Samanyolu sanıldığından daha büyük

Samanyolu’na en yakın galaksi olan Andromeda’nın daha büyük olduğu ve galaksimizin onun küçük kardeşi olduğu sanılırken, son çalışmalar, her iki galaksinin “ikiz kardeşler olduğunu” ortaya çıkardı.

ABD’deki Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden Mark Reid, Kaliforniya Long Beach’de bugün yapılan Amerikan Astronomi Topluluğu’nun toplantısında yaptığı sunumda, “Belirlenen farkların büyük önemi var” dedi.

Yaptıkları yeni haritalama çalışmasıyla, Samanyolu galaksisindeki madde yoğunluğunun bilinenden yüzde 50 fazla olduğunu anladıklarını ifade eden Reid, “Daha önce Andromeda’nın baskın olduğunu ve bizimkinin, onun küçük kardeşi olduğunu düşünürdük. Ama şimdi biliyoruz ki bizler daha çok ikiz kardeşleriz” dedi. Ancak bu bir açıdan da iyi bir haber değil. Çünkü daha büyük bir Samanyolu demek, 2 galaksi arasındaki çekim gücünün sanıldığından daha fazla olduğu ve dolayısıyla Samanyolu’nun, Andromeda ile hesaplanandan daha önce çarpışacağı anlamına geliyor. Ama yine de bu çarpışmaya henüz 2-3 milyar yıl bulunuyor.

Yeni haritalama, dünya yörüngesindeki 10 adet radyo teleskop anteninin oluşturduğu sistemle, yeni doğmuş en parlak yıldızların değişik zamanlarda ölçülmesi ve bunların böylece 3 boyutlu konumlarının belirlenmesi yöntemiyle yapıldı. İlk kez uygulanan bu yöntemle, Samanyolu galaksisinin, kendi merkezi çevresindeki dönüş hızının daha önce bilindiği gibi saatte 792 bin değil, saatte 914 bin kilometre olduğunu da ortaya kondu. Hızın daha fazla olduğundan yola çıkılarak, galaksimizdeki “Karanlık Madde”nin daha fazla olduğunu, dolayısıyla galaksinin yoğunluğunun, daha önce hesaplananın 1.5 katı olduğunu da gösterdi.

kaynak: ntvmsnbc

“Samanyolu sanıldığından daha büyük” üzerine 12 yorum

  1. önerin için saol uzay sevğim hiç bitmez merak etme uzayla ilgili konulara çok merak ederim bildiğiniz güzel site varsa paylaşır mısınız arkadaşlar

  2. Ben insanlara hiç inanmıyorum,şu anda kesin bir sonuç yok.Ama insanlar bulduk,öyle ,böyle diyolar.Ben hiç birine inanmıyorum.(AMERİKALILAR)

  3. -Esma merhaba,içinizdeki ”UZAY”sevgisini yaşadığınız sürece,yaşatın…Ancak,,,”EVREN”in ne olduğunu (En azından insanlığın gözlemleyebildiği çerçeve içerisindeki”EVREN”in) İşte bunun,ne olduğunu;Çok daha iyi kavrayabilmeniz için,bu konuda sizi aylatıp bilgilendirecek olan”KAYNAKLAR”a,başvurmalısınız…Akademik kürsüler dışında yapıla gelen yorumlar’ın,Bilimsel terazide hiç bir ağırlığı yoktur…O nedenle sadece Akademik çevreler’in,bilgilendirmelerini esas alınız…Sayın Esma,gelelim şu”UFO”(…)VAK’A(!)larına…Efendim ”EVREN”de,herşey”CANLI”dır………..”EVREN”in kendisi ‘de başlı başına zeki ve canlı bir varlıktır…Bakarmısınız;Her şey hareket halinde(!!!)Dünya-Ay-Güneş-Gök adamız-Cansız birşeyin hareket halinde olması olasımıdır???Tabikii ”UZAYLILAR”vardır…”UFO”lar’da vardır…Ancak ne yazıkki henüz ziyaretimize gelemediler..!

  4. şu uzay çok güzel bir şey çok gizemli olmasına ramen ben uzaylıların olduğuna inaniyom çünkü 1963 yılında amerikaya ufa düştü ve daha sonra mikro dalga fırını buldular.

  5. ya çarpışacak olsa büyük bir patlama olur ve dünya yok olur tabi Allah isterse olur. o ne derse olur.Fakat yeni bir çalışma deniliyor 1kere daha denemleri lazım uydular çaışıyomru çaılşmıyormu ne kadar teleskop olursa olsun biz uzayı hesaplayamayız dimimzdeki mars’da daha ne olduğunu tam bilmiyoruz o bişe deyil Dünya’da bile daha bilinmeyen tüneller su altı mağraları var uzaydaki onca gezegenimi inceleyeceğiz.Zaten zaman yetmeyecektir.kıyamet kopacak bir gün o zaman kimse uzayda ne oluyor diye düşünmeyecek amaki genede araştırmalar devam etmeli belki dünyada kaynaklar tükenince yeni bir gezegen bulunursa göç ederiz.kim bilir ozmanı kimler görecek kimler göremiyecek bu siteyii seviyorum

  6. kaniat o kadar büyükki mesafelerde ona keza büyük iki galaksinin çarpışsa birbirlerine temas etmeden geçme olasılıkları bile var.allahın kuvveti kudreti sonsuzdur insanlarda tepeleri üstünde dönen bu muazzam kainattan bi haber yaşıyorlar

  7. su galaksılerın carpısması carpısan arabalr gıbı ya kacar ya sıyırır yada vurursun darbe alır ama bızım galaksıye gırınce carpısan arabadakı gıbı dunyaya hasar verme oranı uzaklıgına baglıdır(yanı carptıgı yer)

  8. aslında biz bir galaksinin içinde küçük bir gezegeniz. kimbilir daha ne kadar galaksi vardır..

  9. andromedanın samanyoluna çarpma olasılığı çok ilginç ama düşününce mantıklı gelio umarım gerçekten 2-3 milyar sonra olur çünkü sonuçta olacak:(

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir