UZAYIN TANIMI VE ÖZELLİKLERİ

Evren (Kozmos), tüm varlıkları ve olayları içeren bir sistemdir. Kelimenin kökü dikkate alındığında bu “dirlik ve düzen içinde bir evren” anlamına gelen Yunanca bir sözcüktür. Kozmoloji (evren bilim) açısından ise bu terim bizim gözlemlediğimiz evren olarak düşünülür. Bu nedenle bizden önceki ve sonraki evrenlerin varlığı da söz konusudur. Günümüzde ulaşılabilen en son teknik verilere göre, uzayın fizik yapısı şöyle sıralanabilir:

1-Galaksiler
2-Elektromanyetik radyasyon
3-Nötral ve iyonize hidrojen
4-Toz parçacıkları
5-Galaksilerden gelen ışıklar
6-Süpernova ve Galaktik patlamalardan oluşan kozmik ışınlar
7-Kütlesi olmayan nötronlar
8-Gravitik dalgalar.

Sadece bizim galaksimizde 400 milyar yıldız (güneş) bulunduğu tahmin edilmektedir. Bizim galaksimiz gibi içinde yıldızları ve gezegenleri barındıran ise milyarlarca galaksi var. Evreni dolduran bütün cisimler üç esas gücün etkisiyle bir arada bulunuyor:

1-Nükleer Güç: Atomik çekirdeğin nötron ve protonlarını bağlar.
2-Elektromanyetik Güç: atomları oluşturmak üzere elektronları çekirdeğe bağlar.
3-Gravitik Güç: Uzaydaki cisimleri belirli yörüngelerde tutar.

“UZAYIN TANIMI VE ÖZELLİKLERİ” üzerine 81 yorum

  1. ayhan arkadaşımıza harfiyen katılıyorum bu evren boş boşuna yaratılmadı ve raslantı olmaz … bu mantıksızlık her şey sonsuz evren galaksiler güneş sistemleri sorunsuz işliyor bu nasıl raslantı olabilir?
    işte asla raslantı olmayacağı herşeyden anlaşılıyor….

  2. selam arkadaşlar benim de kafama takılan bi soru var bilen varsa lütfen cevap bekliyorum. dünya kendi etrafında , ve güneşin etrafında dönüyor , güneşte belli bi yörüngede dönüyor yanılmıyorsam. buna rağmen nasıl oluyorda her gece gök yüzüne baktığımızda aynı yıldızları görebiliyoruz ??? gülmeyin yahu kafama takıldı işte 🙂

  3. bence herkes uzaya uzay istasyonuna gidmelidir ben uzay’ı çook ama çok merak ediyorum birileri beni götürürse onu 400gün 400 gece sırtımda taşırım.

  4. hüseyin malcanlıya bir konuda katılıyorum yanlış hatırlamıyorsam kuranda biz her canlıdan çifter yarattık diye hatırlıyorum yıldızlarda hep nedense insanlar gibi hep bir arada duruyorlar bu mantıklı olabilir ama yine en doğrusunu cenabı hak bilir ama bu konu öyle hemen bir cümleyle ben bu olayı çözdüm demek yanlış..allah cc. bu muazzam kainatı boş yere yaratmamıştır elbet bir hikmeti vardır.bazilarıda kalkmış hemen sözü dine getıriyorsun diyenler vardır herşey dünyada ve dünya dışında olan her şey bir mükemmellik abidesi olarak bize gösterilmiş.
    bunları anlayıp tezahür ve tefekkür edebilene ne mutlu

  5. bence bu kdar büyük bi sistemi insan oğlu çözemez şuan bile bilinenler çok az Allah kuran’da insan oğluna ilim okyanustaki bir damla kadar verirmiştir die buyuruyo. böle konular çok heycan verici ama bizler sadece teoriler üretioruz kanıtlanmıs teoriler baya az ve günümüzün teknolojiside yeterli diğil aya gitmek için bile astronomik rakamlar harcanmak zorunda ki uzayın sırrını çözmeyi düşünüoz şimdiden bize diğilde inş torunlarımzn torunlarına nasip olur xD bizim uzayda görebildmz en son nokta ışık hızıyla dahii gidilmesi çok güç ama belki uzayın buyuklugu yanında bizim yan sokak 😀 hiç umudum yohk uzayın keşfinden bi 500 tane einstein lazım bize 😀

  6. arkadaşlar benim bi teorim var dünya hiç durmadan kütle olarak büyüyor buun bir çok sebebi var şu anda dünyanın çevresi yaklaşık 40.000 hesaplanıyor bu 250 milyon yıl sonra 50.000 km olacak 250 milyon yıl önce 30.000 km idi belkide uzayın yapısına göre bundan milyarlarca yada milyonlarca yıl sunra kütlesi jüpiter kadar olacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir