Göktaşı Üzerinde Yaşam İzleri

Nasa’nın arsenikli yaşam formu açıklamasının ardından bu kez bilimciler beklenmedik şekilde, yaşamın temel yapıtaşlarını bir tip göktaşı üzerinde buldular.

NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden Dr. Daniel Glavin’ın başında olduğu araştırma ekibi, son derece nadir görülen özgün tipte bir göktaşı üzerinde 19 farklı amino asite rastladılar. Grafit, olivin ve klino-bronzitten oluşan bu göktaşları, iki asteoritin çarpışmasından meydana geliyor.

Bu tip göktaşları oluşumlarını tetikleyen asteroit çarpışması sırasında 1100 santigrat derecelik sıcaklığa ulaştıklarından üzerlerinde yaşama dair izlerin bulunması beklenmiyor. Glavin bu sıcaklığın amino asit gibi tüm karmaşık molekülleri karbona çevirecek kadar yüksek olduğunu, fakat yine de bunlara rastladıklarını ifade ediyor.

Glavin’e göre keşif, yaşamsal moleküllerin bütünlüklerini korumada bilinenin ötesinde bir yeteneğe sahip olduklarını ve bunun da uzayda yaşam arayışı açısından şansı artıran son derece olumlu bir gelişme olduğunu söylüyor.

Göktaşı, 2008 TC3 olarak adlandırılan ve Dünya’ya çarpmasından hemen önce tespit edilebilmiş ilk asteroitin kalıntısı. 5 metrelik asteroit 7 Ekim 2008 tarihinde, Dünya’ya yaklaşma, atmosfere girme ve Sudan’daki Nubian Çölü’ne çarpma safhalarında tümüyle takip edilebilmiş. Khartoum Üniversitesi’nden araştırmacıların topladıkları kalıntılar, bugüne kadar bu tip göktaşlarına ait elde edilen en iyi şekilde korunmuş parçalardan meydana geliyor.

Glavin, amino asitlerin ‘sağ-elli’ ve ‘sol-elli’ olmak üzere birbirinin ayna görüntüsü denebilecek iki farklı formda bulunduklarını ve Dünya üzerindeki yaşamın sadece sol-elli amino asitlerden meydana geldiğine dikkat çekiyor. Göktaşı üzerindeyse her iki formdaki amino asitlere rastlanmış. Bu da bu amino asitlerin gerçekten de uzay kaynaklı olduğunu ve cisme Dünya’ya düştüğünde bulaşmadıklarını kanıtlıyor.

Kaynak: ntvmsnbc

“Göktaşı Üzerinde Yaşam İzleri” üzerine 7 yorum

  1. Gök taşlarını satmak yasalmı ? Satılacaksa Devlet kanalıyla satılsa % kaçını devlet alıyor ? bu konuda bildikleriniz varsa aydınlatırsanız sevinirim. Tşkler.

  2. bence panspermia teorisini doğrulayan pek çok kanıt var evrende hiç bilmediğimiz yapı taşlarına sahip canlılar olabilir bence bir gün keşfedeceğiz teknolojimiz gelişmekte ancak umalımda dost canlısı olsunlar bu tıpkı amerika kıtasını keşfetmek gibi şuda varki amerika kıtası keşfedildiğinde yerliler ispanyollara pek iyi davranmadılar

  3. eleştirmek-ki bu elestirilerde son derece haklısınız- yerine içerik hakkıda konussanız? bu gerçekten harika bir durum! sağ elli aminoasit ha, gerçekten muazzam.. amino asit proteinlerin yapıtası olduğuna göre ve insan vücudu da proteinlerden olustuğuna göre bu uzaylıların varlığını gayet aleni bir biçimde ortaya koyuyor! hadi bayan tiki, bana simdi inanma da gösteriim sana ben.. hemen buseyi aramalıyım. gercekten tesekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir