Mars görevinde asıl risk radyasyon

NASA’nın iddialı Mars programının başarısı, kozmik ışınlara karşı uzun süre dayanmanın sağlıklı yolunu bulmaktan geçiyor.

Beyaz Saray tarafından görevlendirilen uzmanlar heyetinin raporuna göre, Mars görevi sırasında roketlerin patlaması veya uzayda başıboş dolanan bir hurdanın çarpması gibi olaslıklar çok düşük görülürken, Mars ve uydularındaki radyasyon düzeyi en büyük tehlike olarak belirtildi.

New Scientist’in ahberine göre Mars’a insanlı uzay aracı indirmeyi hedefleyen uzun vadeli projenin çok meşakkatli ve pahalı olacağı yorumunda da bulunan heyet, onun yerine astronotları taşıyan aracın Mars yörüngesinde kalarak gezegen yüzeyine uzaktan kumandalı akıllı robotlar indirilmesini önerdi.

Bilimcilere göre dış uzaydaki zararlı kozmik ışınların da Mars’a inecek insanlar için çok büyük risk olacağını belirtti. Bilimciler, bu risklerin bertaraf edildiği sistemler geliştirilinceye kadar akıllı robotşarla gürevin sürdürülmesi gerektiği kanısında.

Mars görevinde gelecekte kullanılacak uzay araçlarını ve içindeki astronotları kozmik radyasyondan koruma yöntemleri üzerinde çalışmalar sürüyor. NASA’nın Houston’daki Johnson Space Uzay Merkezi’nde radyasyon çalışmalarında görev alan kıdemli bilimadamlarından Frank Cucinotta, Ay veya Uluslararası Uzay İstasyonu’na yapılan kısa süreli seyahatlerde hafif aluminyum veya plastik malzemelerin engelleyici olabildiğini, ancak Mars gibi daha açık bir alanda ve uzun yolculukta bunların kafi olmadığını belirtti.

Çalışmalardaki nihai amaç, NASA’nın uzay yolculuklarında maruz kalınabilecek ışınların kanser yapma riskini yüzde 3’ün altında tutmak.

kaynak: ntvmsnbc

“Mars görevinde asıl risk radyasyon” için bir yorum

  1. Eğer mars yüzeyinde yksek oranda bir radyasyon varsa ki.Eğer biz burda sera yapmayı denemek için iner ve denmeye kalkıp radyasyona mağruz kalırsak evrim geçirebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir