İkinci bir Dünya?

Astronomlar kesin konuştu: En geç dört yıl içinde ikinci bir Dünya bulunacak!
Güneş Sistemi dışında gezegen keşifleri tüm hızıyla sürüyor. 2000 yılında 19 Güneş dışı gezegen tespit edilirken, rakam 2009’da 84’e tırmandı. Astronomlar iddialı: En çok dört beş yıl içinde Dünya’ya çok benzeyen, üzerinde yaşam oluşabilecek veya oluşmuş bir gezegen bulunacak!

NASA ve ESA’ya bağlı pek çok astronom, Dünya gibi yaşamaya elverişli gezegenlerin evrende çok sayıda olduğu konusunda hemfikir. Üzerinde yaşam olabilecek ilk gezegenin keşfinin bir yıl içinde gerçekleşmesi de büyük olasılık olarak görülüyor.

Her yıl düzenlenen Amerikan Astronomi Birliği konferansında bilgi ve görüşlerini paylaşan astronomların hemen hepsi, uzay biliminde çok özel bir dönem yaşandığı ve uygarlığın başlangıcından bu yana insanın kafasını kurcalayan en önemli sorulardan birine çok yakında yanıt bulunacağı kanısında. Bu soru, evrende yalnız olup olmadığımız.

NASA bünyesindeki Ames Araştırma Enstitüsü Başkanı Simon Worden, evrende Dünya’nın dışında bir değil pek çok gezegende yaşam olduğundan emin. Worden’a göre böyle bir gezegen en çok dört beş yıl içinde bulunacak.

Chicago Eyalet Üniversitesi’nden Scott Gaudi de iddialı konuşuyor: “Hangi taşı kaldırsak altından bir gezegen çıkıyor. Hemen her uzay ortamında ve yerde çeşit çeşit gezegen var.”

Katolik Kilisesi de evrende başka hayatlar olma ihtimaline karşı heyetler kurup çalışmalara başlamış durumda. Kongreye Katolik Kilisesi’ni temsilen katılan, Vatikan Gözlemevi yöneticisi rahip Jose Funes, evrende insanoğlunun mevcudiyetinin anlamına ilişkin çok önemli bulgular olduğunu ve bunlar üzerinde düşünmek gerektiğini söylüyor.

Güneş dışı gezegen avında astronomların en büyük yardımcısı olan Kepler Uzay Teleskobu, Hubble’dan farklı olarak, özellikle gezegen aramak üzere tasarlandı. 2000’li yıllardan önce yılda biriki Güneş dışı gezegen bulunabilirken, bugün Kepler’in yardımıyla bu sayı ayda 7’ye yükseldi.

Kepler’in en önemli gereci olan ışık tarayıcı sayesinde, aynı anda 100 binden fazla yıldız taranabiliyor ve bunlardaki en ufak bir kararma tespit edilebiliyor. Yıldız ışığında meydana gelen geçici ve hafif kararma, çoğunlukla önünden geçen bir gezegenin varlığına işarete ediyor.

“İkinci bir Dünya?” üzerine 67 yorum

 1. Ya arkadaşlar dünya kadar iyi bir gezegen bulcağımızı sanmıyorum bu şuan imkansız.Ama uzayın ne kadar büyük ve sonsuz bi yapı olduğunu unutmayın.Elbet bizim dünyadanda iyi bir gezegen vardır ancak insanoğlu yokolana kadar bunu bulamıcak adım gibi eminim.Herşey zaten ona göre tasarlanmış.Biz sadece samanyolu galaksisinde bize verilen gezegenlerden bikaçını seçip onlara gidebilcez(bu en iyi ihtimal).
  Kendi galaksimizde bulduk diyelim bi gezegeni.Oraya gidicek teknoloji varmı?Hayır.Işık hızıyla gitsen bile yıllar alırki ışık hızı imkansız bunu herkes biliyo.Hiçbir zaman teknoloji ışık hızına yetişemicek.Işık hızıyla gitsek bile insanlığın yarısını o gemiye bindirmemiz gerekir ve insanlar o gemide birkaç nesil gençleşip büyür.Biz o yüzlerce senelik içinde kalcağımız gemiye bize yetecek kadar besin depolayabilcekmiyiz?Hayır.
  O malum gezegene varıp orda bir kent inşa etmek zaten hayalinde ötesi.Oraya ulaştığımızda dünya ile bir daha iletişime geçebilceğimizi sanmıyorum.
  Zaten bunlar hayalleride aşmış şeyler.Kısacası bu araştırmalar ışık hızına yetişmediğimiz ve başka gezegende kent kuracak teknolojiye erişmediğimiz sürece sadece -hayal- vaadediyor.

 2. ben teknolojilerin seviyeler halinde olduğunu düşünüyorum.Beyki biz 1. seviyedeyiz,tabiki bazı arkadaşlara saçma gelebilir.Ama teknolojilerin seviyeli olması bir yandanda mantıklı.Beykide dünyadan o yaşam olan gezegenlere gidecek seviyede değiliz.İnsanların uzay mekikleri 40,000-50,000 km hızla gidebiliyor.Bu hız yeterli değildir,çünkü galaksimizdeki her güneş sistemini araştırıp hangilerinin yaşam için uygun olduğunu bulmak atıyorum beykide 200-300 yıl sürücek.İnsanların yaş ortalaması 70 küsür,eğer ışık hızına yakın bir hızda yol katedemezsek,yaşanabilir gezegen bulmak yıllar sürebilir ve insanların ömrüde buna yetmeyebilir. Bu yüzden insanların uzayda seyahat yapabilmeleri çok düşük bir ihtimal ki,şun an ki teknolojiye göre… SAYGILARIMLA…

 3. ismail; kim söylüyorki yaşam olan gezegen bulunduğunda insanları oraya taşıyacağız diye.mühim olan o gezegeni bulmak.belki de onlar buraya gelmek istiyorlardır.acaba bizim teknoloji seviyemizde veya daha geride olan teknolojilerde vardır ,çok çok ileride olanlar gibi.
  21 aralık 2012 de bizi birileri ziyarete gelecekler. bu kesin.
  galiba birde mesafe ölçüleri abartılıyor.bilmem kaç bin ışık yılı diye,bence mesafeler bu kadar değildir. ışık hızına yakın bir hıza sahip bir uzay gemisi birkaç ay içinde (bizim zaman ölçülerimize göre) galakside baya yol alabilir.mesele o hızda bir uzaygemisi yapabilmektir.
  ancak şimdi kullanılan itici gazla çalışan sistemin kökten değişmesi gerekiyor.

  yalçın.

 4. doğru olabilir ama öyle bişey olsa bu zamana kadar ortaya çıkardı,yada en azından bi kanıt falan bulunurdu diye düşünüyo insan…gerçi hiçbizaman yalnız olduğumuzu düşünmedim ama kanıtlanmadanda ne söylesek yalan olur..hem 4 yıl içinde bulunucak demişler neye göre 4 yıl,neye dayandırarak böyle bişey söylemişler bi fikrim yok

 5. Bu banada saçma gibi geliyor ama gerçek olmasını isterim açıkçası herhalde sizde istersiniz 2012 ya da 2070 te kızarmayı istemesiniz bence.
  Bi de Yeni bir gezegen bulunması ve tamammen dünyaya benzemesi çok acayip.

 6. arkadaşlar büyük evrende 1yıl ile 4 yıl arasında yaşanacak bir gezegen bulunsa bile o gezgene gidecek teknoloji bizde var mı? bir de bu yanından düşünün. gezegen 3 yılda bulunsa bunun araştırması´ 6.5 milyar insanın yeni gezegenlere ulaşması ne kadar sürer.

 7. bence saçma olan hiçbirşey yok… çünkü bu kozmos ta bir tane yaşanabilir gezegen olma olasılığı milyarda 1 dir.astronomlar bu gezegenleri bulmasına buluyolarda,bunlara ulaşmak için ne kadar ışık yılı katedecekler??? birşeyi bulupta uygulamamak o işi yarım bırakmak demektir.

 8. selam,siteyi henüz aktifleştiremedim özür dilerim.
  Her yıldız diye adlandırdığımız “güneş” in muhakkak bir sistemi olmalı.bu sistemlerden kaç tanesinde yaşam olduğunu kesin olarak bilemiyoruz amma samanyolu galaksisinde bir toplu iğne başı kadar yer kaplıyan güneş sistemimiz gibi acaba kaç bin tane güneş sisteminin olduğunu hesaplarsak galiba bizler gibi canlı yaşıyan yüzlerce gezegen olmalı. belki onlardan bir tanesi bizleri buraya taşıyan çok ileri teknolojili bir gezegen olmalı diyorum.

 9. neden saçma olsun ki. evren çok geniş bir yer ve şuan bilim insanlarının bile bilmediği çok yer var ve buralar keşfedildikten buralarda nelerle karşılaşacağımızı bilmiyoruz. uzayda yaşam bölgesi diye bir şey var bu yaşam bölgesi denilen yerde bir tek dünya mı var? üzerinde yaşam olan bir gezegen arıyorsak yaşam bölgesi sınırları içinde olan bir gezegen bulmamız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir