fizik Kurallarına Direnen Gezegen

Dünya’ya 1000 ışık yılı uzaklıkta keşfedilen ve WASP-18b adı verilen gezegenin hareketleri bilinen fizik kurallarına meydan okuyor.

Jüpiter’in 10 katı büyüklüğünde olan ve kendi yıldızına çok yakın bir yörüngede dönen gezegen, bir turunu 24 saatten daha az sürede tamamlıyor.

St Andrew’s Üniversitesi’nden Andrew Collier Cameron, en az bir milyar yıl yaşında olduğu tahmin edilen dev kütleli gezegenin bu hız ve yakınlıkla aslında çoktan kendi güneşiyle çarpışmış olması gerektiğini söyledi.

Gezegenin bugün hala sağlam olmasının 2000’de 1 gibi çok düşük bir olasılık olduğunu belirten Cameron, gezegenin hareketlerinin şaşırtıcı olduğu kanaatinde. Cameron’a göre bu çarpışma en geç 500 bin yıl içinde gerçekleşmeli.

Kendi yıldızına çok yakın olduğu için yüzey sıcaklığı 2100 santigrat dereceyi bulan gezegenin atmosferi, yüksek sıcaklık dolayısıyla elmas ve safir bulutlarıyla dolu olabilir.

Kaynak: ntvmsnbc

“Fizik Kurallarına Direnen Gezegen” üzerine 19 yorum

  1. bakıyorumda yorumlar hepten siyasi olmuş. yüzey sıcaklığı 2100 derece olan bir gezegen olamaz o olsa olsa ancak bir güneştir. yani2100 derece de orası akkor haldedir ve ancak etrafına ışık verir.b ilemiyorum bu işleri neden bu kadar abartıyorlar bu kişiler. ben bunlara bilim adamı diyemiyorum.

    yalçın.

  2. YA ARKADAŞLAR SANKİ BU DÜNYADA YAŞAMAYI BECEREBİLMİŞİZ GİBİ BAŞKA DÜNYALARI ARIYORUZ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. aslında dünya güzel ama yaşayanları pek güzel değil bilinin en zeki yaşam türünü ne yok edebilir ? Tabikide kendileri 🙂

    bence aya kalıcı üst yapılınca marsa aktarmalı ve daha kolay gidilebilicek ozamanda marsta yaşaya bilirz !

  4. Arkadaşlar gezegende yaşamak değil.o sıcaklıkta hiçbir canlı yaşayamaz,bazen samanyolu galaksisinde tek yaşanabilir gezegen dünya diye düşünüyorum.dünyamız çok güzel bir gezegen.

  5. o zaman nereden biliyolar gezegenlerin hareketitini ööyle düşün onları nasıl öğreniyolarsa onuda öyle öğrenmişler sertancık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir