SÜPERNOVALAR

Güneşten enaz sekiz defa büyük yıldızlar da var ve bunlar, kütleleri büyük olduğu için, farklı bir serüven yaşıyorlar. Bu büyük yıldızlar da Güneş gibi vasat yıldızların geçirdikleri evreleri çok daha hızlı bir şekilde geçiriyorlar. Fakat bu yıldızların merkezlerindeki basınç o kadar büyük oluyorki Güneşin üretemediği malzemeleri de bunlar üretebiliyor. Bu tür yıldızın, evriminin en son basamağındaki patlamasına SÜPERNOVA denir, parlaklığı da Güneşin 100 milyon katına erişir. Yüzeylerinden atılan malzemelere de SÜPERNOVA KALINTILARI denir.

Hubble Uzay Teleskopu’nca gönderilen bu görüntüde 11 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 2403 gökadasında meydana gelen bir süpernova izleniyor. Sağ üst köşedeki ok, 200 milyon Güneş’in parlaklığıyla ışıyan SN 004dj adlı süpernovayı gösteriyor.

“SÜPERNOVALAR” üzerine 117 yorum

 1. HÜSEYİN BUĞDAY arkadaşımıza cevaben:Tanrının varlığı ya da yokluğu bilimin konusu olamayacağı için tanrının nerede olduğu sorusuna da bu siteden cevap bulamayacaksın.Bu sorunun muhatabı hocadır papazdır.Eğerki bilimin ışığında yol almak istiyorsan hocadan papazdan uzakdur.çünkü onlar yoluna ışık tutmaz karartırlar.Sana tavsiyem bilime ve kendi aklına güven .ARKADAŞÇA…

  1. Tanrının varlığı elbette ki bilimin konusudur.Bilim asla din ile tezatlık teşkil etmez.Madem ki bilim bilinmeyeni açıklamaya ve çözmeye çalışıyor tanrı niye bu kapsamda değerlendirilmesin ki…..

 2. arkadaşım sonsuzlugun sonu yoq he söyle bişi var uzayın habire büyüdügü genişledigi biliniyor ancak uzayın sonuna gidebilcek arac yoq suanda ondan dolayı bilinmiyo ne oldugu ama bununla ilgili teoremler bulunmaktadır ben sana onu araştırıp vereyim.. 1 kac gün müsade et

 3. sonsuzluğun sonu nedir… sonsuzluğun ötesinde ne var
  . biz ve Tanrı bunun neresindeyiz…

 4. Arkadaşlar yukarda geçiyor eklemek istedim ışık yılının ne oldugu bilmeyenler için;
  Işık yılı: Işıgın 1 yılda aldıgı mesafe demek. ornekle acıklayım yani elinize bi lazer alın onun dümesine 1 yıl boyunca basın ışıgın aldıgı mesafeye deniyor.

  Biraz karmasık oldu ama anlayan anladı 😀

 5. aferim:) uzaylı varmıdır bilinmezde uzaylı denilmez başka bi alemden olan yaratıklar olabilir. hayvanlardan başka alemden sadece onları görebiliyoruz peki uzaylımı?
  Bu arada Süpernova’lar hakkında dah fazla bilgi grektiğine inanıyorum?Uzay hayranıyım!

 6. Arkadaslar Bende En az Sizin Krd Bu Siteyi Sevdim. Ödevlerimi Yapmamda Çok yardımcı oldu. (EN AZ 10 ÖDEVİMİ BURDAN YAPTIM) Teşekkürler!..

 7. Umut, güzel yorum için teşekkürler. yakın zamanda site içeriği genişletilecektir. başlarda bir tez projesinin yansıması olan bu site gittikçe büyümeye başladı. daha interaktif ve daha çeşitli bir içerik için çalışmalara başlamak da elzem oldu artık.

  Flash portfolyo sitende gayet hoş olmuş bu arada, bir tasarımcı olarak değinmeden geçemedim.

  Yorumlar yapan, görüşlerini paylaşan herkese teşekkürler.

 8. Öncelikle bir uzay hayranı olarak bu güzel kaynak site ve yazı için teşekkür ederim.
  Süpernova’lar dışında lükson’lar hakkında da detaylı bilgilendirme yapılırsa memnun olurum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir