URANÜS GEZEGENİ

Uranüs Güneş sisteminin Güneş’ten uzaklık sırasına göre 7. gezegenidir. Çap açısından Jüpiter ve Satürn’den sonra üçüncü, kütle açısından bu iki gezegen ve Neptün’ün ardından dördüncü sırada gelir. Adını Yunan mitolojisi’ndeki gökyüzü tanrısı Uranos’tan (Latinceleştirilmiş şekli ile Uranus) alır. 1781 yılında William Herschel tarafından bulunmuştur. Gaz devleri sınıfına girmektedir.

Uranüs’ün kütlesi Yer’inkinin 15 katı, hacmi ise 63 katıdır ve güneş sistemindeki en az fotojenik olan gezegendir. Bir kaç küçük bulut dışında yüzeyinde hiç bir ayrıntı göze çarpmaz. Uranüs’ün çevresinde ince, keskin hatlı ve koyu renkli 10 halkanın olduğu tespit edilmiştir. Halkaların tümü, yaklaşık 1 m çapında koyu renkli kaya benzeri parçalardan oluşmaktadır. Bunların yapısı henüz belirlenememiştir. Uranüs, kutbu güneşe bakacak şekilde tekerlek gibi döner. Böylece etrafındaki halkalar da dik olarak onunla birlikte döner. Uranüs’de, Yer’in ve Satürn’ün çevresindekilerle karşılaştırılabilecek ölçüde manyetik alan vardır. Manyetik alanın ekseni, gezegenin dönme eksenine göre 55° eğiktir ve bu diğer gezegenlere oranla oldukça yüksek bir değerdir. Bu eğiklik manyetik alanın, güneş rüzgarı karşında tirbuşon benzeri uzun bir kuyruk yapmasına neden olur. Gezegenin dönme periyodu yaklaşık olarak 17.5 saattir ve dönme ekseni olağandışıdır. Uranüs’ün eriyik halde bulunan ağır bir çekirdeği vardır. Çekirdeğin çevresinde ise su, metan ve amonyaktan oluşan birkaç bin °C sıcaklığında ve binlerce km kalınlığında bir manto yer alır. Bu aşırı sıcak mantonun, üzerindeki atmosferin ağırlığından kaynaklanan devasa basıncın etkisiyle kaynayamadığı ve buranın elektriksel olarak iletken olduğu, gezegenin manyetik alanını ürettiği sanılmaktadır.

“URANÜS GEZEGENİ” üzerine 43 yorum

  1. kesinlikle katlıyorum uzayda yaşam var bnce ve uzayda ki bu milyarlarca galaksi içnden sadece birinde yaşıyoruz ve tamamnı bile bilmiyoruz oysaki galaksiler çok küçük ve çok fazla böyle bir ewrende yalnız olduğumuzu düşünmüyorum.gezenlerin fotoğraflarnı gördüm hepsi çok güzel özelliklede mars ve uranüsten çok etkilendim çünkü biri krmız diğeri mavi bu gezegenlerde ve diğer 7 gezegende mutlaka hayat vardır.keşke uzaya bnde gidebilseydim ama şu andan itibaren bi karar verdim ASTRONOT olcam ewt çünkü uzayı çok merak ediyorum napiyimmm dimiii………..

  2. Uzayda hayatın olmadığını iddia etmek ukalalıktan başka bir şey değildir!

    Dalga geçen de korktuğundandır normal…

  3. yav sacma sacma konusmayın en ustun varlk bızız ama uzaylı yok dıye bırseyde yok var cunku koskoca evrende yanlız olcak degılızya aklına sok sunu yanlız olsak ne gerek var kesfetmeye yasamaya ol daha ıyı be aaa KUR-AN ıda karıstırıyorsunuz he kızdıgım yer bu ne yanı yazıcakmıydı su gezegende canlı var sıze saldırıcak gelısın falanmı decek KUR-ANda hem uzaylılar ılerı olcak dıye bırsey yokkkkk gerızekalılardır belkıde belkıda tek bıldıklerı yemektır.

  4. ve dördüncüsü madem orada yaşam bulunmuş neden biz onlarlan anlaşıp bu bis dünyadan oraya gitmeyeleim ne engel olbilir

  5. birincisi kuranda bir sürü alem olduğundanda bassediyo ve bilimsel olarakta bir olasılık var 63 yılı uzakta co2 bulunması 40 bin gezegende yaşam olabilir haberlerini unutmayın ikincisi de uzaylı olsaydı teklonojisi gelişmiş olması lazım bize saldırması için hemde uzaylıların bizi tespit etmeleri lazım tespit ettiyse ne den bize saldırmadı dersiniz bu uzaylıların barışçıl olmasından kaynaklanmaktadır ve ben ilerde uzaylıların şu küresel ısınmayı bize uyaracağını düşünüyorum ve üçüncüsü böyle her gezegene uzaylı hakında yazı yazmayın uzay ve yaşam olasılığı bölmüne yazın lütfen olup olmadık yerlere alakasız şeyler yapmayın lütfen sizin yaptığınız ekme simit demektemn başka bişey değildir. lütfen ekmeğe ekmek deyin alakalı yere yazın.

  6. Uzaylı diye bir şey yok arkadaşlar uzaylıların saldırma ihitmali tabii ki saçma gelicektir çünkü uzaylı diye bişey yok en üstün varlım biziz KUR-AN da da uzaylılardan bahsedilmiyor yani YOK YOK YOK…

  7. Bu biraz size saçma gelibilir… Ama uzaylılar dünya’ya saldıracaklar Çünkü bilimadamları uzayda yaşamı buldular buna uzaylıları etkiledi tüm insanlar okuyun… Bana ulaşmak isterseniz ahmet_ipek_333@hotmail.com‘u yükleyin eyer bir msn niz varsa…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir