Kepler’in Gezegenleri

Nasa’nın Kepler uzay teleskopu, 11 farklı yıldız etrafında 26 yaşanabilir gezegen keşfetti. Bu yaşanabilir gezegenleri ve ilüstrasyonlarını burada görebilirsiniz.

Kepler’in keşfettiği gezegenlerin kendi sistemlerindeki yerleşimlerini gösteren görsel çalışma. Tüm renkli gezegenler Nasa tarafından doğrulanmış, gri olanlar henüz doğrulanmamış gezegen adaylarını gösterir.
Güneş benzeri bir yıldızın yörüngesinde, yaşanabilir bölgede keşfedilen Kepler-22b gezegeni.
Kepler-10b. Nasa uzmanlarına göre tartışmasız keşfedilen ilk kayalık gezegen.
Kepler-9 ismi verilen bir yıldızın etrafında keşfedilen Satürn boyutllarında iki gezegen.
Kepler 11 adındaki yıldızın etrafında Kepler uzay teleskopu tarafından keşfedilen güneşdışı gezegenler.
Kepler-16b, iki yıldızın yörüngesinde olduğu bilinen ilk gezegen. (Star Wars filmindeki Tatooine gezegeni gibi)
Kepler 18 yıldızının etrafında keşfedilen 3 gezegen. Bu grafikte üstteki bölüm üç gezegenin Kepler 18 etrafındaki yörüngeleri ile Merkür’ün Güneş etrafındaki yörüngesinin kıyaslamasını gösterir. Alttaki bölümde bu üç gezegenin ve yıldızının, Dünya ve Güneş’e oranla büyüklüklerini gösterir.
İki güneşli gezegen, Kepler-35b
“Görünmez” gezegen Kepler-19c. Bu gezegen, Kepler-19b gezegeni üzerindeki kütle çekim etkisi sayesinde keşfedilmiştir.
İki güneşli gezegen Kepler-35b.
Bu çizimde Kepler’in keşfettiği beş gezegenin, Jüpiter ve Dünya’ya göre büyüklüklerini görebilirsiniz.
Bu çizimde de Kepler’in yeni keşfettiği diğer gezegenlerin büyüklüklerini görebilirsiniz.
Kepler’in keşfettiği en büyük ve en küçük Kırmızı Dev Yıldızların, Güneş ile büyüklük kıyaslaması.

Kaynak: Space.com

“Kepler’in Gezegenleri” üzerine 11 yorum

  1. Bence bulunması iyi olmuş çünkü keşfetmek için yeni gezegenler bulunmuş oldu.Ben çok mutlu oldum

  2. Bu gezegenlere ulaşabilmemiz için teknolojik açıdan gelişmemiz gerekiyor.Yorumlara bakılırsa işte bu gezegene şu kadar yıl sonra ayak basarız felan diye sayılar var.Uzay mekiğinin içinde 10 asır zaman geçiyor yani daha gezgenlere ulaşamadan daha ayak basmadan uzay aracındaki insan nüfusu tükeniyor.Orada ki bir adamın 8 nesil sonrası ancak görebilir.Eğer uzaylıların kullandığı ufo lar gerçekte varsa bizim de böyle bir şey yapmamız gerekir. Ayrıca iki güneşli Kepler-35b,Kepler-16b bence çok fantastik :D.Ydekten güneş gibi.

  3. KEPLER TELESKOPUNUN ÇEKMİŞ OLDUĞU BU YILDIZLAR TOPLULUĞU DÜNYAMIZDAN YAKLAŞIK OLARAK 13000 IŞIKYILI =123074640000000000 KM. UZAKLIKTA BULUNMAKTADIR. SAATTE 100000 KM. GİDEN BİR UZAY MEKİĞİ İLE BU YILDIZLAR TOPLULUĞUNA AYAK BASMAMIZ 137003000 YIL SÜRERDİ.

  4. BU YENİ BULUNAN YILDIZ VE GEZEGENLER KEPLER TELESKOPU TARAFINDAN BULUNDUĞU İÇİN KENDİ İSMİ İLE NUMARALANDIRILMIŞTIR. ÖNCELİKLE TELESKOPUN ÇEKMİŞ OLDUĞU GÖRÜNTÜLERİN MUHTEŞEM OLDUĞUNU SÖYLEMEK İSTERİM. KEPLERİN BULMUŞ OLDUĞU BU YILDIZ VE GEZEGENLERE SEYAHATE ÇIKMIŞ OLSAK SAATTE BİRMİLYON KM. GİDEN UZAY MEKİĞİ İLE 540 YIL İLE 1600 YIL ARASINDA YOLCULUĞUMUZU TAMAMLAMIŞ OLURDUK. İNSANOĞLUNUN YAPMIŞ OLDUĞU EN HIZLI UZAY ARACI İSE SAATTE 84000 KM. İLE 90000 KM. ARASINDADIR. SAYIN ADMİN İNSANLARIN YORUM VE DÜŞÜNCELERİNE YER VERDİĞİNİZ İÇİN SİTEYE ARTI DEĞER KAZANDIRMIŞ OLUP SİZEDE TEŞEKKÜR EDERİM. NİCE YÜZYILLARA UZAY SİTESİ DİLEĞİYLE.

  5. Bütün evren yok olmayacak sadece bizim samanyolu gakasimiz etkilenecek Evren dediğin oluşumun sonu ucu bucağı yok bunu şu anki ve daha ilerdeki teknolojinin çözebilmesinede olanak yok Kıyamet denilen olay kısacası şu : Güneşin ömrünü tamamlayıp kendi kendini yok etmesi bu sürecte güneş olduğundan dahada büyüyecek ve içindeki patlamalarla dahada ısınmaya başlayacak dünyanın ısısı artmaya baslayacak taki kayalar bile ısınıp yanıp yok olana kadar

    buda dünyanın sonu işte ve diğer sistemimizdeki gezegenlerin dünyanın sonu güneşdir cehennem denen şey ( semum ) Ateş de güneştir tabi bu benim kendi fikrim araştırmak isteyen arastırsın tartısalım yeni bilgiler edinelim

  6. Kıyametle beraber bütün evren yok olacak. Yani ne kadar uzak güneş sistemine gitsekte kıyametten asla kaçamayız 😀

  7. anladıgım kaarıyla kapler teleskopun adı . bir teleskopla edinilebilecek bilgi miktarı bu kadar sanırım . 3 gezegen tastikli geri kalan gezegenler farazi durumda . o yüzden arkadasım kıyamet kopsa ölücez :))))

  8. woww yani kıyamet kopsa ölmiycez 😀 şimdi bu gezegenlerde su var mı bu gezegenlerde oksijen var mı ? yani bunların olması gerekiyor … burda sadece büyüklüklerinden bahsedilmiş biraz daha konuyu açabilirmsnz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir