Meteorda ‘Dünya tipi’ bakteri

Meteorda bulunan bakteriler, yeryüzündeki Titanospirillum velox bakterisine benziyor.

NASA bilimcileri inceledikleri bir meteorda bakteriler tespit etiklerini, bunların Dünya’daki bazı bakterilerle büyük benzerlik taşıdığını iddia etti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) görevli bir bilimadamının araştırması, uzaydaki yaşamın, Dünya’da bildiğimiz yaşamla benzer özelliklere sahip olabileceğini gösterdi.

NASA’nın Marshal Uzay Uçuş Merkezi’nde çalışan astrobiyolog dr Richard B. Hoover, dünyada bilinen az sayıdaki göktaşının bulunduğu Sibirya, Alaska ve Antarktika gibi uzak bölgelerdeki meteoritler (göktaşları) üzerinde yaptığı araştırmasının sonuçlarını Journal of Cosmology dergisinin mart sayısında yayınladı.

Canlı organizmaların kalıntıları ve Dünya’nın atmosferine girmeden önce üzerlerinde yaşamın olduğuna inanılan göktaşlarının iç katmanlarındaki fosilleşmiş bakterileri inceleyen Dr Hoover, meteoritin taşlarındaki kırıkları laboratuvar ortamında elektron mikroskopuyla taradı ve mikro-organizmaların dünyada bulunanlara benzediğini gördü.

Büyük bir göktaşının parçası olabilen ve çoğunlukla taş ile demirden oluşan meteoritlerdeki, su ve evsahipliği yapan kuyrukluyıldız veya asteroid yarattığı ısı gibi koşulların bakterinin gelişimi için uygun bir yer sağladığını belirten Hoover, ”Heyecan verici olan, göktaşlarındaki bakterilerin, birçok durumda tanınabilir ve dünyadaki genel türlerle çok yakından bağlantılı olması” dedi.

Kaynak: ntvmsnbc

“Meteorda ‘Dünya tipi’ bakteri” üzerine 6 yorum

  1. Bir de Konuya Şu Yonden Bakın Güneş Sistemi Dışında Samanyolu Galaksi’sinde Milyarlarca Yıldız Sistemi Var Ve Her Yıldız Sisteminde Dünya Gibi en az 1 Gezegen Var!!
    Bu da Milyarlarca dÜnya demek Hayat Var Veya Yok Sonuçta Milyarlarca Dünya Var yani Tüm Bunlar Uzayda Hayat Olması Fikrini Dahada Akla Yatkın Kılıyor….

  2. bence kesin dünya dışında zeki yaşam formları var. Nasa da bunu biliyor, sadece alıştıra alıştıra söyliyecek.

  3. teori yazımı hatağımdan dolayı mazur görün ancak şu da varki belkide asteroidler sadece malzeme taşıyıcılığı yapmışlardı zaten dünyanın ilk oluşum sürecinde elementler yoğunlaşıp daha ağır elementler ve kimyasal bağlarla çeşitli moleküller oluştu (h20 h2 vs) ardından bir asteroid taşıdığı çeşitli moleküllerle dünyaya ulaştı özellikle okyanusların oluşumundan sonra ve okyanusa düşerek kendi molekülleriyle h20 molekülleri kendi aralarında bir takım etkileşim yaparak aminoasitler oluştu tabi bu atmosferdede meydana geldi. işte bu nokta urey miller deneyiyle örtüşmekte asteroid te oluşmadı ancak dünya ya düştüğü zaman aminoasitler oluşmuş olabilir

  4. Dediğin doğru kuark fakat bence bu tip araştırmalara değil işimize yarayacak araştırmalara öncelik verilmeli.

  5. sanırım panspermia teorisi doğrulanma aşamasında bu onu gösteriyor bir asteroitteki sol elli veya sağ elli aminoasitler belli bölgelerde bileşikler oluşturabilirler yaşam arıyorsak asteroidlere bakmamız iyi olur sistemimizdeki kyber bölgesinde bolca var bence voyager gibi bir uydu bunun için yollanmalı büyük ihtimalle 2050 de sonuç alınabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir