Hawking: Evreni Tanrı yaratmadı

İngiliz evrenbilimci, Profesör Stephen Hawking‘e göre ‘Evren’in yaradılışına ilişkin teorilerde Tanrı‘ya yer yok.’

Hawking, yeni kitabında Big Bang – Büyük Patlama‘nın fizik yasalarının kaçınılmaz sonucu olduğu saptamasını yapıyor ve Evren‘in hiçten varolabileceğini söylüyor.

BBC’nin İngiliz gazetelerinden derlediği habere göre Hawking, “Nasıl ki Darwinizm biyolojideki yaratıcı ihtiyacını sona erdirdi, yeni fizik teorileri de evrenin oluşumu konusunda yaratıcının rolünü gereksiz kılmıştır” diye yazıyor.

Ünlü fizikçi, geçmişte bir yaratıcıya inanmanın, bilimle çelişmeyeceğini savunmuştu.

Hawking, 1988’de çok satan kitabı “A Brief History of Time – Zamanın Kısa Tarihi“nde Evren’in yaradılışında Tanrı’nın rol oynamış olabileceği yolundaki görüşlere yer vermiş ve “Eğer bütün bir teori kurabilirsek bu insan mantığının nihai zaferi olacaktır. Hem bu sayede Tanrı’nın aklını da anlayabiliriz” demişti.

Ancak Times gazetesinde bazı bölümleri yayımlanan “The Grand Design – Büyük Tasarım” kitabında Evren’in başlangıcını izah etmek için Tanrı’ya başvurmaya ihtiyaç olmadığı görüşünü dile getiriyor.

GEZEGENLERİN YÖRÜNGELERİ
Stephen Hawking, yayımlanmak üzere olan son kitabında İngiliz fizikçi ve matematikçi Sir Isaac Newton‘ın teorilerini çürütmeye çalışıyor.

Newton, Evren’in bir kaos sonucu oluşamayacağını ve Tanrı tarafından tasarlanmış olması gerektiğini söylemişti.

Isaac Newton, bir seferinde “Yerçekimi gezegenlerin nasıl hareket ettiklerini açıklıyor, gezegenleri neyin yörüngeye soktuğunu değil… Her şeyi Tanrı yönetir” demişti.

İngiliz fizikçi ise “Yerçekimi diye bir yasa olduğu için, Evren kendi kendisini hiçten yaratabilir ve yaratmaya devam edecektir” diyerek bizim varlığımızın, evrenin varlığının ve hiçbir yerine, birşey olmasının sebebinin kendiliğinden yaratılış olduğunu savunuyor.

Hawking’in Amerikalı fizikçi Leonard Mlodinow ile ortaklaşa yazdığı kitabı “The Grand Design“, İngiltere’de 9 Eylül’de piyasaya sürülüyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

“Hawking: Evreni Tanrı yaratmadı” üzerine 110 yorum

 1. ALLA HIN varlığın inkar edenler uzayaya bakmaları yeterli ama … Onların gözleri var görmezler”dileri var konuşmazlar demiş RABİM …inkarcılar ne desen boş onların inandıklar onlara kalsın sen ne yücesin RABİM

 2. tabikide açıklarım yerzm:

  İnkar edenler gökler ve yer birbirleriyle bitişik iken onları ayırdığımızı görmüyorlar mı?

  21 Enbiya Suresi 30

  Ve göğü kuvvetimizle kurduk, muhakkak ki onu genişletmekteyiz.

  51 Zariyat Suresi 47

  Bu iki Kuran ayetinden Evren’in başlangıcından bu yana iki aşamayı anlıyoruz:

  1 Evren tek bir bütünlükten parçalanıp ayrıldı.

  2 Bu ayrılma sonucu oluşan Evren genişlemektedir.

  bunlar birkaçı daha birçok şeyi anlatıyor kuran-ı kerim…

 3. bilim Tanrı olmadığını anladı..ne güzel..binlerce yıldır tasavvuf ehli de bunu söylüyor..TANRI YOK YALNIZCA ALLAH VAR..yani there is no god only ALLAH..La ilahe illa Allah..LA İLAHE ilah yok demektir..illa ALLAH ,Allahtan başka demektir..Yanii özetle bir Allah ve bir de yarattıkları diye bir ikilik yok..Yalnızca Allah var..Allah BİR’dir..Tüm kainat Allaha ait özelliklerin isimlerinin açığa çıkmasıdır..Yoktan var olmuş yoklar dır yaratılanlar..(hologramik olarak)..Varlıkları Allah isimlerine dayanır..

  Diliyorum ve umuyorum değerli bilim adamı Hawking Bu noktalara da açıklık getirebilir..

  1. duyduğunu aktarma . bilemez insan.bilgi geçmişinin yorumudur soyuttur.yoktur .. yorumların yerine oturmamış. ama iyi sorguluyosun

 4. evren varsayalımki kendi kendini yarattı;bu esnada bir düzenleyici olması gerekmezmi? eğer evren kendi kendisini yaratıyorsa üstün zekalı olması gerekirki,düzen okadar hassas ayarlanmıştırki adeta hiçbir kusuru, eksiği yoktur.buda düşündürüyorki bu yaratılışı organize eden bir güç olmalıdır ve bu da bir yaratan dır.

  göçmen kuşların hepsi zaten v şeklinde uçarlar. mr.aşkın, açıklarmısınız kuranda yaratılışı anlatan ayetler hangileridir? ben sadece dünyanın nasıl oluşturulduğuna ait ayetler bulmuştumda karıştırmayasınız?

 5. Dikkatlice bakılacak olursa bu kainatın bir yaratıcısı olduğu anlaşılır.
  Örneğin:Altın yağmur kuşu göçmen bir kuş her yıl Alaskadan-Hawaii’ye göç ediyor tam 4000 km ve güzergahlarında hiç bir ada yok yani hiç durmadan 88 saat uçuyorlar.Bilim adalmalrı bu kuşu araştırıyorlar Hawaii’ye varması için 82 gr yağın olması gerktiğini söylüyor ama yağmur kuşu 70 gr yağ varıyor çünkü bu kuşlar “V” şeklinde uçarak hava direncini azaltıyorlar hem o arta kalan 12 gr yağ boşuna değil rüzgar ters yönde eserse onu da kullanıyorlar-oysaki bugün çok nadir uçaklar vardırki hiç bir yakıt ikbali yapmadan Hawaii’ye varsın

  1-Bu kuş ne kadar yağ gerekeceğini nasıl hesaplıyor?
  2-“V” şeklinde uçmayı kim öğretti yada nasıl öğrendi?
  3-Rüzgarın ters yönden esebileceği ihtimali nerden biliyor?

  Bilim ki binler bilim adamı düşünürüyle,verisiyle,materyaliyle bügün ancak bu kuşun sevisine gelibiliyorsa demek bu kuşu meydan getiren ne muhteşem akla,kudrete,büyüklüğe sahiptir
  Hiçten olabilmesi çok komiktir madem hiçten oldu neden bugünkü uçaklar binbir çaba harcanarak meydana geliyorda hiçten olmuyor var mı izahı olan?ALLAH’u Teala’ya hamdü senalar olsun

 6. Alev tanrının evreni nasıl yarattığını öğrenmek istiyorsan kuranı aç bak ordaki ipuçlarından birşeyler yorumlayabilirsin kendince ama tam olarak öğrenezsin. bigbang de zaten bizim kitabımızda yazanlara göre dinimize uygun bir teori.

 7. yukardaki yorumları çok sığ buldum.ve sayfaya yakıştıramadık.arkadaşlar inanç insanın kendini ilgilendiren bir konudur.bilimi burda ayırmak gerek kanımca.ben evreni tanrının yarattığına inanıyorum.öğrenmek istediğim ise bunu nası lyarattığı.bunu bana inancı olmayan ama beyni bizimkinden çok olan biri anlatıcaksa dinlerim.üstelik fiziksel engelli olması ve sizin onu lanetlenmiş ilan etmeniz.aklınızın onu anlıycak düzeyde olmadığını gösteriyor.üzgünüm.

 8. onlar olduklerinde cehennem azabina carpildiklarinda yarabbi bizi tekrar dunyaya gonder sana daima ibadet ile mesgul olalim derler ama bu kabul olmayacak. rahman ve rahim olan allah c. c bu dunyada rahman sifatini gosteriyor bu insan o kadar inkar etmesine ragmen onun ve butun insanlarin rizkini son nefesine kadar nasibince verecektir.ne kadar sukretsek azdir. neye bakarak karar veriyoruz boyle cok basitmis gibi.bu kadar gecen zamandan sonra gelen peygamberler evliyalar insanlara hep emr olundugu sekilde rivayet etmislerdir. artik uyanalim.

 9. Kardeşim hiç allah olmadan bu evren olabilir miydi???
  zaten alla-u Teala bu adamı çarpmış,zaten öbür dünyadada cehenneme gider bu,artık insanlar artık kafalarından uyduruk uyduruk şeyler çıkarıyorlar 😀

 10. ben bu adama çok acıyorum. yaratan şimdiden cezalandırmış zaten fotolarına bakınca anlaşılıyor 🙂 çarpılmış bu :)) koskoca evren nasıl hiçten varolabilir? saçmalık…

  1. Allah nasıl var oldu desem hicliktenmi cevabınız Allah hep vardı mı diyeceksiniz bu kadar mükemmel kusursuz Allah nasıl kendi kendine var oldu biraz mantığınızı zorlarsanız Hawking ne demek istediğini anlarsınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir