Gizemli bir gök cismi bulundu

55 milyon ışık yılı büyüklüğünde, evren 800 yaşındayken var olduğu hesaplanan, bir galaksinin atası olabileceği düşünülen, ne olduğundan emin olunamayan ve bilim insanlarında şaşkınlık yaratan bir gök cismi saptandı.

Bilim insanlarında şaşkınlık yaratan gaz topunun, evren 800 milyon yaşındayken oluştuğu tahmin ediliyor. Gök cisminin, bir galaksinin atası olabileceği kaydedildi.

Gök bilimciler, evrenin ilk zamanlarından kalma ve belki de bir galaksinin atası olabilecek gizemli dev bir gök cismi keşfettiler.

Bir uluslararası astronom ekibi tarafından yapılan ve Astrophysical Journal’ın 10 Mayıs tarihli sayısında yayınlanacak araştırmaya göre, Japon efsanesindeki bir kraliçenin adı olan ‘Himiko’ ismi verilen bu olası devasa gaz topunun, evren 800 milyon yaşındayken var olduğu hesaplandı. Evrenin 13,7 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor.

Astronomlar, birçok teleskopla yapılan bu gözlemde, muhtemel dev gaz bulutu Himiko’nun 55 milyon ışık yılı büyüklüğünde olduğunu belirterek, bu büyüklüğün evrenin ilk zamanları için rekor bir ölçü olduğunu ve Samanyolu’nu oluşturan diskin ışıması kadar genişliğe sahip bulunduğunu kaydettiler.

Bu gök cisminin kendilerini çok büyük şaşkınlık içinde bıraktığını ifade eden bilim insanları, dünyanın en güçlü teleskoplarınca elde edilen mükemmel verilere rağmen, bu gök cisminin ne olduğundan emin olmadıklarının altını çizdiler.

Şimdiye dek keşfedilen en uzak gök cisimlerinden birisi olan Himiko’nun görüntüsünün, bilim adamlarının fiziki özelliklerini anlamalarına izin vermeyecek derecede bulanık olduğu dikkat çekiyor.

Bu gök cisminin, dev bir karadeliğin enerjisinden doğmuş koca bir gaz topu olabileceğini tahmin eden bilim adamları, bu gizemli gök cisminin arka arkaya oluşmuş iki büyük galaksinin çarpışmasıyla meydana gelmiş olabileceğine de dikkat çekiyorlar.

Bu gözlemi yapan uluslararası astronom ekibine başkanlık eden özel bilimsel araştırma kuruluşu Carnegie Enstitüsü’nden Masami Ouchi, “Evrende daha uzağa baktıkça zamanda daha geriye gidilir. Çok şaşırdım çünkü bu kadar büyük bir cismin aynı zamanda evrenin doğuşundan hemen sonra olabileceğini hiç hayal etmemiştim” diye konuştu.

“Big Bang” teorisine göre, evrenin yaratılışının başında önce küçük cisimler oluştu, sonra bunlar daha büyük gök cisimlerini doğurmak için bir araya geldiler.

Kaynak: ntvmsnbc

“Gizemli bir gök cismi bulundu” üzerine 14 yorum

 1. bence bu cismin ne olduğunu çözebilirsek emin olmalıyız ki evrenin sırrının yarısını çözmüşüz demektir tabii allah teala izin verirse…

 2. gizemli bir gök cismi bulundu dio gizemli bir canlı bulundu demiorki arkdaslar soruları ii anlayalım kuranı kerimde böyle bir sey oldugu yazıor evrende cok çeşitli canlılar vardır ama ben bu güne kadar çok acaip bir canlıya rastlamadım 🙂

 3. gambit sen çok yanılıyorsun. uzayda hava yoktur. bunu sana hemen açıklayayım: tüm evren yoktan waredildi. tabii bunu ALLAH yaptı. ewren büyük bir patlama sonucu meydana gelmiştir. bu patlama sırasında ewrenin her yanına nitro erozyonlar yayıldı. senin hava yoluyla gerçekleşen sürtünme olayı aslında bu erozyonun etkisiyle oluyor sevgili arkadaşım…

 4. Big bang den 800 milyon yıl sonra bir kara deliğin mevcut olması mantık dışı. Ayrıca yorumlarıda pek anlayamadım birisi uzayda hava vardır demiş diğeri uzayda yaşayan bir şeyler var demiş bir diğeri duymuş ki kuranda şöyle filan yazıyomuş. Arkadaşım kuran çok uzun yıllar önce türkçeye çevrildi. Ve internette kelime kelime aratabileceğiniz siteler var. Hubble teleskobuyla 13 milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksiler gözlendi. Yani evrenin yaşı konusuda yeniden düşünülmeli bence 13.7 milyardan daha fazla gibi geliyor bana.

 5. bilimadamlarının gezegenlerin atası olabilecek bu cismi araştırmaları gerekiyor bence.eğer bu gezegenle ilgili birşeyler bulabilirlerse diğer gezegenler hakkında da bilgi sahibi olunabileceğini düşünüyorum

 6. ht kanalının tt programında zaten bi tane adam Kuran’da bilmem kaç tane alem olduğundan ve herbirinde de canlıların bulunduğundan bahsettiğini hatırlıyorum big bang bile bilim adamları bulmadan önce Kuran’da açıklanmış

 7. Bence de uzayda bir yerlerde yaşayan bir şeyler var evren böylesine geniş olacak ve sadece bizim gezegenimiz de hayat olacak başka yerlerde de hayat bulunacaktır.İlerideki zamanda dünya dışında bir yerde hayat bulunacaktır bence bu devasal evrende dünya dışında hayat olan yerler vardır sabırla araştırmılara devam edilsin yeter…

 8. Arkadaşlar bence bu uzayda sadece yaşamı barındıran gezegen Dünya değil. Çünkü uzay öyle çok büyükki teleskopların görüntü alamadığı kadar uzaklıklarda bence daha başka yaşam barındıran gezegenler vardır.

  Son olarak uzayda Hava Vardır. Çünkü uzayda o Big-Bang patlamasında o dalganın yayılabilmesi için bir sürtünmeye ihtiyaç vardır. Uzayda Hava var ama insanların algılacağı türden değildir.

 9. değişik birşey değil.Daha öncede değisik gök cisimleri bulundu.Ama resmi biraz garip,ilgi çekici.

 10. böyle bir gök cisminin şuan bulunması dünya teknolojisinin nasıl gelistiğini açıklıyor aynı dünya gibi…çok uzun süredir daha hayatta belki ondada yasayan vardır ne dersiniz? Allh’da bizim gibi onlarıda yaratmısdır ve kıyamette yok olacaklardır. tabi başka nedenlerde olabilir.uzay da yaşanabilecek başka bir gezegen olabilir. lütfen onla ilgili bir buldu veya onu tam keşfederlerse yayınlayınız.?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir