Uzay Üniversitesi Kuruluyor!

Türkiye’de Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından Hava ve Uzay Üniversitesi kurulması yolunda ilk adımlar atılıyor. Her yıl bin 300 öğrenci yüksek lisans eğitimi yapacak.

Komutanlık, mevcut sistemin, Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü (HUTEN) merkez dershanesi başta olmak üzere 15 hava birlik ve kurumunda 2007-2008 eğitim-öğretim döneminden itibaren hizmete başlayacağını açıkladı.

HUTEN’de havacılık, elektronik, bilgisayar, endüstri mühendislikleri ve uzay bilimleri anabilim dalında, yüksek lisans ve doktora eğitimleri veriliyor. Sistem, tam kapasiteyle kullanıldığında, her yıl bin 300 öğrenci yüksek lisans eğitimi yapacak.

İleri teknoloji imkanları kullanılarak kurulan sistem, merkez dershanedeki görüntü ve ses, kaliteden ödün vermeden uzaktaki dershanelere taşınarak uzaktaki öğrencilerin de gerçek dershane şartlarında eğitim almalarını sağlayacak.

HUTEN’in eğitimdeki bir diğer özelliği de dünyanın neresinde olursa olsun öğretim üyelerinin enstitüde ders vermelerini sağlamak olacak.

Uzmanlaşmış en üst seviyedeki öğretim üyeleri Hava Kuvvetleri subaylarına ders verebilecek.

Eğitim-öğretim işbirliği anlaşması

HUTEN ile ABD’de bulunan ‘Old Dominion University’ ve ‘Virginia Polytechnic Institute and State University’ arasında eğitim-öğretim işbirliği anlaşması imzalandı.

Sistem üzerinde yapılan çalışmalar merkez dershanedeki bilgisayarlar tarafından kaydedildiği için öğrencilerin ihtiyaç duyması halinde daha sonra aynı dersler görsel olarak öğrencilerin hizmetine sunulabilecek.

Modüler yapıya sahip olan sistem, ihtiyaç duyulduğu anda diğer hava birlik ve kurumlarına da kurulabilecek. Yüksek lisans eğitiminin dışında, diğer eğitimler ve özel amaçlar için de kullanılabilecek.

Kaynak: cnntürk

“Uzay Üniversitesi Kuruluyor!” üzerine 4 yorum

  1. Nerede ve ne zaman açılacak bu üniversite kaç puanla girilebilecek ve de ben uzay araştırmaları gibi şey yapıp yıldızları ve uzayı araştırmak istiyorum böyle bir bölüm varmı açılacak olan bu üniversitede ??
    Sorularıma cevap verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler…

  2. BEN BİR ASTIRONOT OLMAK İSTİYORUM VE BNU İÇİN UZAY ÜNİERSİTESİNİN ÇILMASINI SABIRSIZLIKLA BEKLİYRUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir