Mars’ta Koloni Projesi: Mars One

Mars’a gideceğimiz günler hiç uzakta değil. Uzay araştırmacıları Mars’a ayak basmak, hatta üzerinde kolonileşmek ve yaşam sürmek için araştırmalarına son hızla devam ediyor.

Bu projelerden biride “Mars One (Mars Bir)” projesi. Detaylarını ve konsept resimlerini aşağıda görebilirsiniz.

2016: Mars One besin görevi. Ocak 2016’da gerçekleşecek bu görevle yaklaşık 2.5 ton yiyecek ve malzemeler Mars’a gönderilecek.

 

2018: Mars One’nın keşif aracı. Mars’ta kolonileşecek en iyi bölgeyi araştırmak için 2018’de bir keşif aracı gönderilecek.

 

2021: Mars kolonisinin hazırlanması. Mars One’nın tüm malzeme ve ünitelerinin 2021 yılında seçilen bölgede kurulması planlanıyor. Alanda 2 yaşama ünitesi, 2 yaşam destek ünitesi, 1 besin ünitesi ve 2 keşif aracı bulunacak.

 

2022: Mars kolonisinde yaşayacaklar için son hazırlıklar. Tüm oksijen, su ve yapay atmosfer 2022’ye kadar hazır hale getirilecek. İlk astronot ekibi o yıl içinde Eylül ayında Mars’a doğru yola çıkacak.
2023: Mars’ta bot izleri. Eğer her şey yolunda giderse ilk astronot ekibi 2023’de Mars yüzeyine inecek.
2025: Yeni ekipler gelecek. İkinci Mars One astronot ekibi Haziran 2025’de diğerlerine katılacak.

 

Mars One kolonisi.

 

Astronotlar ve kolonideki yaşamları.

 

Kaynak: Space.com

“Mars’ta Koloni Projesi: Mars One” üzerine 14 yorum

  1. 2021 DE İNSANLIĞIN KÖTÜ HALDE OLACAĞINI DÜŞÜNMEKTEYİM AY EN SON SINIRDIR BELKİDE MARSA GİDEMEYECEK DEVLETLER ARASI SICAK VE SOĞUK SAVAŞLAR OLACAK VE HİÇBİR İNSAN KORKUSUNDAN MARSA GİTME FİKRİNİ GERİ ALACAKTIR UZAYA ANCAK AKLI SELİM SAHİBİ OLMAYAN İNSANLAR GÖNDERİLECEK.ZATEN ÖZÜRLÜ İNSANLARIN BİLİNCİ OLMADIĞI İÇİN BUNU HİSSETMEYECEĞİ AŞİKARDIR.SİZ GECE GÖKYÜZÜNE BAKTIĞINIZDA YANLIŞ ŞEYLER HAYAL EDİYORSUNUZ.BEN ONLARA BAKTIĞIMDA KIYAMETİ GÖRÜYORUM. SİZE TEK SÖYLEYECEĞİM YA DOĞRU YOLA YA DA YANLIŞ YOLA. BİRİNİ SEÇİN .2021 DE GÖRÜŞMEK ÜZERE…(TABİ O GÜNÜ GÖREBİLİRSEK).

  2. İSMAİL KARDEŞİM RAKAMI FAZLA YAZMIŞIM EĞER MARS GEZEGENİNE GİTMEYİ ÇOK ARZU EDİYORSAN ON VEYA YİRMİ YIL SONRA UZAY TURİSTİ OLARAK (TEST’E TABİ TUTULMADAN) 500.000 DOLAR KARŞILIĞI GİDİŞ DÖNÜŞ OLARAK MARS GEZEGENİNE GİDEBİLİRSİN.:)))

  3. İLK YAYINLANAN MARS GEZEGENİ HABERLERİNDE 2035 YILINDA ASTRONOTLAR GEZEGENE AYAK BASACAKLAR DİYE GEÇİYORDU. EĞER BU MARS ONE PROJESİ DOĞRU İSE 2023 YILINDA GEZEGENE AYAK BASACAKLAR DEMEKTİR. SAYIN İSMAİL KARDEŞ BİLDİĞİM KADARIYLA GÖNÜLLÜ OLARAK ALMIYORLAR. EĞER MARS GEZEGENİNE GİTMEYİ ÇOK ARZU EDİYORSAN BİLETLER KİŞİ BAŞI 750.000 DOLARMIŞ AYRICA ORTAMA UYUM SAĞLAMAK İÇİN BİR YILLIK TEST E TABİ TUTUYORLARMIŞ BU ŞARTLARI YERİNE GETİRDİKTEN SONRA MARS GEZEGENİNE BÜYÜK İHTİMALLE AYAK BASABİLİRSİN.:)))

  4. Arkadaşlar mars’a gitmeyi falan hayal etmeyin. Sizi oraya götürmezler. Hem o zamana kadar kim öle kim kala değil mi? 🙂

  5. Mars’a mı gidecekler?Bu çok büyük bir şey.Genelde kadınlardan astronot olmaz diyorlar ama ben yinede bir şansımı denerim. 🙂

  6. Merhaba ben mars’a gönüllü olarak katılmak istiyorum ne yapmam gerekiyor bilgilerinizi bekliyorum teşekkürler…

    1. Kardeşim nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet vesikalık fotoğrafla birlikte nasa ocaklarına kaydını yaptırıyosun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir