Galaksilerin çarpışması görüntülendi

NASA’nın Spitzer teleskobu şimdiye kadar görülmemiş büyüklükteki bir galaksi çarpışmasını kaydetti.

NGC 6240 olarak adlandırılan bir galaksi çiftinin bu fotoğrafı, şimdiye kadar pek sık görülmeyen bir olayı, iki galaksinin birbiriyle çarpışarak tek galaksi haline gelişini gösteriyor. Fotoğrafın daha büyük hali için üstüne tıklayın.

Hiçbir şey, kalabalığı görülmeye değer bir çarpışmadan daha kısa sürede toplayamaz. Bu bir F1 yarışı kazası da olabilir, galaktik bir patlama da. İki galaksinin çarpışması sonucunda yeni bir galaksinin ortaya çıkışı bilinen, ancak pek de sık görülen bir olay olmasa da, bu görüntünün peşinden koşanlar hiç de az değil.

Şimdiye kadar görüntülenen çarpışmalar olsa da, Nasa’nın Spitzer Uzay Teleskobu’nun kaydettiği son çarpışma tam anlamıyla bir “tren kazası”. Şimdiye kadar kaydedilen en büyük galaksi çarpışmasını kaydeden Spitzer, her biri Güneş’in yoğunluğundan milyonlarca kez daha büyük olan iki kara deliğin etrafında var olan devasa iki galaksinin çarpışmasını gösteriyor.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi çalışanlarından Stephanie Bush “Görüntüyle ilgili en heyecanlı olan şey bunun tamamen kendine has bir çarpışma olması” şeklinde konuşuyor ve ekliyor; “İki galaksinin çarpışarak birleşmesi oldukça kısa bir süreç, enkazı gördüğünüz anda aslında birleşme tamamlanmış demektir, bu olay evren içinde bize yakın yerlerde pek görülmüyor”.

Spitzer’in kaydetmiş olduğu NGC 6240, Yılancı (Ophiuchus) takımyıldızına 400 milyon ışık yılı uzaklıkta, iki galaksinin çarpışmasıyla ortaya çıkan kızılötesı radyasyon, toz ve gaz bulutundan oluşuyor.

Çarpışmanın yarattığı basınç ise kızılötesi dalga boylarında parlamalar yapan, kızılötesi radyasyon yayan sıcak yıldızların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu yıldızların yarattığı bazı radyasyon katmanları toz bulutlarının içinden gözle görülebiliyor.

Kaynak: ntvmsnbc

“Galaksilerin çarpışması görüntülendi” üzerine 22 yorum

  1. Kuarkın dediği gib 8 ışık yılı sonra andromeda galaksisinin karadeliği bizim karadeliğimizi yutucak dünya ise eğer güneş patlamassa ve kara madde evreni genişletmeyi durdurursa ozaman dünya bu karadelik lerin içinde yutulucak ve yok olacak

  2. şöyle bişey daha söylemek istiyorum 2012 kehanetlerine inanmanızı tavsiye ederim 2012 sadece maya takviminin bitiş tarihidir KORKMAYIN lütfen dünyamıza bişey olmayacak tabi tedbiri elden bırakmamak lazım gezegenimizi gök taslarına vb. saldırılara uyanık olmalıyız

  3. degerli arkadaslar gercekten uzay denince çok seviniyorum insallah CERN dE iş sahibi olurum çünkü ne olduğumuz niçin olduğumuz bilmemizin faydalı olduğunu düşünüyorum (HERŞEY EVRENİMİZ İÇİN)

  4. dünyanın savrulması gibi birşey olamaz galaksiler birbirinin içinden geçmezler eğer böyle olsaydı nötrino parçacıkları gibi bir özelliği olması grk ki bu da imkansız merkezlerindeki kara delikler birleşip tek bir galaksi oluşturabilirler eğer galaksinin merkezindeki kara deliğin kütlesi küçükse büyük kütleli kara delik onu yutar bu da galaksinin yok olmasını sağlar yıldızların çarpışma ihtimali az da olsa vardır yani çarpışabilirler bir galaksi kolunda çok fazla yıldız sistemi olduğunu düşünürsek galaksilerdeki yıldız miktarının milyonlarca milyarlarca olduğunu ve kütleçekimlerini ele alırsak mümkün

  5. bayılıyorum uzay konusuna ve çook mereak ediyorum.Allah izin verise astronomi olacağım uzayla uğraşmasını çok seviyorum…

  6. hayır savrulma diye birşey sözkonusu olamaz. olsa olsa evrenin genişlemesi durduktan sonra geriye doğru bir büzüşme olur ve dediğiniz kıyamet ozaman gerçekleşir.tabii buda trilyonlarca yıl sürebilir.dünyanın savrulması için bazı dünyadışıların müdahelesi gerekiyor.

  7. bu durumda dünya uzaya savrulursa bunu ne sen nede ben göremeyiz biliyormusun.eğer öyle birşey olacaksa tanrı evreni niye yarattıki?

    yalçın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir