Uzay Komplo Teorileri

TEORİ 10: ÖLÜ KOZMONOT

1960’larda Sovyetler Birliği ve Amerika uzay araştırmalarında lider olmak için bir yarışın içindeydiler. Kazanan muhtemelen diğeri üzerindeki teknolojik üstünlüğünü ilan edecekti. Bu yarışta ilk üstünlüğü 1957 yılında Sovyetler Birliği elde etti; bu ilk insan yapımı uydu olan Sputnik ile gerçekleşti. 1961 de Sovyetler Birliği Amerikan uzay programına bir darde daha vurdu ve bu sefer uzaya ilk insanı yollamışlardı, o kişide kozmonot Yuri Gagarin’den başkası değildi.

Fakat İtalyan Judica-Cordiglia kardeşlere göre Gagarin ilk değildi. Kardeşler İtalya’ya, yerle Amerikan ve Sovyet uzay gemileri arasındaki sinyalleri yakalaması için bir dinleme istasyonu kurmuşlardı. Gagarin’in sorunsuz uçuşundan haftalar önce bir rus kozmonotun uzayda yavaş yavaş sürüklenerek öldüğüne dair sinyaller aldıklarını iddia ettiler fakat Sovyetler birliği bu iddiaları reddetti. Bu teroriyi destekleyenler Sovyetler Birliğinin ülkenin şöhretine zarar gelmemesi ve bu şöhreti korumak amacıyla reddettiğini iddia ettiler çünkü Sovyetler Birliği uzay araştırmalarında artık liderdi. Gerçek bir gizem olarak ortada kaldı ve şu an kabul gören tek gerçek ise Yuri Gagarin’in uzaya çıkan ilk insan olduğudur.

TEORİ 9: DEĞİŞEN KUTUPLAR

Bazıları kuzey ve güney kutup noktalarının her zaman şimdi oldukları noktalarda olmadıklarını inanıyorlar. Bu kişiler Dünya’nın farklı eksenlerde hareket ettiğine inanıyorlar bunun tam tersi olarak ve çoğu kişi tarafından benimsenen ise hareketin sabit bir eksende gerçekleştiğidir. Fakat inandıkları bir diğer şey ise bu hareket sonucunda Dünya’nın kabuğundan bazı parçaların koptuğunu ve bu nedenler kutup noktalarının yerlerinin değiştiği sanılıyor çünkü bu noktalar her zaman aynı toprak parçasında bulunuyor ve bu hareket nedeni ile göze yer değişmiş gibi geliyor. İklim değişikliği, depremler ve volkanik patlamalar yer kabuğu üzerindeki gerilimin artmasına ve yer kabuğunda bir ötelemenin olmasına sebep oluyorlar. Kimilerinin inanışına göre Dünya ileriki zamanlarda dramatik bir kutupsal değişim yaşayacak ve bunun sonucu olarak kıtaların bazıları batacak ve bunların yerine yenileri yeryüzüne yükselecekler.

Değişen kutup noktaları varsayımının bir komplo teorisi sayılmasının nedeni bazı devletlerin bu olay hakkında geniş bilgiye sahip olmaları ve gerçekleri bizlerden saklamalarıdır. Söylendiğine göre bir panik durumu olmaması için bu gerçekler gizleniyor.

TEORİ 8: 2012 ve DÜNYANIN SONU

1929 yılında Meksikada Maya Uygarlığına ait sütun üzerine işlenmiş bir takvim bulundu. Bu takvim Maya kültüründe manevi bir değere sahipti ve takvimin üzerinde bulunan bir çık daire hesaplandığında takvimin 2012 yılında sona erdiği anlaşılıyordu. Bu yüzden Maya medeniyetinin Dünya’nın sonunun 2012 yılı olduğuna inandıkları düşünülüyor.

Bu takvim üzerine düzinelerce teori üretilerek ne olabileceği düşünülmüş. Bazıları 2012 yılında kutup değişimini olacağını ve Dünya’nın çok büyük bir yıkımla yüzleştikten sonra yeni bir çağın başlayacağını ve bu çağın barış ve aydınlanma içereceğini düşünüyorlar.

TEORİ 7: AYDINLANMIŞ OLANLAR VE MAJESTİK-12

Komplo teorilerinin esas unsuru yani ortaya çıkma nedeni gizli devlet kuruluşlarıdır. Ufolog William L. Moore’a göre Amerikan Başkanı Harry Truman’ın başkanlığında kurulan Majestik-12 gizli bir devlet kuruluşuydu ve bu birimin amacı dünya dışı canlılarla ilgilenmekti. Fakat bazıları Moore’un sahte bilgilere dayanarak böyle bir şey iddia ettiğini söylüyorlardı ve de böyle bir departman asla olmamıştı.

Uzayla bağlantılı olan bir diğer örgüt ise aydınlanmış olanlardır. Bu organizasyon hakkında yüzlerce teori üretilmişti, ve bazıları bu organizasyona diğer tüm gizli kuruluşların rapor verdiğini iddia etmektedir. Bu listedeki teorilerin ikincisi ise bu organizasyonda yer alanların Dünyamızın dışından gelenler ile insanoğlunun bir karışımı olan bir canlı türünün torunları olduğu yönündedir. Bu teoriye göre, bu melez nesilden gelenler kimliklerini gizleyerek Dünyanın tüm ülkelerinde önemli devlet görevlerine geldikleridir. Ve bunların amaçlarının Dünya’yı yavaş yavaş Dünya dışından gelecek canlıların koloni oluşturmasına hazırlamaktır. Şüpheciler delillerin yetersiz olduğundan ve böyle bir organizasyonun olmadığından söz ederler. Fakat inananlar ise aydınlanmış olanların çok etkin çalıştıklarını ve arkalarında hiçbir kanıt bırakmadan çalıştıklarını söylüyorlar.

TEORİ 6: ROSWELL / MEN IN BLACK / AREA 51

Hiç tartışmasız uzay komplo teorileri Roswell kazası olmadan ele alınamaz. 1947’de Roswell’de bulunan garip enkaz kalıntıları bilim adamlarınca çözülemedi ve yakınlarda bulunan askeri birlik kalıntıları inceledikten sonra çelişkili açıklamalarda bulunanca bunun üzerine yerel gazeteler çeşitli haberler yayınladı ve ufolar ile alakadar olanlar ise olayın üzerine çeşitli teoriler içeren kitaplar yayınladılar. Bu olay hakkında en basit teori ise kalıntıların bir uzay gemisine ait olduğu ve Amerikan hükümetinin bunlara el koyarak incelemeye aldığıdır.

Olayın ardından üretilen bazı teorilere göre hükümet kalıntıları Roswell yakınlarında bulunan meşhur 51. Bölgeye götürdüğüdür. Ve bu teorileri destekleyen hikayelerde ise buraya getirilen kalıntılarda uzaylıları bedenlerinin de olduğu ve burada uzaylılara otopsi yapıldığı yönündedir. Devletin uzaylılarla ilgili gizli sırlarını ortaya çıkarmaya çalışan kişilerin gözlerini korkutmak için devlet görevlileri gönderilir ve bu koyu takım elbiseli adamlara biz kısaca Men In Black(Siyah Giyen Adamlar) diyoruz.

TEORİ 5: GEZEGEN X (PLANET X)

Acaba bizim güneş sistemimiz, büyük bir isimsiz gezegen içeriyor mu? Evet, fakat Gezegen X teorilerine göre. Bu teorinin dediğine göre Güneş Sistemimiz 10 gezegen içeriyor. Bu gezegenin çok büyük olduğu ve yörüngesi yüzünden ilerleyen zamanlarda Dünya’nın çok yakınından geçeceğini söylüyorlar. Ve bu teoriyi destekleyenler bu yaklaşmanın gezegenin Dünya üzerindeki etkisini artıracağını, deprem ve hava olayların normalden farklı bir yönde gelişmeye başlayacağını iddia ediyorlar. Ve bu iddialarına devletlerin gözlem evlerinin bu yakınlaşmayı takip ettiğini ekliyorlar. Bunun nedeninin ise yaklaşan bu tehlikenin bir paniğe yol açmasını engellemek olarak gösteriyorlar. Fakat bir çok astronom ise eğer böyle bir gezegen var olsaydı insanlar teleskopa bile gerek duymadan çıplak gözle onu görebilirlerdi diyor.

TEORİ 4: USA 193 AJAN UYDUSU

14 Aralık 2006 yılında Amerika USA 193 adlı bir uyduyu uzaya yolladı. Bu uydu aynı zamanda bir ajan uydu olarak kabul ediliyordu. 2007 yılının sonlarına doğru ise uydunun yörüngesini korumakta zorlandığı belirtildi ve 2008 Şubat ayında Amerika tarafından düşürüldü.

Uydu aslında neden düşürüldü? Hükümetin dediğine göre uydunun deposunda hidrazin adlı zehirli bir madde vardı. Eğer uydu düşürülmeseydi, insanların bulunduğu bir alana düşerek insan hayatını tehdit edebilirdi. Fakat bazı kişiler ise hükümetin asıl nedeni açıklamadığını iddia ediyorlar. Bunun nedeni ise uydunun başka bir ülkenin toprağına düşme ihtimali. Ya da bazılarının dediği gibi Amerikanın herkese uzayda bulunan bir uyduyu vurabileceğini göstermek istemesidir. 2007 yılında Çin işe düzgün çalışmayan bir hava uydusunu vurmuştu ve bunun bir test olduğunu belirtmişti. Fakat Çin’in bu uyduyu vurması ortaya çıkan kalıntıların o bölgede bulunan uydular için bir tehdit oluşturmuştu. Bunun yanında Amerika USA 193’ü vururken minimum tehlike oluşturacak bir nokta seçildi ve imha başarı ile gerçekleştirildi. Ve Amerika bu sayede Çin’e bir gönderme yaparak, biz bu işi sizden daha iyi yapıyoruz demeye getirdi olayı.

TEORİ 3: DÜZ DÜNYA TOPLULUĞU

1956 yılında Samuel Shelton Dünya’nın düz olduğunu kabul eden bir teoriyi destekleyen bir topluluk kurdu; Düz Dünya Topluluğu.

Shelton bu teoriyi genel his gözlemlerine dayandırdığı belirtiyordu. Bilim dünyasının Dünya’nın küre şeklinde olduğu yönündeki kabulünü doğmatik bir düşünce olarak ifade ediyordu ve bilim adamlarının yeterli kanıtı olmadan böyle bir sonuca vardıklarını belirtmişti. Daha sonra ona uydudan çekilmiş fotoğraflar gösterildiğinde ise Shelton bunları sahte olarak nitelendirmişti.

Shelton 1971 yılında ölene kadar düşüncesini savundu ve topluluğu devam ettirdi ve ondan sonra başa gelen kişi olan Charles Johnson 2001 yılında öldüğünde ise topluluk tamamen sona erdi.

TEORİ 2: MARS’TAKİ YÜZ

1970’lerde NASA Marstan bilgi toplamak amacı ile Viking1 ve Viking2 adlı iki uzay aracı gönderdi ve her iki araçta Mars yüzeyinden çektikleri fotoğraflarla geri döndüler. Fotoğraflardan birinde bulunan bir tepenin yazar ve komplo teorisi uzmanı olan Richard Hoagland tarafından kesinlikle bir yüz olduğu iddia edildi.

Bu teorisini Hoagland Mars’ta yaşamış bir uzaylı koloniye dayandırdı ve bu yüzün onların bir kalıntısı olduğunu söyledi. İleriki zamanlarda daha yakından çekilen fotoğraflar ise bu yüzün aslında aşınmış bir tepeden başka bir şey olmadığını ispat etmişti. Fakat Hoagland NASA’nın fotoğraflarda oynama yaptığını iddia ederek, gerçeklerin saklandığını iddia ediyordu.

TEORİ 1: AY’A İNİŞ BİR ALDATMACAYDI

Uzay komplo teorilerinin büyük babası Ay’a inişin bir hileden başka bir şey olmadığıdır. Bu teorinin en büyük destekleyici iddiası ise o tarihte Amerika’nın bir uzay aracını Ay’a mürettebatı ile birlikte indirip tekrardan geriye getirmesinin teknolojik olarak imkansız olduğu yönündeydi. Bu olaya inananlar NASA’nın John F. Kennedy’nin 1970’den önce insanın Ay’a ayak basacağını söz vermesi üzerine gerçekleştirdiği bir aldatmaca olduğudur.

Peki başka hangi kanıtlar sunuldu bu teoriyi desteklemek için. Birincisi, çekilen videolarda hiç yıldız olmamasıdır. Fakat NASA cevabı ise Ay yüzeyi ve astronot elbiselerinin ışığı yansıttığı ve kamerada bu yüzden yıldızların görünmediğidir. İkinci iddia ise Ay’a dikilen Amerika bayrağının dalgalanmasıdır. Uzayda hava yok, bu nasıl oldu? NASA ise Ayda bulunan kutuplanma etkisi nedeniyle bu dalgalanmanın olduğunu söyleyerek bu iddiayı geçiştirdi.

NASA insanın Ay’a inişinin gerçek olduğunu söylüyor ve ekliyor; fotoğraflar var, videolar var, aydan gelen parçalar var diyerek kendini savunuyor. Fakat bu teoriyi destekleyenler bu kanıtların bilinmeyen bir uçuşla getirildiği yönünde bir iddiada bulunuyorlar ve tüm bu olayın bir stüdyoda gerçekleştiğini söylüyorlar.

KaynakKaynak

“Uzay Komplo Teorileri” üzerine 36 yorum

  1. Ben de bu Ay’a inişin gerçekleşmediğine inananlardanım. O günün Amerikan teknolojisi birçok başarısız denemeler yaparak, ne kadar başarısız olduğunu kanıtlamıştır ve bunlara rağmen nasıl oluyor da birkaç sene içerisinde bu büyük ve inanılmaz başarıyı yakalıyor.

  2. eet su anki teknolojılerınde gtmslerdır. ama herkesten önce gttıklerını kanıtlamak içn yaptıkları cok yanlş. milleti salak yerıne koyuyo adamlar. nyse olan oldu xD

  3. bnce aya iniş sadece uydurma. o zmanlar amerıka ve soyetler brlıgı arasnda cekişme vardı.amerıka gücünü kanıtlamak ıcn bu uydurmayı yaptı.bnce dıkılen bayrak ayda dalgalanamaz. ayda hc bır hava olayı yok.kutuplanma ssayesınde bayrak dalgalanamaz.

  4. Aya iniş aldatmaca mıydı bilemem ama o soğuk savaş yıllarında sovyetler ve amerika arasında teknolojik bir savaş vardı.uzay teknolojisi sözkonusu olduğunda sovyetlerin her daim gerisinde olan amerika gerçektende ay a insan göndermiş olabilir.sovyetler muhtemelen aya insan gönderebilecek teknolojiye sahipti ancak bu projenin bilimsel bir girdisi olmayacağı için bilim adına anlamsızlaşmaktaydı.amerika nın yaptığı ise sadece milyonlarca dolarlık bir televizyon şohwuydu hepsi bu.

  5. bende 14 yasımdayım kadrıoye sunu ıyı bılıyorumkı nasa sacma bır kurulum sacma sacma seyler soyluyorlar.yok marstan bır ay sonra goktası gelcek carpıcak.. ya bırkere marstan buraya bır ayda goktası gelemezkı nere carpıyorXd(ey ALLAHım sen buyuksun)2012de kıyamet kopcakmıs maya takvımı 2012de bıtıyormus ya telefonumun tarıhıde 2099da bıtıyor hadı 2012de mucıze oldu kopmadı sımıckde 2099da kopcak(zuhahahahaxD).akıl var mantık varya bole bısı nasıl olsun aydanurun dedıgı gıbı kıyametı ancak ALLAH bılır

  6. bn böyle şeylere aslında çok meraklıyım benim burdaki ilgimi çeken şey 2012 de dünyanın sonu olması bende büyüdüğümde(13 yasındayım)bilim adamı olucam inş. çalışmalarım var bişiler yapıyorum ama bence böle bişi olamaz bence onların inanısı o o yılda dünyanın sonu sanılıyor ama buun allahu tealadan baska kim bilebilirki bu arada ordada sölenmiş zaten bencede çağ falan değişebilir baska seyler olabilir ama dünyanın sonu deildir kim se korkmasın okuyoruz heralde kuranı kuran-ı kerim allahtan baska kimse bu dünyada ne olacağini bilemez dior benim için gayet rahat kimseye inanmıyorum ama uzayla ilgilli bilgileri çoqq ii arastırırım bu siteyi yapanlara ve yorum yazan herkese selamlar öptüm bye bye..!!

  7. eğer böyle şeyler varsa neden araştırmalar yapılıyor ki?bende inşallah büyüdüğümde (şu an 13 yaşındayım)nasa ya gitmek istiyorum.inşallah da giderim.herkese iyi uzay günleri diliyorum:DD

  8. arkdaşlar bunlar çok ilginç. benim genelde rüyalarım gerçek çıkar bir keresinde de rüyamda 51. bölge uzmanını görmüştüm adam bana uzaylıları bulduklarını ve hala orada tuttuklarını söyledi çok ilginç şeyler oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir