GÜNEŞ

Samanyolu galaksisindeki bilinen 200 milyar yıldızdan birisi olan Güneş kütlesi sıcak gazlardan oluşan ve çevresine ısı ve ışık yayan bir yıldızdır. Güneşin çapı dünya çapının 110 katı (1.4 milyon km), hacmi 1.3 milyon katı ve ağırlığı 333.000 katı kadardır. Güneşin yoğunluğu ise Dünyanın yoğunluğunun ¼’ü kadardır. Güneş kendi ekseni etrafında saatte 70 000 km hızla döner. Bir turunu ise 25 günde tamamlar. Güneş % 75 hidrojen, % 20 helyum ve % 5 de diğer elementlerden oluşur. Güneşte hidrojenin helyuma dönüşmesi sırasında (füzyon – erime birleşme) büyük bir enerji ortaya çıkar. Saniyede 600 milyon ton hidrojen helyuma dönüşür. Buda her saniye Güneşin 4.5 milyon ton hafiflemesine yol açar.

Güneşteki füzyon olayı sonucunda kızıl kırmızımsı bir alev 15-20 bin km yükselir ki bu olaya Güneş Fırtınası denir. Bu bilgilere bakarak günün birinde Güneşin çevresine ısı ve ışık yayamayacağını ve dolayısı ile yeryüzünde yaşamın sona ereceğini düşünebiliriz. Ancak bu çok uzun yıllar sonra olacak bir olaydır. Güneşin yüzey sıcaklığı 6 000 °C ve merkezindeki sıcaklık ise 1.5 milyon °C’dir. Güneşten çıkan enerjinin 2 milyonda birlik kısmı yeryüzüne ulaşır. Güneş’in üç günde yaymış olduğu enerji, Dünya’da bilinen bütün petrol, kömür ve ormanlardan elde edilecek enerjiye eşittir. Güneş ışınları 8.5 dakikada yeryüzüne ulaşır. Güneş Dünyaya en yakın yıldızdır.

Günümüz teorileri Güneş’in yaklaşık 4.6 milyar yıl önce, yıldız patlamalarından arda kalan toz ve gazı da içeren muazzam büyüklükteki bir yıldızlararası gaz bulutun çökmesiyle oluştuğunu kabul eder. Kütle çekiminin etkisi altında kalan bulut büzüşmeye ve yoğunlaşmanın büyük olduğu yerlerde dönmeye başlar. İlk birkaç milyon yıl içinde çökme sırasında dönme hızı çok büyüktür ve bundan dolayı da manyetik olarak son derece aktiftir. Açısal momentumun korunması prensibine göre rotasyon hızı gittikçe büyümekte ve dış kısımlar yassılaşmaktadır. Zamanla merkezi bölgenin çevresinde yassı bir disk oluşur. Bu diskin dış kısımlarındaki gaz ve toz küçük yoğunlaşmalar gösterir. Her bir yoğun bölge ana diskle aynı yönde kendi eksenleri etrafında döner. Bu senaryo Dünya’nın ve diğer gezegenlerinin nasıl oluştuğunu açıklayan oldukça makul bir senaryodur.

Güneşin akıbeti bugün gökyüzünde gözlediğimiz Helix bulutsusu gibi bir gezegenimsi nebula ile sonuçlanacak. Fotoğraf Anglo- Avustralya teleskopu ile alınmıştır.

Güneş’in merkezinde sıcaklık 15 milyon °K, yoğunluk ise katı kurşunun yoğunluğunun 12 misli kadardır. Enerji, Güneş’in merkezinden dışarıya nasıl çıkar? Güneş’in yapısı bir dizi kabuk veya tabakalara göre tarif edilebilir. Nükleer reaksiyonlarla, dört hidrojen atomu bir helyum atomunu oluşturduğunda kaybedilen kütlenin açığa çıkardığı fotonlar bildiğimiz Gamma ışınlarıdır. Bu Gamma ışını şeklindeki foton, Güneş’in korundan yüzeyine düz bir çizgide hareket etse idi Güneş’in yüzeyine 2.5 sn de gelirdi. Bizim gözümüze de 8.5 dakikada ulaşırdı. Gerçekte ortalama olarak foton, 10 milyon yılda Güneş’in korundan yüzeyine gelir. Bu fotonlar yolları üzerinde yüklü partiküller ile çarpıştıklarında enerji X ışınları şeklinde yayınlanır. Korda nükleer reaksiyonlar ile oluşan Gamma enerjisinin Güneş’in içersinden dışarıya doğru hareket etmeye başlaması X ışınları şeklinde ve herhangi bir doğrultuda ve rasgele muhtemelen geriye doğru yayınlanabilir. Foton sonuçta düzensiz zig-zag bir yol izler. Güneş’in radyasyon bölgesi 1 milyon km. ye kadar uzanmaktadır. Bu bölgenin dışında plazma soğumaya ve seyrelmeye başlar. Yoğunluk Güneş’in merkezinden yüzeyine olan uzaklığın yarısında suyun yoğunluğu ile eşit değerdedir. Radyasyon bölgesinin dış kenarında sıcaklık, 500.000 °K dir

“GÜNEŞ” üzerine 138 yorum

 1. korkunc günes 5-10 milyon yıl sonra patlicak ve biside içeri alıcak tabi o samana kdr kıyamet kopmassa nese ki bn 5 milyon yıl yaşamıcam

 2. SIMDI BIRAZ MANTIKLI OLALIM VE DUSUNELIM GUNES ENERJISINDEN YARARLANMAK DIYOSUNUZ BIR KAC BILGIYE IHTIYACINIZ OLUCAK
  1=DUNYA UZERINDE HIC BIR METAL O ISIYA KARSI KOYABILICEK KADAR DAYANIKLI DEGIL..
  2=MANTIK CALISTIRIN GUNES ENERJISI ICIN KULLANILAN LEVHALAR 2.SENE DAYANA BILIYOR DUNYA UZERINDE HEMDE.
  3=TEKNOLOJIMIZ SU CAGDA BILEE DAHA GUNES HASTALIKLARINDA BASARILI BIR SONUC ALMAMISKEN HALA O ENERJIYI KULLANALIM DIYOSUNUZ/…
  2005 SENEDINDE NASA NIN YOLLADIGI UZAY ARACINDA KULLANILMIS OLAN GUNES YALITIM SISTEMLERI YUZUNDEN DUSTUGUNUDE BILIYORSUNUZDUR SANRIM..BU KONU BUKADAR KOLAY DEGIL..

 3. evet ben cem arkadaşımıza katılıorum nedenmi ya arkadaşlar düşünsenize dünyada üretilen bi güç enerji bitek üzre ve burnumuzun ucunda bizi ferahlatacak refah seviemizi 100 olmasada 90 ulaştaracak ama biz akıllı dünyalılar bizi ışınlayacak uzaylılar ama biz bole bom bom bakçaz

 4. cem doğru söylüyosunda o kadar enerjiyi saklamak için güzel bi icat gerekiyo tabiki doğanın dengesini bozmadan…zira insanlar şu aralar kaş yapıyım derken göz çıkarıyolar

 5. Madem güneşte bu kadar çok enerji üretiliyor o zaman Güneşin enerjisini daha fazla kullanıp Uzayda daha fazla araştırma yapmamız ve Dünyadaki bitmek üzere olan enerji kaynakları için kullanmamız lazım.

 6. dünyadan güneşe saatte 1000km hızla giden bir uçakla 17 yılda gidildiğini ve dünyanın güneşin etrafında döndüğü alan büyüklüğünde yıldızlar olduğunu biliyormusunuz ??
  yani o yıdızın bir ucundan bir ucuna uçakla tam 34 yılda gidilebiliyor:))

 7. güneşi bir basketbol topu olarak düşünün ve düz bir araziye koyun..bir kuş saçması bulup onun 150metre uzağına koyun,işte o da dünya oluyor..dünyanın 25 mt kadar gerisine bir portakal koyun o da jüpiter oldu..ve bunlara en yakın yıldızda tam 40.000km uzaklıkta oluyor arkadaşlar..

 8. ölümden bu kadar korkmayın,her bitiş yeni bir başlangıcı doğurur.cehenemde görüşürüz 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir