Mars’ta Gün Batımı

NASA’nın Mars keşif robotu Oppurtunity, Kızıl Gezegen’deki dev Endeavour kraterine bakan bir noktada mükemmel bir kare yakaladı.

Kraterin batı ucunda bulunan robot, gün batımı esnasında Güneş ışınların kratere düştüğü anı görüntüledi. Fotoğrafta, Oppurtunity’nin gölgesi kratere uzanıyormuş gibi görünüyor. Keşif robotu, 22 kilometre genişliğindeki kratere Ağustos 2011’de ulaşmıştı.

NASA’nın yayımladığı en son fotoğraf, Oppurtunity’nin panoramik kamerasıyla Mars saatiyle 16.30 ile 17.00 arasında çekildi. NASA yetkilileri, fotoğrafın 9 Mart tarihine ait olduğunu belirtti. Sahte renkte yayımlanan fotoğraf, Endeavour’un yüzeyindeki karanlık tepeler gibi kraterin yüzeyindeki farklılıkların belli olmasını sağlıyor.

Oppurtunity, yaklaşık dört ay boyunca dev krateri Greeley Haven adı verilen bölgeden gözlemledi ve henüz iki hafta önce tekrar hareket etmeye başladı. Kış süresince sabit bir noktada bekleyen keşif robotu, bu sürede solar panellerini Güneş’e konumlandırarak aktif kaldı.

Oppurtunity, geride bıraktığı dört ay süresince, Greeley Haven’daki kayaları incelerken, bilim insanları robotun yaydığı radyo sinyallerini analiz ederek gezegegin iç yapısı üzerinde araştırmalar yaptı.

MARS’TA SEKİZ YIL
Oppurtunity ve ikizi Spirit, Kızıl Gezegene Ocak 2004’te indi. Altı tekerli, golf arabası büyüklüğündeki iki robotun asıl görevi, üç ay boyunca Mars’ta geçmişten kalan su izleri bulmaktı.

Her iki robotun görev süresi geride kalan aylar boyunca uzatılırken, Mars’ın bir zamanlar daha sulak ve sıcak bir yer olduğuna dair bulgular elde ettiler. Spirit, Mart 2010’da Güneş’i görecek şekilde konumlanmayı başaramayınca devre dışı kaldı ve geçtiğimiz yıl tamamen kullanılmaz hale geldiği açıklandı. Oppurtunity ise geride kalan sekiz yılın ardından hala güçlü. Keşif robotunun bu sürede geride bıraktığı mesafe 34.4 km.

NASA’lı mühendisler, yakın zamanda Oppurtunity’e eşlik edecek yeni bir robotu Kızıl Gezegen’e gönderecek. Bir ton ağırlığındaki Curiosity, bir aksaklık yaşanmadığı takdirde 5 Ağustos günü Mars’ın yüzeyine inecek. Araba büyüklüğündeki keşif robotu, Mars’ın yüzeyinde mikrobik hayata dair bulgular arayacak.

“Mars’ta Gün Batımı” üzerine 22 yorum

  1. merhaba ilgilenen herkese uzay sonsuzdur herbişey bulunduğunda bilinmeyen bi ötesi vardır. insanlarında araştırma yeteneği sonsuzdur her geçen gün yeni bişey bulurlar bu şekilde devam eder insanlığın, dünyanın,kainatın yapısı budur. araştırma önce hayal gücüyle başlar sonra hayal edilinen şey araştırılır o konuuyla ilgili küçükte olsa birşey bulunur. bende yaşadığımız güneş sistemi gibi çok sayıda güneş sistemi vardır diye düşünüyorum çoksayıda güneş sistemi varolduğuna göre ordaki gezegenlerde yaşam vardır birgün gelecek insanlar diyer güneş sistemindeki yaşayan uzaylılar didiğimiz yaratıklarla önce savaşacak sonra barışacak oralardan yer satın alacağız onlarda burdan yer satın alacak birbirimize gidip gelecez bunları yaparkan daha evren le ilgili bilmediğimiz okadar çok şey olduğunu daha iyi anlıcaz

  2. evet insanlar neylerle uğraşıyorlaz oysa biz iki kelime okumaya üşeniyoruz işe bak bayağa ilgi çekiyo sayfada hemen uzayla ilgili yazı yazcam…:)

  3. Mars’ta suyun yeni bulunduğu söylenmişti o da çok az.Ama bu görüntülere bakarsak mars ta bol miktarda su varmış gibi görünüyor.Ben bu isten bı şey anlamadım.

  4. Aslında Mars denilen gezegende yapılan çalışmaların doğrultusu bence çok doğru. Çünkü mars taki oksijen oranı vede asal gazların atmosferde dağılma oranı fazla olduğundan insanların yaşabilecekleri ortamların olduğuna inanmak en doğrusu bence. Tarihe baktığınız da arkadaşlar mısırlıların vede eski yunan mitolojisinin en çarpıcı olayları şöyledir ; tarihte ki mısırlılar daki firavunların dış dünya daki uzaylılarla konuştukları vede bu firavunların dış dünya daki uzaylıları tanrı sanıp ben tanrının elçisiyim demesiyle yüceliklerini ilan ettiğine inanılmaktadır. Bunları en iyisi mısır piramitlerinde de görebilirsiniz. Ama eski yunan mitolojisinde arkadaşlar mısırın 3.cü firavunu olan ve kardeşi tarafından ölüdürülmeye kalkan ( osiris – özirisi ) adlı firavunun karısı güneş tanrısı idi. Bu güneş tanrısı olan firavunun karısı uzaylılardan aldığı harfleri güneş üzerinde kullanıldığı idda edilmekte…

  5. nasanın yaptığı araştırmalar,incelemeler gerçekten çok olağanüstü. gerçekten çok güçlü ve sabırlı bir ekibe sahip sanırsam.hergün uzayla,evrenle ilgili yeni bilgiler ediniyorlar.bundaki en büyük etkende tabiki teknolojilerinin çok ilerde olması ve hızlı bir şekildede tekolojilerini geliştirmeye devam etmeleridir.bizde bilimde ilerlemek istiyorsak biran önce teknolojimizi ilerletmeliyiz…

  6. Bilim insanlarının yaptıkları araştırmalar her geçen gün Dünya dışı yerlere olan ilgimi artırıyor.. Okumaktan zevk alıyorum böyle şeyleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir