Uzaya Taşınmamız Gerek!

Ünlü astrofizikçi Stephen Hawking, insanlığın 100-200 yıl içinde uzayda başka yere taşınmanın yollarını bulması gerektiğini söyledi.

Ünlü astrofizikçi Hawking, insanlığın 100-200 yıl içinde yok olmanın eşiğine geleceğini, bu süre zarfında mutlaka uzayda başka yere taşınmanın yollarını bulması gerektiğini söyledi. Aksi halde, insanlık yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak!

Big Think adlı bir internet sitesine konuşan Hawking, savaşların, kaynaklardaki hızlı azalmanın ve artan nüfusun insan ırkını yokolmanın eşiğine getirdiğini belirtti.

Hawking, “insanlık tüm yumurtalarını aynı sepete, yani aynı gezegene koymamalı” diyerek, yeni alternatifler aranması, bir an önce plan ve hazırlıklar için devletlerin tartışmaya başlaması gerektiğini savundu.

Stephen Hawking’in insanlığın devamı için uzayda kolonileşmeyi uzun yıllardır savunduğu biliniyor ancak ünlü bilim adamı ilk kez bu kadar açık bir uyarıda bulundu.

İNSANLI UZAY SEYAHATLERİ ARTMALI
İngiliz astrofizikçi, insanlığın 1962’deki Küba füze krizi gibi, insanlığın varlığını tehdit edebilecek yeni krizlerin artan sıklıkta yaşanacağından endişe duyuyor. Soğuk Savaş yıllarında ABD ile Sovyetler Birliği arasındaki bu kriz, dünyayı nükleer savaş tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştı.

Hawking, “Tarihimizde son derece tehlikeli bir döneme giriyoruz” dedi ve “Bir sonraki yüzyılın ötesinde de varolabilmek istiyorsak geleceğimiz uzayda” diye ekledi. İngiliz bilimci bu nedenle insanlı uzay yolculuklarına daha fazla eğilmek gerektiğine inanıyor.

Hawking geçtiğimiz aylarda Discovery kanalı için hazırlanan bir dizide uzayın keşfinin de risklerden uzak olmayacağına dikkat çekmişti. Profesör Hawking bu yıl başlarında yayımlanan programda insanların, uzaylı yaşam formlarıyla temasının pek de arkadaşça geçmeyebileceğine hazırlıklı olması gerektiğini söylemişti.

Hatta buna göre, insanlığın uzaylılara temas kurmaktan var gücüyle kaçınması gerekiyor; çünkü bunun yıkıcı sonuçları olabilir. Hawking’e göre insanlık galaksisi içindeki tek akıllı yaşam formu olmaya devam ettiği ve kendi kendini yoketmekten kaçındığı takdirde güvende olacak.

Kaynak: ntvmsnbc

“Uzaya Taşınmamız Gerek!” üzerine 31 yorum

  1. taha çok yanlış düşünüyorsun bence. çünkü insanlar dünyayı kirlettiler farkındaysan dünyanın ömrü azaldığı kesin.ozon tabakası delindi..bence şimdiden taşınacak bir gezegen bulsak iyi olabilir.zira dünyanın ömrü biterse ne olacak ???

  2. eğer bu dünyayı kirletip gitmek içine siniyorsa uğraş bakalım ama sonradan pişman olma düşün dünyayı ndurulmayacak hale getiren kendimiz değilmiyiz

  3. Adam gerçekten haklı ama şu evrenin yaratılışında ALLAH’ a yer yok (hâşa) lafı çok yanlış. dier konuda çok haklı ama zaten astronomlar dünyanın 2050 yılını bile görebileceğinden şüpheliler. eğer böyle tabiri caizse sap gibi dünyada yaşarsak astronomi başta olmak üzere diğer bilim dallarında da geri kalırız. bilim adamlarının hakkını yememek lazım çünkü her yıl onlarca icat yapıyolar ama bunlar yetersiz kalıyor öyle değilmi?

  4. hayat ne garip değil mi? uzay ı bir başka dünya kahrı hep başka bir de alın yazısı ,kader?? bambaşka…

  5. adam bence kesinlikle haklı insanlık böyle giderse kendi kendini yok edecek insanlığın acilen başka bi gezegene taşınması gerek

  6. bn bu gibi dünya olaylarını takip ediyorum sürekli dikkatimi çkiyor çok da seviyorum.. bnce uzay başka bişey . ve içlerinde en çk merak ettiğim karadelik dedikleri O şey. bunun gibi bir de 1.618 çk ilginç goggle dan yazın okuyun.gerçekden de Allah ım herşeyi bir düzen içinde yaratmış…

  7. Uzayda yasanbılecek gezegenler var ama bos ümit bence insanoğlu gittikçe dünyayı yıkıyor farkında değiller bazıları hıc bılmıyor dalga gecılıyor uzay dünya telesko war galilescop cok ıyı bu aksam yıldızlara bakcam bu arada satürn dogu damıydı batı damıydı yıldızlara bakıp ordan sececegım de

  8. bu arada kolaysa yapsınlarda şöyle bir kurtulsunlar bakalım sen gel dünyanın petrolünü ağaçlarını bitir sonrada bu dünya bitti gidip başka dünya bulalım siz çok bulursunuz böyle yalanları öyle dünya yiyiciye yer yok bu evrende

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir