Mars’ta göl izi bulundu

NASA’nın yüksek çözünürlüklü kameralarıyla elde edilen görüntülere göre,  Kızıl Gezegen’deki göl 200 kilometrekareden fazla alan kaplıyor.

ABD’li bilim adamları, Mars’ta eski bir gölün tartışmasız kanıtlarını buldular.

Colorado Üniversitesi’nden bir ekibin, kıyı şeridi ve derinliğinin belirtilerine ait kesin kanıtlar keşfettikleri 3,4 milyar yaşındaki göl yatağına dair bulguların Kızıl Gezegen’deki geçmişin yaşam izlerinin bulunmasına katkı sağlaması bekleniyor.

Araştırmanın başında yer alan Doçent Gaetano Di Achille, 3,4 milyar yaşında olduğu tahmin edilen gölün 200 kilometrekareyi aşkın bir alanı kapladığını ve derinliğinin 450 metre civarında olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Doç. Di Achille göre, eski Mars gölünün büyüklüğü ABD ile Kanada sınırındaki Champlain Gölü kadar.

Eski göle dair kanıtların, geniş bir deltaya, inişli çıkışlı tepe silsilelerine ve dalgaların arkalarında bıraktığı izlerden oluşan geniş bir kıyı şeridi olduğunu belirten Di Achille, “Bunlar Mars yüzeyinde kıyı şeridine dair ilk tartışmasız bulgular. Kıyı şeridinin tanımlanması ve buna eşlik eden jeolojik bulgular, 3,4 milyar yıl önce oluştuğu ortaya çıkan gölün bize büyüklüğünü ve hacmini hesaplama olanağı sağlıyor” dedi.

Mars’ın yörüngesindeki NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) aracının yüksek çözünürlüklü “High Resolution Imaging Science Experiment” veya HiRISE adlı çok güçlü kamerasıyla çekilen görüntüler kullanılarak yapılan gözlem, Amerikan Fizik Birliği’nin Geophysical Research Letters adlı yayın organında yayımlandı.

Kaynak: ntvmsnbc

“Mars’ta göl izi bulundu” üzerine 24 yorum

  1. hepsi abd nin uydurması başka gezengenlerde hayatın olmasının en ufak bi ihtimali bile yok… olamaz da her iddiasına varım…

  2. bence çok az kaldı arkadaşlar insanların uzay ve uzaylılar hakkındaki düşüncelerinin değişmesine

  3. ayrıca mars dünyadah sonra geliyor yani dünya 3 mars 4. gezegen güneşe daha uzak bu yüzden daha soğuk zaten bu yüzden sıvı halde su bulunmuyor sanırım eğer gerçekten bir topluluk yaşamışsa senn mantığına göre sıcak yerde sıcak topluluk yaşar mantığına göre değerlendirecek olursak marsta daha başka bir topluluk yaşamış olmalı 🙂

  4. insanlıktan önce bir toplum daha mı yaşamış bu hangi surede geçiyorr rica etsem söyleyebilir misin okumak istiyorum ?

  5. ya arkiler insanlıktan önce bir toplum daha yaşamış kuranda geçiyor zaten bu marsta olabilir jüpiterde merkürde fakat bu gölün marsta bulunması marsta olduğu hissini uyandırıyor insamda hem dünyaya yakıın bir gezegendir mars kurandada insandan önce şimdiki şeytan dediğimiz şeyin toplumu yaşarmış ateşten yaratıldıkları için marsta sıcak

  6. birçok teori var ama bana göre;marsta yaşayan canlılar oldu ama bunlar hakkında kesin bilgi yok.belki bu canlılar insan deil ama insana ait bazı özellikleri tasıan bir canlı olabilir.meteor çarpması gibi olaylardan dolayı soyları tükenmiş olabilir.

  7. Yaşam başlamadan önce Marsa sonrada Dünyaya çok büyük bir göktaşı çarpmış.Ondan sonrada yaşam başlamış.Yani Marslı olabilirmişiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir