Mars keşif aracı terk ediliyor

Geçen yıldan beri sinyal göndermeyen Mars keşif aracı Spirit’le bugün son kez temas kurulmaya çalışılacak.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars’ta 22 Mart 2010’dan beri sessiz bulunan kaşif robot Spirit ile temas kurma çabalarına son veriyor.

NASA’nın Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarından yapılan açıklamada, Spirit ile bugün son kez temas kurma girişiminde bulunulacağı belirtildi.

NASA, uzun Mars kışının sona ermesi ve güneşin biraz parlamasından, güneş enerjisinin artmasıyla Spirit’in biraz güç toplayabileceği düşüncesiyle geçen yıldan bu yana robotla temas kurma girişimlerini sürdürüyordu.

NASA uzmanları, Spirit’in ısıtma sistemini çalıştırmak için güneş panellerinin yeterli enerji üretememesi nedeniyle, geçen kış Kızıl Gezegen’de daha önce geçirdiği 6 kış mevsiminden çok daha düşük sıcaklıklara maruz kaldığını ve soğuğun önemli elektronik devre ile temel unsurlarda hasara yol açtığını düşünüyor.

Spirit 3 Ocak 2004’de sadece üç aylık bir görev için Mars’a indirilmişti. Kızıl Gezegen’e bundan üç ay sonra gönderilen ikizi Opportunity ise hala faal durumda bulunuyor.

NASA, yeni Mars robotu Curiosity’yi kasımda uzaya gönderecek.

Kaynak: ntvmsnbc

“Mars keşif aracı terk ediliyor” üzerine 13 yorum

 1. Arkadaşlar kim ne derse desin uzaylılar var. Bazen görüntüleniyorlar bazıları gerçek bazıları yaln. ARKADAŞLAR İNTERNETTE OKUDUĞUMA GÖRE FBİ 1950 YILINDA AMERİKAYA DÜŞEN BİR UZAYMEKİĞİNDE 3 ADET UZAYLI BULMUIŞ GERÇEKMİ YALANMI BİLMİYORUM AMA GERÇEKSE BİZDEN SAKLIYORLAR VE BU BÜYÜK BİR SUÇ…. RİCA EDİYORUZ NASA YADA FBİ ÖYLE BİR ŞEY VARSA BÜTÜN DÜNYAYA AÇIKLASIN…………………

 2. ORHAN Senin dediklerin ancak bilim kugu filimlerinde olur Çoğu kişi senin gibi düşünüyor ama dünyada ufoların teklonojisine yakın bir teknoloji yoktur !! Sen diyeceksin nerden biliyosun abd yaptı ama kimse bilmiyor Olabilir ama bence bu olamaz ben çıplka gözle ufo görmüş biri olarak söylüyorum böyle bişeyi insanlar yapamaz çünkü biz jet motorlarını düşmüş ufoların sistemleriyle yaptık hayalet uçakları ufo teknolojileriyle yaptık–Uzaylılar gelecek bizi geliştirecekler felan diyoruz ama onlar zaten bizi geliştiriyorlar o ufolar belki bizim gelişimimize katkı sağlamak için düştü -ufolar çok eski çağlardada dünyadalardı bu sayede belkide evrenin sadece dünyadan oluşmadığını bizim evrende bir toz tanesi olduğumuzu anladık onlar her çağda bizi geliştiriyor–Abd dünyayı ele geçirme planını milattan öncemi planladı sence çünkü milattan öncede insanlar duvarlara ufoları çizmiş uzaylıları çizmiş –Vede onlar bizim güneş sistemimizde değiller zaten boyutlar arası geçiş yapıyorlar–Dua edelimde Kötü varlıklar dünyayı keşfetmesin Her iyinin bir kötüsü vardır 🙂

 3. Bence de uzaylılar vardır. Çünkü bizim kitabımız da sadece bu kainat insanlar için değildir aynı zaman dada onsekizbin alemide yarattık diyor. Biz insanlar olarak sadece kendimizi,cinleri ve melekleri biliyoruz sadece çünkü; ALLAH’Ü taala bizim gözleri sadece bu varlıkları görmemizi istedi. Halbuki bizim dışımızdada bir sürü varlıklar vardır bunlarıda unutmayalım. ALLAH’ü taala eğer bizlere o diğer varlıkları göstersedi o zaman diğer dünyamız için neler yapardık veye neler halırlardık. Ancak ve ancak diğer dünyadada cenneti değilde de sadece ve sadece cehennemi tadacaktık. onun için Allah’ü taala her şeyi gören ve bilendir. diğer varlıkların içinde de müslümanlar vardır. onlar da bizler gibisi iyilerde ,kötülerde vardır hiç şüpheniz olması. diğer alemler için yorum yapmamız doğru olmaz ama aklımızla soyut olarak değerlendire biliriz nasıl diyeceksiniz şöyle bir gözlerinizi kapatıp ve düşünün bu dünyada olmayan varlıkları düşünün nasıllar elbette de aklınız size bir şeyler anlatacaktır. imanınıza güvenin eğer siz güvenmezseniz kim size inanırki her şeyden önce güveniniz olsun.bizler bu dünya için değil diğer dünyaya da çalışmamız gerekir. çünkü eğer bizler cenneti zerre kadar olsada göre bilseydik o zaman uyku, yorulmak diye aklımıza gelmezdi. hatta ver hatta annemizi,babamızı ,eşimizi ve coçuklarımızı bile hatırlamazdık öyle birşeydir.
  Kimileri çıkıpta masalar anlatıyor kimileri de efsaneleri anlatıyor kardeşim sizler hangi çağdasınız veya hangi dünyadasız, yok amerikanmış yok uzaylımış yok bilmem falan daha neler. ilk önce ne olduğunuzu öğrenin ondan sonra bu tür şeyleri araçtırın.

 4. bence kurak bir gezegenle bukadar uraşmak vakit ve para kaybından başka birşey değil.mars için harcadıkları parayı dünyaya harcasaydılar çok daha güzel bir dünyamız olabilirdi.

 5. arkadaslar ınsan oğlunun boyuttan boyuta atlayacağı ve evrende yanlız olmadığımız kuranı kerımde belırtılmıstır zaten dunya dısı varlıkları yalanlamak kuranı yalanlamak gıbı bısey olur heralde o konuda kımsenın kuskusu yok uzaylılar var

  BURDAKI SORUN INSAN OGLU ARKADASLAR TEKNOLOJIMIZ HALAN DAHA SADECE BIRBIRMIZI YOK ETMEK ICIN KULLANDIGIMIZ BIR SILAH DAHA GELISTIREMEDIK NE YAZIKKI UMUDUM VAR KI OLUCAK INSAN OGLU BU DUNYAYA SIKISIP KALAMAZ BIZ GOREMEYIZ AMA EMIN OLUN BASKA GEZEGENLERI HAKIMIYETIMIZE ALICAZ OZAMN BU UZAYLI LAVUKLARLA SORUN CIKABILIR:))

 6. Siz kafayı yemişsınız Spirit ısı sistemiyle çalısıyo Ve mars soguktur bunun sebebi cok fazla güneş görmedigi için Yani Spirit Pili bitmiştir zaten yukardada bunu belirtiyo x))

 7. Arkadaşlar bende uzaylıların varlığına inanıyorum fakat belli bir durum var eğer bizim güneş sistemimizde olsalardı şuana kadar bu teknolojiyle görüntüleyebilirdik tabiki diyeceksiniz haklı olarak “zaten görünüyor gemileri dünyaya geliyor bazen” ama inanın onlar sadece amerikanın oyunları bir arkadaşım fikrini belirtmişti “Abd önce çakma uzay gemileriyle dünyayı uzaylıların varlığına inandıracak ilerde bir savaş olduğunda ise o uzay gemilerini çeşitli ülkelere saldırı amaçlı kulanıp kendisinin yaptığını kimse anlamaycaktı.” Uzaylılar var ama başka güneş sisteminde olduğunu düşünüyorum inanın şuan onlarda bize ufo diyorlardır. 🙂

 8. uzayda uzaylı olduğuna kesinlikle inanıyorum mars keşif aracı sinyal gönderemiyor belki bunun sebebi uzaylılar kim bilebilir ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir