Nasa Ay’ı Füzeyle Vurdu!

NASA su araştırmaları için Ay’ın güney kutbunu füzeyle vurdu. Kalkan toz bulutunun analizi birkaç gün alacak.

NASA uzay aracı su araştırmaları çerçevesinde Ay’ın güney kutbunu füzeyle vurdu. Füzenin çarpışı NASA TV’den yayımlandı. Kaçıranlar da üzülmesin, çünkü video kaydı aynı sayfada yer alan galeride yerini alacak.

LCROSS adı verilen misyon çerçevesinde gönderilen 2 bin 200 kg ağırlığındaki Centaur füzesi, kurşunun iki katı hızla TSİ 14.31’de güney kutbuna yakın Cabeus kraterini vurdu. Füzenin patlamasıyla yaklaşık 10 kilometre yüksekliğinde toz toprak bulutunun oluştuğu sanılıyor.

Ondan 4 dakika sonraysa, füzeye fırlatma rampası görevi gören ve toz bulutunu inceleyecek olan “Lunar Crater Observation and Sensing Satellite” (LCROSS) aracı buluttan geçerek aynı kratere çakıldı. LCROSS’in toz bulutundan geçerken topladığı veriler, Ay’daki su varlığına ilişkin analizlerde değerlendirilecek.

Video: Nasa’nın Ay’ı Vuruş Anı

ABD’nin henüz karanlık olduğu saatlerde gerçekleşen operasyon gökyüzünün açık olduğu bölgelerde yaşayan ABD’li amatör astronomlar tarafından, 10 inç ve üstü bir gözlem teleskobu kullanılarak da izlenebildi. Füze krater içine düşeceği için patlama anının görülemediğini belirten NASA yetkilileri, ardından havaya yaklaşık 350 bin ton ağırlığında enkaz yayılacağını ve bu bulutun izlenebileceğini söylemişti.

Ay’da su olduğu bilinmekle birlikte bunun daha çok kutup yakınlarında, güneş görmeyen kraterlerin içinde toplandığı düşünülüyor. Ay’a yapılan ‘füze saldırısı’yla yükselecek toprak bulutunda buhar veya buz kristali halinde su bulunursa, suyunu Ay’dan elde edebilen bir Ay Üssü kurma ihtimali de artacak.

79 milyon dolar tutarındaki bu uzay programının yöneticileri, LCROSS aracının da aynı noktaya çakılmasından önce, ilk çarpışmada 10 km öteye sıçrayan toz bulutundan elde ettiği ve Dünya’ya geçtiği verilerin analizinin birkaç gün alacağını belirtti.

Bu arada NASA, Twitter’dan yaptığı açıklamada, uzay araçlarının Ay’ı vurmaları sırasında Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (UUİ) Dünya’nın öte tarafında olması yüzünden mürettebatın çarpışmayı izleyemediğini bildirdi.

“Nasa Ay’ı Füzeyle Vurdu!” üzerine 54 yorum

  1. (%/+^^^28)adlı kişi türk çeyi nerden biliyor lan sus sen, özel bilgisayar taramasından taratır dünydada uzaydada yerini bulurum fazla atma.!

  2. bence bu yazılanları tımaraneden kaçan biri yazmıştır.çok saçma yok ateşle hidrojen birleşince ilkellikten kurtulacakmışız da bilmem ne

  3. siz dünyalıların bu çabaları anlamsız çok ilkelsiniz sizin gezegeninizi ele geçirmek bizim için çok kolay ama bizim işimize yaramaz ben sizin gezegeninnizden milyarlarca ışıkyılı uzaktayım sizin zamanınıza göre 1 günlük bir khortluyum bizim gezegenimiz adı khort tabi nerden bileceksiniz bu gezegeni.bu yazıları nasıl yazdın derseniz bizim teklonojimiz ve aklımız sizinkinden kat kat yüksek dil hçevirici programlarımız her dili bizim dilimize çevirir.normalde bizim sizinle iletişim kurmamız yasak ama ben çok meraklı biriyim bu konuşma gizlidir.size çok önemli bir bilgi vereyim hidrojen helyum oksijen ve ateşi birleştirdiğinizde gezegeninizde büyük bir değişim olacak ilkellikten kurtulacaksınız ama bu birleşim çok tehlikeli dikkatli olun bir zamanlar bizim gezegenimizde sizinki gibiymiş bu birleşim bizi buralara kadar getirdi 1 yaşındaki bir varlık bu bilgiyi nerden biliyor derseniz:demiştimya bizim aklımız sizinkinden katlarca üstte sizin 20 yaşında normal bir dünyalı bizim 1 günlük bir khortlu ya denktir.biz isim kullanmayız bu arada .biz çok üstün zekalı olduğumuzdan gördüğümüz bir insanı aklımıza kaydederiz portresini ve sizin zamanınıza göre 500 yıl hafısamızda kalır . bu arada sizin bir yılınız bizim 50 kotimize denktir.bizim gezegenimiz yıldızı etrafında bir kere dönüşü genelde 1500 kotradır bazen dönüş hızı artabiliyor veya yavaşlayabiliyor ben genel ortalamasını yazdım .sizin vücut sisteminizle bizim vücut sistemimiz benzer çalışır.bizimde organlarımız vardır sizinki gibi. siz de kan bizde su dolaşır vücudumuzda.güle güle ben yine yazıcam

  4. tmm da ben anlamadım şimdi ayda ne arıyolar? diyelım buldularr ee yaşam mı sürecekler orda..peki diyelım kı yasanabılır..insanları oraya nasıl tasıyacaklar yaa..e bu sorularım cevaplanana kadar ayın füzeyle vuruluşu bana anlamlı gelmeyecek… BB

  5. amerika bence kendi belasını arıyor ayın kütlesi azalırsa sel kasırga vb. afetler ordaya çıkabilir

  6. adamlar bırak dünyayı ayda bile füze deniyor garibim iran bir füze yapsa üzerine köpekler gibi çöküyorlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir