Uzay Görüntüleri: MARS TOPRAKLARI

NASA’nın ikiz kaşifleri Spirit ve Opportunity, Ocak 2004’ten beri Mars yüzeyinde.

Bu bölümde Mars’a dair ilginç görüntüleri görebilirsiniz. Resimler NASA’dan alınmıştır. Telif hakları NASA’ya aittir.

 

Mars vadi ve kayalıklarından görüntüler.
Mars topraklarından görüntüler.
Marsın Meridiani Planum bölgesine indikten neredeyse hemen sonra, Opportunity Mars yüzeyinde suyun bulunduğuna dair ilk kanıtı keşfetti. Bir asit gölünün çevresinde bulunan, yalnızca su içinde oluşabilen. yaban mersini boyutlarındaki küre şeklindeki donmuş mineraller.
Mars'ın Meridiani Planum bölgesine indikten neredeyse hemen sonra, Opportunity Mars yüzeyinde suyun bulunduğuna dair ilk kanıtı keşfetti. Bir asit gölünün çevresinde bulunan, yalnızca su içinde oluşabilen. yaban mersini boyutlarındaki küre şeklindeki donmuş mineraller.
İkizinin aksine, Spirit suya dair kanıtları yüzeye indiği ilk anlarda bulamadı. İlerleyen zamanlarda Gusev Kraterinde aramalarına devam eden Spirit, Mars yörüngesinden eski bir göl gibi algılanan kraterin aslında volkanik bir yapı olduğunu ortaya çıkardı.
İkizinin aksine, Spirit suya dair kanıtları yüzeye indiği ilk anlarda bulamadı. İlerleyen zamanlarda Gusev Krateri'nde aramalarına devam eden Spirit, Mars yörüngesinden eski bir göl gibi algılanan kraterin aslında volkanik bir yapı olduğunu ortaya çıkardı.
2005in Ocak ayında, Opportunity sıradışı, metal görünümlü bir taş buldu. Demir ve nikelden oluşan bu taşın bir meteorid olduğu düşünüldü.
2005'in Ocak ayında, Opportunity sıradışı, metal görünümlü bir taş buldu. Demir ve nikelden oluşan bu taşın bir meteorid olduğu düşünüldü.
Nisan 2005te Opportunity kuma saplandı. Beş haftalık bir çabanın ardından bulunduğu yerden kurtuldu. Uydudan çekilen fotoğrafta Opportunitynin zor anları görülüyor.
Nisan 2005'te Opportunity kuma saplandı. Beş haftalık bir çabanın ardından bulunduğu yerden kurtuldu. Uydudan çekilen fotoğrafta Opportunity'nin zor anları görülüyor.
19 Mayıs 2005te Spirit, Gusev kraterinden çektiği fotoğrafta batmakta olan güneşi görüyor.
19 Mayıs 2005'te Spirit, Gusev kraterinden çektiği fotoğrafta batmakta olan güneşi görüyor.
Mayıs 2007de en büyük keşiflerden biri yapıldı. Spirit gezegen üzerindeki ilk silikatı yani Silikon ve oksijen tetrahedronlarından oluşan mineral türevini buldu.
Mayıs 2007'de en büyük keşiflerden biri yapıldı. Spirit gezegen üzerindeki ilk silikatı yani Silikon ve oksijen tetrahedronlarından oluşan mineral türevini buldu.

“Uzay Görüntüleri: MARS TOPRAKLARI” üzerine 92 yorum

  1. Valla ordaki uzaylı görüntüsü şaşırtıcı ama gerçekte bilgisayar görüntüsümü yoksa gerçekmi bissürü kanıt carrr???

  2. Dün akşam National Geographic’te bu iki mars gezginin tüm yolcuğunu kapsayan bir belgesel vardı. Titizlikle, çok başarılı hazırlanmış bir belgesel. Fotoğraflarda görülen olayların ayrıntılı incelemesi yer alıyor. Son fotoğrafta gösterilen silikat minerali tesadüfen bulunmuş. Spirit’in bir tekeri arızalanmış ve artık dönmemeye başlamış. Geçtiği yeri kazarak ilerliyormuş. Kazdığı yerlerden birinde de bu silikat minerali ortaya çıkmış. Güzel bir belgesel. Mutlaka izlenmeli.

  3. insanları kandırmayın lütfen gidip çölde kurak resimler çekip mars diye millete yutturmaya çalışıyosun.su resmiyse kesin fotomontaj dır.

  4. dünyaya benziyormuş. ama garibime gitti 2. resimde sanki göl var rüzgar şiddetiyle gölün yüzü hafif dalgalanıyor gibi anlamadım ki su arıyorlarmış o resimdeki ne acaba kesinlikle su gibi duruyor. yoksa mars diye kekliyor mu bizi nasa bilen varsa söylesin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir