GÜNEŞ

Samanyolu galaksisindeki bilinen 200 milyar yıldızdan birisi olan Güneş kütlesi sıcak gazlardan oluşan ve çevresine ısı ve ışık yayan bir yıldızdır. Güneşin çapı dünya çapının 110 katı (1.4 milyon km), hacmi 1.3 milyon katı ve ağırlığı 333.000 katı kadardır. Güneşin yoğunluğu ise Dünyanın yoğunluğunun ¼’ü kadardır. Güneş kendi ekseni etrafında saatte 70 000 km hızla döner. Bir turunu ise 25 günde tamamlar. Güneş % 75 hidrojen, % 20 helyum ve % 5 de diğer elementlerden oluşur. Güneşte hidrojenin helyuma dönüşmesi sırasında (füzyon – erime birleşme) büyük bir enerji ortaya çıkar. Saniyede 600 milyon ton hidrojen helyuma dönüşür. Buda her saniye Güneşin 4.5 milyon ton hafiflemesine yol açar.

Güneşteki füzyon olayı sonucunda kızıl kırmızımsı bir alev 15-20 bin km yükselir ki bu olaya Güneş Fırtınası denir. Bu bilgilere bakarak günün birinde Güneşin çevresine ısı ve ışık yayamayacağını ve dolayısı ile yeryüzünde yaşamın sona ereceğini düşünebiliriz. Ancak bu çok uzun yıllar sonra olacak bir olaydır. Güneşin yüzey sıcaklığı 6 000 °C ve merkezindeki sıcaklık ise 1.5 milyon °C’dir. Güneşten çıkan enerjinin 2 milyonda birlik kısmı yeryüzüne ulaşır. Güneş’in üç günde yaymış olduğu enerji, Dünya’da bilinen bütün petrol, kömür ve ormanlardan elde edilecek enerjiye eşittir. Güneş ışınları 8.5 dakikada yeryüzüne ulaşır. Güneş Dünyaya en yakın yıldızdır.

Günümüz teorileri Güneş’in yaklaşık 4.6 milyar yıl önce, yıldız patlamalarından arda kalan toz ve gazı da içeren muazzam büyüklükteki bir yıldızlararası gaz bulutun çökmesiyle oluştuğunu kabul eder. Kütle çekiminin etkisi altında kalan bulut büzüşmeye ve yoğunlaşmanın büyük olduğu yerlerde dönmeye başlar. İlk birkaç milyon yıl içinde çökme sırasında dönme hızı çok büyüktür ve bundan dolayı da manyetik olarak son derece aktiftir. Açısal momentumun korunması prensibine göre rotasyon hızı gittikçe büyümekte ve dış kısımlar yassılaşmaktadır. Zamanla merkezi bölgenin çevresinde yassı bir disk oluşur. Bu diskin dış kısımlarındaki gaz ve toz küçük yoğunlaşmalar gösterir. Her bir yoğun bölge ana diskle aynı yönde kendi eksenleri etrafında döner. Bu senaryo Dünya’nın ve diğer gezegenlerinin nasıl oluştuğunu açıklayan oldukça makul bir senaryodur.

Güneşin akıbeti bugün gökyüzünde gözlediğimiz Helix bulutsusu gibi bir gezegenimsi nebula ile sonuçlanacak. Fotoğraf Anglo- Avustralya teleskopu ile alınmıştır.

Güneş’in merkezinde sıcaklık 15 milyon °K, yoğunluk ise katı kurşunun yoğunluğunun 12 misli kadardır. Enerji, Güneş’in merkezinden dışarıya nasıl çıkar? Güneş’in yapısı bir dizi kabuk veya tabakalara göre tarif edilebilir. Nükleer reaksiyonlarla, dört hidrojen atomu bir helyum atomunu oluşturduğunda kaybedilen kütlenin açığa çıkardığı fotonlar bildiğimiz Gamma ışınlarıdır. Bu Gamma ışını şeklindeki foton, Güneş’in korundan yüzeyine düz bir çizgide hareket etse idi Güneş’in yüzeyine 2.5 sn de gelirdi. Bizim gözümüze de 8.5 dakikada ulaşırdı. Gerçekte ortalama olarak foton, 10 milyon yılda Güneş’in korundan yüzeyine gelir. Bu fotonlar yolları üzerinde yüklü partiküller ile çarpıştıklarında enerji X ışınları şeklinde yayınlanır. Korda nükleer reaksiyonlar ile oluşan Gamma enerjisinin Güneş’in içersinden dışarıya doğru hareket etmeye başlaması X ışınları şeklinde ve herhangi bir doğrultuda ve rasgele muhtemelen geriye doğru yayınlanabilir. Foton sonuçta düzensiz zig-zag bir yol izler. Güneş’in radyasyon bölgesi 1 milyon km. ye kadar uzanmaktadır. Bu bölgenin dışında plazma soğumaya ve seyrelmeye başlar. Yoğunluk Güneş’in merkezinden yüzeyine olan uzaklığın yarısında suyun yoğunluğu ile eşit değerdedir. Radyasyon bölgesinin dış kenarında sıcaklık, 500.000 °K dir

“GÜNEŞ” üzerine 138 yorum

  1. ewt dogru gunes kuculcek patlıcak zelıha arkadasım yanlıs dusunuyorsun dunya bıle okadar hızlı donuyorkı bızı tutan yercekımı olmasa bısz dunyanın hızından savruluruz hem jupıter donusunu 9saatter koskoca tamamlıyo koskoca gezegen 9 saatte dusun

  2. Arkadaşlar galiba güneşin bir gün tüm gezegenleri kendine çekcegi güneşin tüm gezegenleri içene alacagı (dünya dahil) insanlıgın sonunun gelecegi bazı kutsal kitaplarda yazılmıstır. Ayrıca ABD marsa hayat varmı sorusunu bu olacak olay için arıyor dünya güneşin içene girecekken ABD marsa jüpitere……….. gidecektir ama nefile güneş tüm gezegenleri yutup en son kendiside patlayacaktır…… Haberiniz olsun..

  3. Arkadaşlar sakın yanlış anlamayın güneş bir ateş topu falan değil çünkü ateşin yanması için oksijen gazının olması gerekir ki oksijen oralarda yoq bu nedenle güneş yanmama gibi bişeyle karşılaşmıyor.güneş bir çeşit enerjidir..

    taekwondocuhayrullah@hotmail.com

  4. Güneş eğer karadelik olursa samanyolundaki bütün gezegenleri vb… şeyleri yutar. ya da normal bi şeykilde kütle ve ısı kaybederek yoq olursa dünya yörüngeden cıkar + güneş ışıgı olmaz ve bitkiler fotosentez yapamaz yani canlılar da ölür.

  5. evet güneş yok olacak nedeni güneş in içinde bir takım gazlar var güneş bunları ısı ya çeviriyo bu gazlar biterse güneş bir evrimden geçip yok olacak bizde öyle ve dünyada yeni olştuğunda 5 saatte tamamlıyor ve dik ti mars büyüklüğünde bir astroid çarpınca eğrildi ve yavaşladı24 saatte dönmeye başladı

  6. bence güneş bir gün tunanın dediği gibi küçülcek ve dünyayı ısıtma derecesi baya düşecek

  7. Bence Gunes bır gun yok oluck.Kıtptğa okuduğm gıbı gunes kuçülcek ve tümsıcklını kaybedıcek

  8. ben dünya çok yavaş donüo dıodum ama güneş 1 turunu 25 gnde anca tamamlıo hayret edilecek 1 şey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir