Mars’ta Eski Bir Yaşam Olabilir

NASA’da ki bazı bilim adamları, Mars yüzeyinde ilkel yaşamın fosilleşmiş kalıntılarını barındıran kayalar bulduklarını düşünüyorlar.

ABD’nin California eyaletindeki “Search for Extraterrestrial Intelligence” (SETI) Dünyadışı Zeka Araştırmalar Merkezi’nden bilim adamları, yayınladıkları makalede, Kızıl Gezegen’in Nili Fossae bölgesinde ‘fosillerden oluşan’ kayalar keşfettiklerini iddia etti.

Araştırmalarını Earth and Planetary Science Letters bilimsel dergisinin son sayısında yayımlayan bilim adamları, bu bölgedeki karbonat katmanlı kayaların hidrotermal oluşumlarını incelediklerinde, Mars’ta yaklaşık 4 milyar yıl önce yaşamış olabilecek organizmaların kanıtlarını elde ettiklerini kaydettiler.

Amerikalı bilim adamlarının, yörüngedeki Mars Reconnaissance Orbiter’ın (MRO) kızılötesi görüntüleme tekniği sayesinde yaptıkları incelemede, Nili Fossae bölgesindeki kayalarda gözlemlenen mineral içeriğin, Avustralya’nın kuzeybatısındaki Pilbara bölgesinde bulunan ve Dünyadaki yaşamın ilk izlerinin mineral biçimde muhafaza edildiği yerdekiyle aynı olduğu ortaya çıktı.

Araştırmaya başkanlık eden Adrian J. Brown, bunun en azından Mars’ın bu bölgesinin benzer bir kanıta evsahipliği edebileceğini gösterdiğini belirterek, “Eğer Mars’ta katmanlar, mercanlar veya bir tür mikrobik alanlar oluşturmaya ve bunları burada gömülü tutmaya yetecek yaşam varsa, Dünya’daki fiziğin aynısı burada da olmalıdır” dedi.

Bu arada, MRO’nun çok yüksek çözünürlüklü High Resolution Imaging Science Experiment camera (HiRISE) ile elde ettiği son görüntülerde, NASA’nın Viking uzay aracının 1976’da çektiği fotoğrafta yer alan “Mars yüzeyindeki gizemli surat”ın, kayalık ve düz bir tepeden ibaret olduğu açıkca görülüyor.

Komplo teorisyenleri, bunun Marslıların varlığının açık bir kanıtı olduğunu, NASA ve ABD hükümetinin uzaylıların varlığını bildiklerini iddia etmişlerdi.

Öte yandan, Kızıl Gezegen’e sadece üç aylığına gönderilmelerine rağmen 6 yılı aşkın süredir görevlerini sürdüren ikiz robotlardan Opportunity, Mars’ta ilk kez toz hortumunu görüntülemeyi başardı.

Opportunity’nin kızkardeşi Spirit, daha önce birkaç kez Kızıl Gezegen’e özgü toz hortumunu görüntülemişti.

Kaynak: ntvmsnbc

“Mars’ta Eski Bir Yaşam Olabilir” üzerine 28 yorum

  1. Merhaba arkadaşlar ufo veya buna benzer seylerin dünyamızda görülmesi ve buna istinayen anlatılanlar doğrudur.Farklı farklı gezegenlerin varlığı nasıl kesinse orda yaşayan, bizim gözümüzle görebileceğimiz veya göremiyeceğimiz varlıkların olması muhtemeldir.Bu nedenle kendi kanaatimce nasa veya buna benzer profosyonel gelişmiş bilim kuruluşalrı bu gerçeği saklamakta ve insanlarla paylaşmamaktadır…Bunu neden paylaşmıyor; inanç sistemi çöker,ve inasanlar karkaşaya sürüklernir.

  2. evren sonsuz bi boşluk … ve koca sonsuzlukta tek başımıza yaşıyor olamayız heralde walla ben dolunay ı haklı buluyorum

  3. şimdi asıl mesele hepimizde uzaylıyız,mühim olan dünya dışılar varmıdır yokmudur. yani evrende dünyamızdan başka bizim gibi yaşayan insanların olup olmadığıdır. bilim adamları diyorki değişik şekilde yaşam form ları vardır . ben diyorumki eğer yaşam arıyorsak bizimgibi olan ve teknolojisi bizden çok ileri veya daha geri olan yaşam türlerinin olmasıdır. evet vardırlar ve teknolojileri bizden milyonlarca yıl ileri olan canlı insan türleri bizleri kontrol amaçlı olarak ziyaret etmektedirler. öyle görülüyorki onlarda bizleri kontrol altına alabilmek amaçlı aralarında savaşmaktadırlar.hemde acımasızca bu işi yapıyorlar.16 haziran 1999 da olduğu gibi !!!!

  4. bencede birbirimize saygı duymalıyız ama gelde onun insanlığa anlat zümriyecim ortaya atılan bir tartışma konusu olsa dahi milletimiz hatta tüm insanlık çözümü kavgaya dönüştürmekte arıyor

  5. ewet. bu gerçekten süper bir gelişme…benden size bi weri daha marsta yeterli oksijeni sağlayabilmek için oarada yapay ama zararsız oksijen üretebilirlermiş…acayip dimi…

  6. lütfen bencil olmayalım uzaylılar varsada yoksada bu evrende birliteyiz birbirimize saygı duyalım

  7. zmrye sana katılıyrm zaten bunun tersni iddia edipte açklayacak hiç bir düşnce grmyorum…

  8. uzaylıların olduğunu iddia ediyorum…diyelim ki yoklar ozaman bunların yani herşeyin mantıklı açıklamasını biri bana rica etsem sunabilir mi ayrıca NASA ya da hak weryrm…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir