KARADELİKLER

Kara Delik terimi ilk defa Princeton fizikçilerinden John Wheeler tarafından 1968’de yayımladığı “Evrenimiz, bilinenler ve bilinmeyenler” isimli makalede kullanılmıştır. Kara delikler çok ağır olduklarından, çok büyük çekimsel alana da sahiptirler. Çekimsel kuvvet öyle büyüktür ki, ışık dahil hiçbir şey kara delikten kaçamaz.

Kütleleri büyük olan yıldızlar, termonükleer evrimlerinin sonlarına doğru kırmızı veya mavi süper devler haline gelir. Nükleer yakıtları tükendiğinde, süpernovalar halinde patlarlar. Patlamaların kalıntısı bir nötron yıldızı (pulsar) olabilir veya süpernova çekirdeğinin kütlesi Güneş kütlesinin yaklaşık üç katına ulaşıyorsa, bir kara delik olabilir. Kütlesi küçük olan yıldızlar ise bir gezegen bulutsusu oluşturarak gömleklerinin bir bölümünü yitirir. Bunlar, Dünya’nın boyutlarına yakın boyutlarda beyaz cüceler olarak evrimlerini tamamlarlar.

Kara deliklerin dinamiğini ve içlerindeki herşeyin dışarı çıkmasını nasıl engelleyebildiklerini anlayabilmek için Genel Görelelik kavramını anlamak gerekir. Genel görelelik (izafiyet) kuramının belirttiği maddenin kütlesiyle çevresindeki uzay-zamanın yapısını değişikliğe uğratmasıdır. Bu varsayım, hiçbir şeyin hatta ışığın bile, büyük kütleli bir gökcisiminin yakınında, düz çizgi halinde yer değiştiremeyeceği anlamına gelir.

Ebediyete kadar içinde kalma riskine girmeden, bir kara deliğin ne kadar yakınına yaklaşılabilinir? Bu cisimlerde geriye dönüşü olmayan noktaya olay ufku (event horizon) denir. Bu, kara delikle aynı merkezli küresel bir zarf olup, bu zarfın yarıçapına Schwarzchild yarıçapı denir. Eğer bir kere olay ufku içine girilirse, geri dönüş yoktur. Uzay-zaman tekilliğinin yer aldığı ölü delik merkezine doğru çekilebilecektir. Saniyenin küçük bir kesri içinde oradaki sonsuz büyük çekimsel kuvvet tarafından toz haline getirilecektir. Bir kara deliğin yakın çevresindeki uzay yollarını bozduğu görüldü. Einstein hükmüne göre, uzay zaman birbirine karışmış olduğundan böyle cisimlerin yakınında zamanın da sapmaya uğrayacağı sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle bazı araştırmacılar kara deliklerin zaman makinesi gibi kullanılabileceğini ileri sürmektedirler.

Bir astronot kara deliğe doğru yola çıkmadan önce uzaygemisine büyük bir saat yerleştirilirse, dışarıdaki bir gözlemci, gemi çökmüş yıldızın yakınına yaklaştıkça, saatin gittikçe yavaşladığını fark edecektir. Aynı şekilde, gittikçe yavaş hareket ediyor gibi, olay ufkunun sınırına asla erişemeyecek gibi gözükecektir. Sonunda şaşırtıcı bir durum meydana gelip, zaman durmuş gibi olacaktır.

Astronotun bakış açısına göre ise, gemideki saat her zamanki hızı ile tik taklarını sürdürecektir. Böylece astronot, karanlık cehennemin içine hızla dalmasını geciktirecek bir şansa sahip olmayacaktır. Hatta olay ufkunun içinden geçtiği anı bile farketmeyecektir. Fakat ne yazık ki bu noktadan itibaren kara deliğin içine saplanmış olacaktır. Gemi aşağı doğru inerken pencereden dışarı bakan astronot herşeyin hızının arttığını görecektir. Bütün gelecek öyküsü gözünün önünden bir anda akıp geçecektir. Fakat astronotun evrenin geri kalanı ile iletişimi kesilmiştir ve kendisini mutlak ölüm beklemektedir.

“KARADELİKLER” üzerine 416 yorum

 1. Uzay bence çok ilginç. Üstelik spore oyun çok güzel . Tanrı olarak oyunu bitireceğimiz için uzayla ilgili çok şey öğrenirsiniz

 2. spore oyun çok saçma. Ama bu hayrullah kesin müslüman değil. tanrı olarak bitmekmiş . Sen tanrının oyunda bile olsa yürüdüğü toprağı yalamayı hak etmesin.

 3. arkadaşlar size spore oyunu oneririm o oyunu oynayınca anlıcaksınız yaratılışı filan. oyunda bakteri olarak başlıyorsunuz tanrı olarak bitiriyorsunuz. uuzayla ilgili dolu sey öğrenirsiniz

 4. bazı kişiler kara deliğin yok oluş noktası sanarlar bana göre ise kara delikler başka bir dünya ya geçiş kapısı yani galaksilere.

  1. karadelikler iki yönlü sarmalımsı akışlara sahiptirler ve ben bu akışları her seferinde evrenin farklı iki ucuna açılan sizin de dediğiniz gibi tünel/geçit olarak düşünmüşümdür.
   İçerisinde zaman kavramının yok olabilecek olması ise zamanın belirli hızda bir kavram haline gelebileceğini gösterir. Belki çok saçma belki doğru belki mantıksız ama ben büyük ölçüde Karadeliklerin bu kadar zor araştırılması ve güçlerinden dolayı evrenin olası en güçlü varlıkları olabileceklerini inanırım 🙂

 5. ya bence samanyolu galaksisinde yaşam olamaz ama belki başka galaksilerde vardır.Bunun nedeni diğer gezegenlere(samanyolu) baktığımızda bir varlık için yaşanılmaz buluyoruz ama belki samanyolu dışında çok küçük bir ihtimalde olsa olabilir.

 6. Bence çok saçma karadelik almanlar karadeliğe taktılar…Bişey bildikleri yok konuşuyolar..

 7. eminim hepiniz bu siteyi gezenler dünyanın oluşum sürecini biliyodurr peki dier gezegenlerdede bu mümkün olabilirmii yaşam olması yani

 8. iyi güzelde nası bişi anlamadım çok acayip yhaaaaaa keşke o uzaya bizde gidebilsek gezinti yapabilsek ama benimkisi hayal işte

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir