Uzay Sondası Çok Uzaklarda

NASA, 1977’de fırlatılan Voyager-1 uzay aracının Güneş Sistemi’nin ”kenarına” yaklaştığını açıkladı.

5 Eylül 1977 tarihinden bu yana sürdürdüğü yolculuğu boyunca Güneş Sistemi’ne ait gezegenler ile bu gezegenlerin uydularını ve diğer yapıları inceleyerek dünyaya bilgi gönderen 815 kiloluk insansız uzay sondası Voyager-1’in Güneş Sistemi’nin sınırına yaklaştığı bildirildi. NASA yaptığı açıklamada, Voyager-1’in 4 yıl içinde Güneş Sistemi’nden ayrılarak yıldızlararası uzaya gireceğini belirtti.

Voyager-1, 2004’ten bu yana, Güneş fırtınalarının hızla azalıp yıldızlararası gazların etkili olduğu bölgede yolculuğuna devam ediyordu.

NASA’nın açıklamasına göre, insansız uzay aracının gönderdiği son verilerden, bulunduğu yerde sistemin uzak bölgelerine atom altı parçacıklar taşıyan Güneş fırtınalarının sıfıra indiği ve aracın Güneş Sistemi’nin kenarına yaklaştığı anlaşıldı.

Dünya’dan en uzakta bulunan insan yapımı nesne olan Voyager-1, aynı zamanda Jüpiter ve Satürn’ün uydularına ait detaylı fotoğrafları elde eden ilk sonda.

Voyager-1 üzerinde bulunan altın kaplama plakada, Güneş Sistemi'nin bulunduğu yer ve Dünya üzerindeki tüm dillerden selamlamaları içeren ses kaydı bulunmakta.

“Uzay Sondası Çok Uzaklarda” üzerine 8 yorum

  1. VOYAGER1 UZAY BOŞLUĞUNDA SANİYEDE ORTALAMA 17 KM. HIZLA YOLUNA DEVAM ETMEKTEDİR. YOLCULUĞU SIRASINDA BİZE EN YAKIN YILDIZ OLAN 4.4 IŞIKYILI UZAKLIKTAKİ ALPHA CENTAURİYE UĞRADIKTAN SONRA CAMELOPARDALİS TAKIM YILDIZI İÇİNDE YER ALAN DÜNYAMIZDAN 18 IŞIKYILI / 170411040000000 / YÜZYETMİŞTRİLYONDÖRTYÜZONBİRMİLYARKIRKMİLYON KM. UZAKLIKTA BULUNAN AC+79 3888 YILDIZINA DOĞRU YOLCULUĞUNA DEVAM ETMEK OLACAKTIR.

  2. YILDIZLARARASI KEŞİF ARACI İÇİMİZDE BULUNDUĞUMUZ YILDIZDAN ÇIKMIŞ OLUP BİNLERCE YIL SÜRECEK OLAN UZAY BOŞLUĞUNDAKİ SERÜVENİNE YAKITSIZ(ON YILLIK BİR YAKITININ KALDIĞI BİLİNİYOR.) BİR ŞEKİLDE DEVAM EDECEK OLAN VOYAGER1İN 42072 İLE 42172 YILLARI ARASINDA AC+ 79 3888 YILDIZINA VARMASI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR. HEDEFİNE 40000 YIL SONRA VARMASI BEKLENEN VOYAGER1E ÇIKMIŞ OLDUĞU BU YOLCULUKDA BAŞARILAR.

  3. Eğer dünyadan günderdiğimiz bir uzay aracının güneş sisteminin sınırına ulaşması bile büyük bir başarı. Eğer 4 yıl içinde güneş sisteminden çıkabilirse herhalde 10 ya da 11 yıl içinde güneş sisteminden uzaklaşmış olur.

  4. Sınırda olmasına rağmen 4 yılda güneş sisteminden çıkacak.Bundan pek birşey bekliyemeyiz ama fevkalade resimler çekebilir.

  5. dünya dilleri haricinde dünyanın güneş sistemindeki yerinide gösteriyor. sanırım bir mermi hızında gidiyordu aslında bu hız bir hiç yeni bulunan şu dünya benzeri gezegen gliese 581 gezegenine gitmemiz şu an ki teknolojiyle binlerce yıl alır .eminim cern de bulunan anti madde buna çözüm olacaktır .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir