SÜPERNOVALAR

Güneşten enaz sekiz defa büyük yıldızlar da var ve bunlar, kütleleri büyük olduğu için, farklı bir serüven yaşıyorlar. Bu büyük yıldızlar da Güneş gibi vasat yıldızların geçirdikleri evreleri çok daha hızlı bir şekilde geçiriyorlar. Fakat bu yıldızların merkezlerindeki basınç o kadar büyük oluyorki Güneşin üretemediği malzemeleri de bunlar üretebiliyor. Bu tür yıldızın, evriminin en son basamağındaki patlamasına SÜPERNOVA denir, parlaklığı da Güneşin 100 milyon katına erişir. Yüzeylerinden atılan malzemelere de SÜPERNOVA KALINTILARI denir.

Hubble Uzay Teleskopu’nca gönderilen bu görüntüde 11 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 2403 gökadasında meydana gelen bir süpernova izleniyor. Sağ üst köşedeki ok, 200 milyon Güneş’in parlaklığıyla ışıyan SN 004dj adlı süpernovayı gösteriyor.

“SÜPERNOVALAR” üzerine 117 yorum

 1. keşke başka gezegenlerdede hayat olsa mesela marsta ne güzel olurdu bi dünya bi mars arası yolculuk.

 2. karadelıkı ınsalah kontrol eder uzaklara gıtmede kullanabılırız.bıde bu novalar sıf supermı oluyor bunlarım normalı yokmu

 3. tanrı sonsuzdur uzayda bence sonludur sonsuz olan uzayın dısıdır yanı bıgbangdan oncekı karanlık alan dedıklerı yer.ve bır soru sorcam yerı olmayabılır belkı bundan dolayı ozur dılıyorum ama bu karanlık alan gercekten varsa baska evrenler varmıdır buda bızım farklı boyutlarımızmıdır(bıraz sacma ama)

 4. Hüseyin Buğday a cevap

  Tanrı zamandan, mekandan ve boyuttan(alemden) münezzehtir.YAni zamanla, mekanla ve boyutla sınırlı değildir.zamanla mekanla ve boyutla sınırlı akıl nasıl olurda zamnsız mekansız ve alemlerden-boyuttan münezzeh olan Allah ı idrak eder.
  Ayrıntılı bilgi için kalbimsenianar@hotmail.com

 5. Hayrullah’a teşekkür ederim.Aynı fikirde olduğumuza sevindim.Makaleye gelimce:süpernovalar yokedici olarak bilinirler ancak diğer taraftan birçoç şeyin varolmasına sebep olurlar.Örneğin karadeliklerin oluşmasında önemli bir etkendir.karadelikler ki birçok bilimadamı (sözüm ona) tarafından yok oluşun göstergesidir.Ancak bilindiği üzere karadelikler ışığı bile yutabildiği gibi zamanıda bükebilmektedir.Bu da zamnda yolculuk yapabilmeyi en azından teorik olarak mümkün kılar.Bunu gerçekleştirmemizin önündeki engel sadece teknolojik yetersizliğimizdir.Günün birinde insanlık bunun gerçekleşebileceği teknolojiye ulaşacak ve yepyeni bir çağın kapılarını aralayacak.

 6. evet bende fırat arkadaşımıza katılıyorum.. ancaaaaaaaakkkk değerli arkadaşım kafanı bu tür şeylere çok yorma. imam a veya papaz a git sen yinede onlar sana kestirme yoldan yardımcı olurlar

 7. ben kitapta okudum süpernovalar yakın gelecekte güneşide kapsayacak şekilde olabilirmiş bu arada site nezaman genişleyecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir