Mars’ın Coğrafyası

Mars’ın küçük bir gezegen olmasına rağmen – yarıçapı Dünya’mızın yarısı kadardır – kıyaslarsak, Everest dağından ve Büyük Kanyon’dan daha etkileyici yerlere sahip olduğunu artık biliyoruz.

Bun yerlerden birisi olan Valles Marineris, kabaca Mars’ın ekvator bölgesinde yer alan, 4000km uzunluğunda ve 600km genişliğinde bir yarıktır. Amerika Birleşik Devletleri’nde ki Büyük Kanyon sadece 450km uzunluğunda ve 29km genişliğindedir.

Valles Marineris

Bir diğer etkileyici yer, güney yarımkürede bulunan Hellas havzasıdır. Bu havza 2300km çapında ve derinliği 9km’den fazladır.

Hellas havzası

Ama bunların yanında belki de en dikkat çekici olan, kuzey ve güney yarımküreleri arasındaki yükseklik ve yüzey biçimi farklılığıdır. Güneyin engebeli ve dağlık yüzeyine göre, kuzey yarımküre düz, pürüzsüz ve ortalama altı km daha alçaktır.

Mars ve Dünya arasındaki büyüklük oranı

Kaynak: ESA

“Mars’ın Coğrafyası” için bir yorum

  1. GÜNÜMÜZ UZAY TEKNOLOJİSİ İLE MARS GEZEGENİNE ÇOK RAHATLIKLA GİDİŞ YÖNÜNDE YOLCULUK YAPILABİLİR HALE GELMİŞTİR. TEK SORUN DÖNÜŞ (MARS GEZEGENİNDEN DÜNYAYA SEYAHAT)YOLUNDA KAYNAKLANMAKTADIR. DÖNÜŞ YOLUNDAKİ SORUN ÇÖZÜLÜRSE MARS GEZEGENİNE HEM TURİSTLİK AMAÇLI HEM ARAŞTIRMA AMAÇLI OLARAK ÇOK RAHATLIKLA SEYAHATLER DÜZENLENEBİLİR. BUNUN İÇİNDE UZAY TEKNOLOJİSİNİN BİRAZ DAHA İLERLEMESİ GEREKİYOR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir