UZAYIN TANIMI VE ÖZELLİKLERİ

Evren (Kozmos), tüm varlıkları ve olayları içeren bir sistemdir. Kelimenin kökü dikkate alındığında bu “dirlik ve düzen içinde bir evren” anlamına gelen Yunanca bir sözcüktür. Kozmoloji (evren bilim) açısından ise bu terim bizim gözlemlediğimiz evren olarak düşünülür. Bu nedenle bizden önceki ve sonraki evrenlerin varlığı da söz konusudur. Günümüzde ulaşılabilen en son teknik verilere göre, uzayın fizik yapısı şöyle sıralanabilir:

1-Galaksiler
2-Elektromanyetik radyasyon
3-Nötral ve iyonize hidrojen
4-Toz parçacıkları
5-Galaksilerden gelen ışıklar
6-Süpernova ve Galaktik patlamalardan oluşan kozmik ışınlar
7-Kütlesi olmayan nötronlar
8-Gravitik dalgalar.

Sadece bizim galaksimizde 400 milyar yıldız (güneş) bulunduğu tahmin edilmektedir. Bizim galaksimiz gibi içinde yıldızları ve gezegenleri barındıran ise milyarlarca galaksi var. Evreni dolduran bütün cisimler üç esas gücün etkisiyle bir arada bulunuyor:

1-Nükleer Güç: Atomik çekirdeğin nötron ve protonlarını bağlar.
2-Elektromanyetik Güç: atomları oluşturmak üzere elektronları çekirdeğe bağlar.
3-Gravitik Güç: Uzaydaki cisimleri belirli yörüngelerde tutar.

“UZAYIN TANIMI VE ÖZELLİKLERİ” üzerine 81 yorum

  1. ben 14 yasımdayım 10 yasımdan berı bole sıtelere bakıyorum ve gercekten bole sıte gormedım yada bulamadım ben ılerde uzay bılım dallarında falan calısmak ıstıyorum. huseyın abıde cok haklı ıyıde ornek vermıs aydınlattıgın ıcın saol.

  2. Beyler benim düşüncem ışşığın olduğu gibi zamanında yapı taşı olduğudur.Ki bu quantumdan çok daha küçüktür ve atomlar dahil her varlığın içinde bulunur.Ve bence zaman bi enerjidir ve kullanılabilir bi hale getirilebilir.Bu benim bi öngörüm.

  3. yha bu site süper bn 14 yasındayım okul ödewlerimi burdan yapıorm yani uzayla ilgili olanları

  4. çok güzel olmuş. Ben uzayla çok yakından ilgileniyorum. ama bence braz daha bişeyler eklenebilirdi. Sağolun .

  5. selam ben uzay araştırmalarıyla ilgilenen biriyim uzayı çözmek kolay fizihi ve birleşen fizhi iyi bilmek gerek bunun için gezegenerin birleeni dünyadır uzayda zaman yok dünyada zaman var tarihler var hesi bir teori bütün grezegenlerde olmayan bişiy dünyadavar sizin ofarkı bulmanız gerek bunu bilmeniz içinde gezegen lrin faklı yanıda bu insan ların dena alarında saklı uzayve insan bilimi aynı ikiside açık venet erkek ve kadın var ama güç erkekte kadın sadecehayatır kadındakı birleşim daha güçlü fizikte çeken ve itenvar bunubulun gezegenimizdeki birleşenleri araştırın tıpkı bi kadıngibi dna larımızda saklı kainat sadece karadeliklerden farklı boyut atlatılır amamanı yarıpgeçer fırtınayı geçmek gerek fırtına zaman kapısı karadelikler gezegenleti yutuyor da yapılan fizik yönü belirleve gezegen deyiştir bunun içinde elektıromantetik olmangerik manyetik alanda parçalanmaz tıpkı ufo gibi güneşin erkek gezenlerinde evlat oduunu unutmayın sadece ayrılar yakılmış bir benzingibi eksozdan çıkan.

  6. :):):):):):):):):):):):):):):) ÇOK İYİ BU YA ÖDEVİME YARDIM ETTİ SAĞOLUN!!

  7. çok iyi gerçekten tavsiye ediyorum sizde kullanın RESİM İSTİOM LÜTFEN MAİLİME GÖNDERİN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir