Galaksimizde kara delik var

Alman astronomların araştırması, galaksimiz Samanyolu’nun merkezinde dev bir kara delik bulunduğunu teyit etti. İngiliz Kraliyet Astronomi Derneği’nden Dr Robert Massey, bulguların, kum taneciğinin etrafını oluşturan inci gibi galaksilerin dev kara deliklerin çevresinde oluştuğunu gösterdiğini belirterek, “Kara deliklerin çok yaklaştığınızda tehlikeli olabileceğini biliyoruz, ama sadece bizim değil, tüm galaksilerin oluşumunda rolleri olabilir” diye konuştu.

Almanya’nın Max-Planck Enstitüsü’nden bilim adamları, 16 yıl süren araştırma sonunda varlığı doğrulanan dev kara deliğini 27 bin ışık yılı uzakta olduğunu, bu kara deliklerinin görevinin maddeyi bir araya getirmek olduğunu düşündüklerini ve gereğince yoğun madde varsa yıldızların oluşması için gerekli koşulların oluştuğunu kaydettiler.

Kaynak: ntvmsnbc

“Galaksimizde kara delik var” üzerine 7 yorum

  1. 1 ışık yılı 9.5 tirilyon km olduğundan kara delik bize bayaa uzak 27bin ışık yılı uuuuuu çok uzak ve 2013 yılında bu mesajı gönderiyorum ve 7.sınıftayım ve büyüyünce bunlarla ilgilencem ne güzel olcak 😀 🙂

  2. bir karadeliğe (mesela ışık hızına varabiliyoruz) ışık hızında o sonsuz çekim kuvvetini itmeye dönse ozaman okadar uzağa fırlarıski :)))) ama kesin mi bilmiyorum:D

  3. şanslıyız ki galaksimizin orion kolundayız umalımda merkezi çubukta yaşam olan bir sistem olmasın

  4. Eğer galaksinin merkezine çok yakın bir yerde olsaydık.Kim bilir karadeliğin içine girmiş olabilirdik.Ama iyiki 27.000 ışık yılı uzakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir