Gizemli bir gök cismi keşfedildi

Güneş Sistemi’mizden binlerce ışık yılı uzakta üç yeni gezegen ve gizemli bir gök cisminin keşfedildiği bildirildi.

Penn Üniversitesi Astronomi ve Astrofizik Bölümü’nden Prof. Alex Wolszczan önderliğindeki uluslararası bir ekip, Hobby-Eberly teleskobunu kullanarak her biri ölmekte olan bir yıldızın yörüngesinde bulunan üç gezegen keşfetti.

Wolszczan, HD 240237, BD 48 738 ve HD 96127 adı verilen yıldızlardan birinin yörüngesinde bir de gizemli gök cisminin bulunduğunu açıkladı.

Güneş Sistemi dışında gezegenleri bulan ilk gök bilimci olan Wolszczan, yeni keşfedilen gezegenlerin Güneş Sistemi’ne oranla daha gelişmiş olduğunu belirtti.

Wolszczan, ölmekte olan yıldızların, şişerek “kırmızı dev” haline geldiğini ve yakında yörüngesinde bulunan gezegenleri yutacağını söyledi.

Güneş’in de kırmızı deve dönüşerek yörüngesinde bulunan Dünya ve diğer gezegenleri yutacağını söyleyen Wolszczan, bunun 5 milyar yıldan önce olmasının beklenmediğini sözlerine ekledi.

Ölmekte olan yıldızların çevresinde gezegen sistemlerinin oluşumuna ışık tutması beklenen keşif, aynı zamanda gök bilimcilerin metal içeriğin ölmekte olan yıldızların hareketini nasıl etkilediğini anlamasına da olanak tanıyacak.

Keşif, “Astrophysical Journal” adlı derginin aralık sayısında yayımlanacak.

Kaynak: ntvmsnbc

“Gizemli bir gök cismi keşfedildi” üzerine 20 yorum

  1. gök taşının ve gezegenlerin resmi olsaydı belki bu metin tam dolmuş olarak yazardım inşallah bir daha kine koyulur

  2. katılıyorum sana adaşım ama sunu unutmakı amerika uzya cıkmadı sadece fotomontaj onlar ve bncede uzayda yasam var

  3. hm mm ayda gölge var ama öbürki gezegenlerde hiç görmedim daha doğrusu bide astoronot amirikan bayrağı sanki rüzgar varmış gibi dalgalanıyo bunu sizde görebilirsiniz yuri gagari ve rüarkadaşı paraşut açılmadığın dan ölüyo hem biraz zaman geçtikten sonra yuri gagari eğitim sürüşünde ölüyo bence birileri bunları ömür boyu sus turmak isteti bence bu benm tahminime göre uzayda hayat var ama yerin altında var yani en muantıklısı bu biz

    onları hep yüzeyde bide yerin altında aramak lazım

  4. sizler benden buyuksunuz ben 14 yasındayım keske bizim ulkemizdede bunlarla daha fazla ılgılenıo olsaydı arkadaslar bu arada sizlerin mesleğı ne merak ettim

  5. bu gizemli cismin neye benzediğini bilmemek aslında bilime ve meraklılara daha çok merak uyandıracaktır diye düşünüyorum.ve hayecanı peşinden getirecektir.

  6. ya bende böyle keşifler yapmak istiyorum… yeni gezegenler… yeni galaksiler… yıldızlar…….. daha neler neler… evrende henüz keşfetmediğimiz o kadar çok şey var ki.

  7. Değişik bir keşif ama bu ”Gizemli gök cisminin” neye benzediğinin açıklanmasını isterdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir