Güneş Sistemimizdeki Gezegenlerin Boyutları

Bu illüstrasyon gezegenlerin birbirlerine göre boyutlarını gösteriyor.

Güneş’ten itibaren sırasıyla Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton’u görebilirsiniz. Jüpiter, Dünyamızdan yaklaşık 11 kat daha büyükken, Güneş de Jüpiter’den yaklaşık 10 kat daha büyüktür. Plüton’un boyutu ise Dünyamızın yaklaşık 1/5 i kadardır.

Resimi bilgisayarınıza indirin:

Yüksek Çözünürlük (2020 x 660)

Kaynak: NASA
Resim: Lunar and Planetary Laboratory

“Güneş Sistemimizdeki Gezegenlerin Boyutları” üzerine 18 yorum

  1. Plüton (ortalama 39 AB) cüce gezegeni Kuiper kuşağının bilinen en büyük gökcismidir. 1930 yılında keşfedildiğinde Güneş Sistemi’nin dokuzuncu gezegeni olarak değerlerdirilmişti, 2006 yılında resmî bir gezegen tanımının kabulünden sonra bu değişmiştir. Ayrıca Jüpiter (5,2 AB), diğer gezegenlerin tüm kütlesinin 2,5 katına denk gelen 318 Dünya kütlesiyle en büyük gezegendir.

  2. dünyanın içinde biz sadece bir insan bir kum tanesi kadar yer kaplıyoruz gerçekten ( 3. sınıfa)
    gidiyorum

  3. ben gördüğüm için pek heycanlı bulmadım ben ayı da gezegen de gördüm yani abartmanıza gerek yok…ha bu arada ödevime çok hemde çk yardımcı oldu gerçekten…:):):)

  4. gerçek olarak çok güzel bir görüntü ve güzel bir boyut sunduğunuz için çok teşekkür ederim….

  5. Bence çok güzel bir yazı.Güneş Sistemi’mizde boyutlar çok önemlidir.Bazı uyduların boyutları söz konusu gezegen için fazla küçük olup,eğer gezegenin yerçekimi yüksekse,uyduyu yutarak zarar verebilir.Bazı uyduların boyutlarıysa fazla büyük olup,olası bir yörüngeden çıkıp gezegene çarpmayla gezegene hayati zararlar verebilir.Bence Ay tam gezegenimiz Dünya’ya uygun.Bu yüzden çok şanslıyız.Sonuç olarak Güneş Sistemi’mizde boyutlar çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir